Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Fendi’nin Mimari Kaideleri

22 Aralık 2022
Fendi’nin Mimari Kaideleri

1925 yılında Adele ve Edoardo Fendi tarafından kurulan İtalyan moda evi, 1544 yılında maniyerist mimariye göre yapılmış ve 1803’ten beri Fransa hükümetine ait olan Roma’daki Villa Medici’nin altı tarihi salonunu “Fendi bakış açısıyla” yeniledi.

Proje, Fransız ulusal hizmet kurumu kabul edilen ve devlete ait mobilya ve aksesuarları korumakla görevli Mobilier National desteğiyle yürütülürken odalar, Fendi’nin mimari departmanının desteğiyle Fendi Kadın Giyim Bölümü Sanat Direktörü Kim Jones ve Erkek Giyim Bölümü Sanat Direktörü Silvia Venturini Fendi tarafından tasarlandı.

Salonlara tasarımcılar Chiara Andreatti, Noé Duchaufour-Lawrance, Ronan ve Erwan Bouroullec, Toan Nguyen üretimi mobilya ve aksesuarlar yerleştirilirken ayrıca geri dönüştürülmüş Fransız yününden üç adet el dokuması halı üretildi.

Duvarların da yeni sanat eserlerine kavuştuğu salonları eserleriyle Louise Bourgeois, Sheila Hicks, Aurelie Nemours, Alicia Penalba, Sonia Delaunay, Raoul Ubac, Edoardo Chillida ve Patrick Corillon şereflendirdi.

Fendi’nin Mimari Kaideleri
Fendi’nin Mimari Kaideleri

Yeniden tasarlanan odalar ise şöyle açıklandı; içinde konser, performans, konferans düzenlenen Grand Salon, bireysel veya grup çalışmaları için sanatçılara ayrılan Salon des Pensionnaires, ayrı bir konser salonu kabul edilen Salon de Musique, daha küçük konferans ve seminerlere ev sahipliği yapan Salon de Lecture ve misafirler için ayrılan Salon Bleu ile Salon Petit.