Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Chanel’den 70’lere Egzotik Bir Selamlama

16 Aralık 2022
Chanel’den 70’lere Egzotik Bir Selamlama

2022/23 Métiers d’art Chanel– Dakar koleksiyonuna 1970’ler ruhu damgasını vurdu.

Chanel’den 70’Lere Egzotik Bir Selamlama
Fotoğraflar: Chanel

Chanel’in merakla beklenen 2022/23 Métiers d’Art koleksiyonu tüm dünyadan gelen geniş bir davetli listesi eşliğinde Senegal’ın başkenti Dakar’da sunuldu. Bu şov ile bir ilke imza atan Chanel, Sahra altı Afrika’da defile yapan ilk Avrupalı lüks moda evi oldu. Koleksiyona adını veren Dakar’ın seçilmesi sanat yönetmeni Virginie Viard’ın son üç yıldır modaevinin dostları arasında yer alan koreograflar, yönetmenler, müzisyenler ve yazarlarla yaptığı toplantıların sonucunda ortaya çıkmış. Ayrıca moda, sinema, dans, edebiyat, çağdaş sanat ve müzik gibi pek çok alanda etkili bir sanat başkenti olması da bu kararda etkili olmuş.

Chanel’den 70’Lere Egzotik Bir Selamlama

Dakar’daki eski Adalet Sarayı’nda gerçekleşen defile için Chanel açıklama yaptı ve bir gösteriden daha fazlası olduğunu altını çizerek Ocak 2023’te Galerie du 19M’nin zanaatkârlarının IFAN’ın (Institut fondamental d’Afrique noire) desteğiyle modada yaratıcı diyalogları keşfetmek, nakış ve dokumanın zenginliğini ve çeşitliliğini kutlamak için birkaç aylığına Dakar’a geleceğini duyurdu. Ayrıca Dakar Moda Haftası’nın hemen ardından yapılan Chanel şovu ülkenin sanat, edebiyat, dans ve müzik alanındaki yeteneklerine ışık tutmak için tasarlanan üç günlük bir festival olarak tasarlandı.

1970’lerin enerjisinden ilham alan 2022/23 Métiers d’art Chanel– Dakar koleksiyonu renk coşkusu ve canlı motiflerle podyuma yansıdı. Örgü elbiseler, yüksek bel pantolonlar, çiçek işlemeleri, çizgiler, geometrik desenler, nakışlar, payetler, tüyler, şapkalar, platform ayakkabılarla Virginie Viard pop’tan soul’a disko’dan punk’a kadar pek çok ritmin büyüleyici bir özgürlükle aktığı 70’leri bu güzel kıtanın kültürü ve zanaatkarlığıyla harmanlayarak sundu.

Afrika’nın doğası ve canlı renkleri dokularda göz kamaştırırken, Afrika modasının vazgeçilmez parçası olan boncuklarla tasarlanan yelekler defileye damgasını vurdu. Yöresel tekstillerde yer alan desenleri yeleklere uyarlayan Viard, detaylı bir boncuk işçiliği ile harikalar yaratmış. Ayrıca uzun, bedene oturan kabanlar, dar, kloş pantolonlar, çiçek işlemeli sweatshirt’ler, rengârenk tüvitler ve yetmişlerin geniş yakalarının ön plana çıktığı 2022/23 Métiers d’art Chanel – Dakar koleksiyonundaki incecik işlenmiş zarif dantel parçaları, Chanel logosu ve kamelya baskılı kot pantolonları, disko havasını yansıtan ışıltılı karavatıyla dikkat çeken tunik elbiseleri, rengârenk boncuklarla tasarlanan kolye ve kemerleri önümüzdeki sezon sıkça göreceğiz.

Chanel’den 70’Lere Egzotik Bir Selamlama