Bu Koleksiyon Parçasına Gülümseyin

Belki profesyonel bir fotoğrafçının ilk tercihi olmayacak ama fotoğrafa, ve eser miktarda modaya ilginiz varsa, birazdan okuyacağınız satırlarda yer alan tasarım, asıl amacından sapıp, yatırım niteliğinde bir eser olarak karşınıza çıkıyor: YSL x Polaroid.

Polaroid’in efsaneleşmiş model SX-70, Anthony Vaccarello ve Saint Laurent filtresinden geçerek, markanın DNA’sını kendi tasarımına taşıyor. Kült tasarımın metalik ve ahşap dokuları, yerini YSL’nin alametifarikası siyaha bırakıyor. Sadece tasarımıyla değil, aynı zamanda siyah beyaz özel film üretimiyle de YSL’nin ruhunu fotoğraflara aktarmayı hedefleyen iş birliği, deyim yerindeyse geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kuruyor.

Yüzde sekseni çelikten üretilen bir kasaya sahip olan fotoğraf makinesinin gerçek bir koleksiyon parçası olması beklenirken minik bir hatırlatma yapmakta da fayda var; iş birliğinden doğan siyah beyaz film yerine SX-70’le uyumlu bir film de kullanmanız mümkün.

1945’te bir fotoğraf makinesinin içine minik bir laboratuvar inşa etme vizyonuna sahip olan ve ilk Polaroid fotoğraf çıktısını dünyayla buluşturan Edwin Land, yıllara meydan okuyan ikonik icadının leopar, dama deseni, yıldızlar ve deri kaplama gibi birkaç farklı seçenekle piyasaya sürüleceğini ve 1230 dolardan satışa sunulacağını da ön görebilir miydi acaba?

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir