Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

David Hockney’den Bahara Övgü

11 Mayıs 2022
David Hockney’den Bahara Övgü
“Sakın unutmayın, baharı iptal edemezler.”

Henüz salgının başında, David Hockney’nin Normandiya’daki eski köy evinde çizdiği tablolardan oluşuyor “Baharın Gelişi, Normandiya, 2020” sergisi. Daha önce Royal Academy ve Brüksel’deki Bozar’da sergilenen Hockney tabloları şimdiyse Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

Gülten Akın’ın kapağında pembe çiçeklerin açtığı, Sevdiğim Yaz Geldi Yine isimli bir şiir kitabı vardır. Kitaptaki şiirlerden birinde, “…Yaz geldi sevdiğimin naftalinli giysilerine” der şair. Boydan boya yazı müjdeleyen, mayıslar güzeldir diyen bir şiir, doğrusu bir şiir kitabıdır Sevdiğim Yaz Geldi Yine. Nihayet havalar gerçekten ısınmış, yaz olmasa bile bahar kesinlikle gelmişken, biraz Emirgan’da yürüyüp de Sakıp Sabancı Müzesi’ne “Baharın Gelişi, Normandiya, 2020” sergisini görmeye girerken boyuna bu şiiri düşünüyordum. Serginin girişinde ziyaretçileri karşılayan “Sakın unutmayın, baharı iptal edemezler.” sözleri ise içimdeki bahar sevincini perçinleyerek David Hockney tablolarının kapısını açtı.

David Hockney’den Bahara Övgü
Fotoğraf: Sakıp Sabancı Müzesi

“Baharın Gelişi, Normandiya, 2020” sergisi ile David Hockney tabloları ilk defa Türkiye’ye geliyor, ki bu başlı başına bir heyecan yaratıyor. Bugüne dek sanat eserlerini üretirken teknolojinin türlü yönetmenleri kullanan sanatçının hayatını anlatan bir çizelgeyle açılıyor sergi. Sonrası ise bahar. Hockney’nin iPhone ve iPad’i ile çizdiği bu “resimler”; meyve ağaçları, çalılar, çiçek bahçeleri, gölet ve nehirler, tarlalar ve uzak tepelere uzanan manzaraları yansıtıyor. 2020 Şubat’ından Temmuz ayına dek doğanın ve ağaçların döngüsünü resmeden ressam baharın senelik yolculuğunu çıplak ağaçlar, tomurcuklar, çiçekler ve yeşilin her tonunun hâkim olduğu yapraklara kadar gösteriyor. Bu yüzden sergi, başından sonuna kadar baharın hikâyesini anlatıyor.

Sakıp Sabancı Müze Müdürü Dr. Nazan Ölçer de, serginin “hayatı sevmek” temasını hatırlattığını söylüyor. Ölçer, özellikle hepimizin evlerine kapandığı, gerçek dünya ile bağımızın koptuğu iki seneden sonra doğanın ve baharın yeniden doğuşunu kutlayan bu serginin hepimiz için umut ve neşe getirmesi dilediğini de dile getiriyor. Bense sergiyi gezdikten sonra, dallarına bahar gelmiş bu tabloların bize umut vereceğinden hiç şüphe duymuyorum.

David Hockney’den Bahara Övgü
© David Hockney

Baharının her yıl tekrarlanan yolcuğunun izlendiği, bahar renkleriyle umut ve canlılık veren “Baharın Gelişi, Normandiya, 2020” aynı zamanda tamamının iPad ya da iPhone ile çizilmesiyle farklı bir tekniği buluşturuyor sanat severlerle. 29 Temmuz’a kadar devam edecek sergi 116 resimden ve ressamla yapılan iki söyleşi videosunu kapsıyor. Mutluluk veren bir manifesto sunan “Baharın Gelişi, Normandiya, 2020”, baharın gelişinin ertelenemeyeceğini anımsatarak umudu dürtüp umutsuzluğu yatıştırmaya davet ediyor.

David Hockney’den Bahara Övgü
David Hockney köpeği Ruby ile evi çiziyor, 29 Nisan 2019