Dominant

Arka arkaya iki EuroLeague şampiyonluğu yaşayan Anadolu Efes, üçüncü zafer yolunda sezonu açtı. Peki Ergin Ataman’ın öğrencilerini neler bekliyor?

Vasilije Micic’in Belgrad’da Olympiakos’u yıkan son saniye üçlüğünün anlamı büyük. Zira Avrupa basketbolunda son yılların hanedanı haline gelen Anadolu Efes’i bir kez daha EuroLeague’de şampiyonluk maçına taşıdı. 2019’da Vitoria’da final oynayıp CSKA Moskova’ya boyun eğen, 2020’de pandemi nedeniyle domine ettiği sezonu ödülsüz kapatan ve 2021 Köln’de mutlu sona ulaşan temsilcimiz bu sayede Avrupa şampiyonluğu unvanını korumak için finale çıkmaya hak kazandı. Üstelik bunu kendi standartlarının altında bir normal sezon geçirip birçok soru işareti yarattığı bir sekansta yaptı. Olimpia Milano önünde kazanılan çeyrek final serisi, zorlanılsa da mutlu sonla biten Olympiakos yarı finali ve maçların en kalitelisi olmamasına karşın bir şekilde galip bitirilen Real Madrid finalinin anlamı üst üste ikinci şampiyonluk oldu. Bu yüzyılda sadece Maccabi Tel Aviv (2004 & 2005) ve Olympiakos’un (2012 & 2013) gerçekleştirdiği tekrarı zor başarı, ardında mühim bir soruyu da getirdi: Ergin Ataman ve öğrencileri üst üste üçüncü Avrupa şampiyonluğuna ulaşabilecek mi?

2021-22 EuroLeague sezonu henüz biterken, Avrupa’nın en yüksek profilli arka alan ikilisi Micic ve Shane Larkin’e sahip Anadolu Efes’in bir büyük isme daha imza attıracağı duyuldu. CSKA’daki performanslarıyla kıtanın parmak ısırtan oyuncularından biri haline gelen Will Clyburn, rotasını İstanbul’a kırmıştı. Görünen o ki; NBA’den daha aşina olduğumuz “büyük üçlü”lerden birini oluşturmak, yine Amerikan sporlarının dillere persenk ettiği ‘”three-peat” (üst üste üç şampiyonluk) yolunda Efes’in yeni planıydı. Larkin, Micic ve Clyburn’ü buluşturan takımın kati bir EuroLeague favorisi olacağına şüphe yoktu. Chris Singleton ve Adrien Moerman gibi geçmiş başarılarda rol sahibi iki ismin ayrılığına karşılık Ante Zizic, Amath M’Baye ve Achille Polonara’yı kadroya ekleyen Efes, bilhassa dört numara pozisyonunda aksamaya aday ama tehditkâr bir görüntü yaratmıştı. Nitekim Fenerbahçe Beko önünde kazanılan Süper Kupa, çok da zorlu geçmeyen iki lig maçı ve EuroLeague’teki ilk sınav olumlu intiba bıraktı. Son şampiyon; normal şartlarda çok tehlikeli, kötü günlerde bile bireysel yaratıcılar yardımıyla birçoklarından iyiydi.

Geçtiğimiz günlerde bir hakem hatasının da etkisiyle Monaco’ya mağlup olan Anadolu Efes’te tehlike çanlarının çalmasını gerektirecek bir durum yok. Zira Türk Milli Takımı’yla verdiği Eurobasket mesaisini sakatlığı nedeniyle kısa kesip elinden ameliyat olan Shane Larkin dönene dek fazla hasar almaları mümkün görünmüyor. Yeni transfer Clyburn’ün hızlı adaptasyonu, Micic’in liderliği, Koç Ataman ve kadro çekirdeğinin kazanmaya olan aşinalığı birçok problemi çözecektir. Eksik parçalar tamamlanıp Final Four’a yaklaşılırken Anadolu Efes’le eşleşmek rakipler için daha can sıkıcı bir hal alabilir. Tanıklık etmek yine bir ayrıcalık olacak.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir