Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bloomsday Kutlu Olsun!

16 Haziran 2021
Bloomsday Kutlu Olsun!

James Joyce hayranlığına adanmış bir gün olan 16 Haziran, başta Dublin olmak üzere dünyanın pek çok kentinde kutlanıyor.

James Joyce’un karakterleri arasında Leopold Bloom’un da olduğu çığır açan romanı Ulysses, 16 Haziran 1904’te yaşanan tek bir günü anlatıyor. Romanda Dublin şehri öyle ayrıntılı tasvir edilmiş ki yazar, Dublin yıkılırsa Ulysses sayesinde tekrar inşa edilebileceğini bile söylemiş. Edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biri olan Ulysses, bu açıdan Dublin şehri için de ayrı bir öneme sahip.

Romanın 50. yılı olan 16 Haziran 1954’te eleştirmen John Ryan ve yazar Brian O’Nalan, Dublin’de gün boyu sürecek bir Ulysses turu düzenlemişler, tura başka kimseler de katılmış, katılan her bir kişiye bir Ulysses karakteri atanmış ve tıpkı romandaki gibi atlarla şehri gezmeye başlamışlar. O günden bu yana Bloomsday, hem İrlanda’da hem de dünyanın dört bir yanında kutlanmakta.

Bloomsday Kutlu Olsun!
Fotoğraf: Ruth Medjber

Peki, bu sene Bloomsday kutlamaları nasıl geçiyor? Festival, en köklü geleneklerinden biri olan ve Leopold Bloom’un ünlü ızgara böbrek yemeğini kutlayan Bloomsday kahvaltısı ile sabah 08.00’de başladı. Saat 15.00’te ise Ulysess’in açılış sayfalarından çevrimiçi okumalar yapılacak. Epeyce renkli bir programa sahip olan Bloomsday Festivali’ni resmi Facebook sayfasından ve YouTube kanalından takip edebilirsiniz. Bloomsday’i takip etmek için illa İrlanda’da olmanız gerekmiyor; hem bir romanın parçası olmak için illaki yazıldığı şehirde mi olmak gerekir? Festivali çevrimiçi takip edebilir, dünya genelindeki kutlamalara katılabilirsiniz. Programın detaylarına bloomsdayfestival.ie adresinden ulaşmanız mümkün.