Dior Japonya’da Tarihini Sergiliyor

Tokyo Çağdaş Sanat Müzesi 21 Aralık’tan itibaren Christian Dior: Designer of Dreams sergisine ev sahipliği yapmaya başladı. Dior’un retrospektifini sunan, mimar Shohei Shigematsu imzalı anlatı, Florence Miller küratörlüğüyle Dior ve Japon kültürünü harmanlıyor.

Teknolojiyle geleneğin paralel dünyasının bir yansıması olan Japonya’ya atıfta bulunan serginin tasarımı; mirasını çağdaş çizgilerdeki dokularla örüyor. Öyle ki, kullanılan teknikler, malzemeler ve motifler de Japonya ile maison arasındaki örüntüyü hissettirir nitelikte.

Sergide kullanılan koridorlar Japon Çay Bahçeleri’nden alınan ilhamla tasarlanırken etraftaki ahşap yapı, arkadan aydınlatmalı Tenjiku kumaşı ve Awagami washi kağıdıyla sarılarak giysiler ve eserler için katmanlı, parlak bir zemin oluşturuyor. Üç boyutlu manzara, alanı daha da etkinleştirmek için çeşitli desen ve motiflere süslenerek gerçek bir görsel şölene ev sahipliği yapıyor.

“The Dior Legacy” bölümünde ise alanı bölümlere ayırmak için kullanılan ekranlar, Yuriko Takagi tarafından gerçek hayattan daha büyük fotoğraflarla basılıyor ve bir yaratıcı yönetmenden diğerine sürekliliğin görsel olarak anlaşılmasını sağlayan ek bir anlatım ortamı yaratıyor.

Sergi alanının çatısı ise Dior Balosu’na ev sahipliği yaparken, seyirciler bir köprünün altından veya üstünden “mankenleri” izleme fırsatı buluyor. Yokuşun tepesindeki açılı bir ayna, geometriyi sonsuz bir şekilde devam ettiriyor ve kıyafetleri beklenmedik bir şekilde yansıtıyor.

“Dior around the World” bölümünde ise ziyaretçiler, eş merkezli kumaş yüzey katmanlarından oluşan kubbeli bir odaya adım atarak animasyonlu projeksiyonlarla skenografik bir yarım küre oluşturuyor. Her bir oda, ziyaretçileri Dior’un tarihi boyunca bir keşif yolculuğuna çıkarıyor ve maison ile Japonya arasındaki çok yönlü ilişkiyi çağdaşla gelenekseli harmanlayarak sunuyor.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir