Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bir Wimbledon Rehberi

1 Temmuz 2022
Bir Wimbledon Rehberi

Wimbledon’ın en iyi restoranları, barları ve görülmesi gereken mekânları…

En köklü tenis turnuvası Wimbledon, 135’inci defa tenis dünyasının yıldızlarını ağırlıyor. Kortlarında âdeta İngiliz aristokrasisinin nezaket ve centilmenlik kurallarının hüküm sürdüğü Wimbledon turnuvası, Londra’ya yaklaşık yarım saat uzaklıkta bir kasaba olan Wimbledon’da düzenleniyor. Geniş yeşillikleriyle tipik bir İngiliz kasabası olan yerleşim bölgesi, şık butikleri ve restoranlarıyla da bir cazibe merkezi. Turnuvanın yıldızları Nadal ve Djokovic’in çim kortta neler yapacağını takip ederken şehre şöyle bir göz atmak isteyenler için Wimbledon’ın en iyi restoranları, barları ve görülmesi gereken mekânlarını bir araya getirdik.

Restoran & Barlar

Bir Wimbledon Rehberi
Bir Wimbledon Rehberi

The Ivy Cafe Wimbledon

Bölgenin en gözde restoranlarından biri olan The Ivy Cafe, özellikle turnuva döneminde şehre gelen ziyaretçilerin de sıklıkla uğradığı mekânlardan biri. Modern İngiliz mutfağını “café-style” lezzetlerle yorumlayan restoran, misafirlerini Wimbledon 2022 mönüsündeki özel kokteyller ve tatlılarla karşılıyor.

Thai Tho

Yaklaşık 20 seneden beri Wimbledon’da hizmet veren Thai Tho, turnuvaya gelen tenis yıldızlarının da sıklıkla tercih ettiği restoranlardan biri. Şimdilerde restoran vitrinini turnuvaya özel dekorlar ve renklerle süsleyen Thai Tho, yerel Tayland tatlarından deniz ürünlerine varana dek çeşitli mönüsüyle servis veriyor. Restoranın vegan mönü seçeneği de mevcut.

Megan’s Wimbledon

Mavi duvarları, çiçeklerle donatılmış masalarıyla Megan’s Wimbledon, kendinizi Akdeniz kıyılarında hissedeceğiniz bir İngiliz restoranı. Taze yumurtalar ve toprak kaselerde sunulan çeşitli vegan lezzetleriyle Megan’s Wimbledon, bu İngiliz kasabasında tatlı bir hafta sonu brunch’ı için ideal seçenek. Mekânın evcil hayvan dostu olduğunu da eklemeli.

Chango

Sıcak ve doğal tonların hakim olduğu şık bir fırında Latin lezzetleri denemek istiyorsanız Wimbledon’daki durağınız Chango olmalı. Sokak lezzetlerinin kaliteli şaraplarla eşleştirildiği Chango, kasabada uzun süreden beri hizmet veriyor.

Sticks ‘n’ Sushi

Japon mutfağının Nordik tatlarla harmanlandığı Sticks ‘n’ Sushi, Wimbledon’da deneyimleyebileceğiniz Uzak Doğu restoranlarından biri. Loş ışıklar altındaki ince uzun bir masanın etrafına yerleştirilmiş Kennedy sandalyeleriyle, yalnız lezzette değil dekorasyonda da İskandinav ve Japon kültürleri bir araya getiriliyor. Wimbledon turnuvası için özel olarak hazırlanan beyaz sütlü ve çilekli tatlı mutlaka denenmeli.

Barlar

Hemingways’

Aşağıdaki fotoğrafta, Hemingways’ masasında oturan kişi tahmin ettiğiniz gibi Kraliçe Elizabeth değil, bir fotomontaj harikası. Fakat yine de Hemingways’, Wimbledon’ın en meşhur barlarından birisi. Canlı müzikler ve enerjik servislerle misafirlerini karşılan bar, Wimbledon’dan yayınlarla çim kortun heyecanını da turnuva boyunca aktarıyor.

Fox & Grapes

Wimbledon’ın yerel barlarından Fox & Grapes, şık bir gastropub. Meşhur şef Paul Merett’in yönetimindeki barda atıştırmalıklarla İngiliz birasının keyfine varabileceğiniz gibi ahşap döşemeli restoran kısmında akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

Tequila Mockingbird

Özellikle kokteylleriyle meşhur olan Tequila Mockingbird, canlı müzikleriyle Wimbledon’da eğlenceli hafta sonu geçirebileceğiniz bir yer. Tenis turnuvasına özel kokteyl seçenekleri ve Wimbledon biletinizi göstererek alabileceğiniz indirimli içkiler ise cabası.

The Crooked & Billet

1881’den beri kaliteli biralarıyla tanınan The Crooked & Billet, hamburger – bira ikilisini sevenler için oldukça ideal bir pub. Kasabaya özellikle Wimbledon turnuvası için gittiyseniz, biranızı yudumlarken keyifle maçları seyredebilirsiniz. Bir gözünüz ise dört patili dostunuzda olabilir çünkü The Crooked & Billet, evcil hayvan dostu bir bar.

The Dog & Fox Pub

Wimbledon’ın uzun yıllardan beri hizmet veren en köklü yerel otellerinden The Dog & Fox Pub, konaklama imkânlarının yanı sıra duvarları tenis raketleriyle kaplı barıyla da oldukça meşhur. İsterseniz barın dışarıya açılan geniş açık alanında, isterseniz de lüks otel şıklığıyla döşenmiş kapalı kısmında turnuvayı takip edebilirsiniz.

Wimbledon’da Nereleri Gezmeli?

Wimbledon Lawn Tenis Müzesi

Tenisin neredeyse 16. yüzyıla kadar uzanan köklü tarihinin izini süren Wimbledon Lawn Tenis Müzesi, dünyanın en büyük ve kapsamlı tenis müzesi. Müze, tenis yıldızlarının maçlarda giydiği kıyafetler ve kullandıkları raketlerden, 1893’ten bu yana hazırlanmış turnuva afişlerine varana dek geniş bir tenis koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Bir Wimbledon Rehberi
Müzenin güncel sergilerinden biri, tenisin geçtiğimiz 100 yıldaki sosyokültürel değişimini inceleyen “Centre Court”.

Wimbledon Windmill Museum

Turnuva haftası boyunca tenise doyanlardan ya da Don Kişot severlerdenseniz yeldeğirmenciliğinin yerel ve tarihi izin süren Wimbledon Windmill Museum, kasabadan ayrılmadan önce görülmesi gereken yerlerden biri. Yeldeğirmenlerine odaklanan müze, bir dönemin İngiltere kırsalını da merceğine alıyor. 1976’da kurulan Windmill Museum, yapılan bağışlar ve gönüllülük çalışmalarıyla ayakta kalıyor. Müze ziyaretleri ise ücretsiz.

Polka Children’s Theatre

1979’dan beri çocuk oyuncular ve izleyiciler için Wimbledon’ın sayılı sahnelerinden biri olan Polka Children’s Theatre, kasabaya çocuklarıyla birlikte giden ailelerinde listesine ilk sıradan giriş yapan adreslerden. Atölyeler, hikâye anlatımları ve ailelerle birlikte düzenlenen etkinliklerle Wimbledon’da çocuklarla birlikte yapılacak kültürel aktiviteler için ideal bir seçenek.

Bir Wimbledon Rehberi

Wimbledon Farmers’ Market

Wimbledon’dan ayrılmadan önce kasabanın yerel lezzetlerini keşfetmek, bilmediğiniz bir kültürün otantik pazarında gezinmek istiyorsanız Wimbledon Farmers’ Market doğru adres. Wimbledon’da yetişen mevsimlik meyveler, kasabanın çiftliklerinden gelen sütler ve ballar, şehrin yerel içecekleri derken şehirden ayrılırken evinize götürebileceğiniz saksı çiçeklerine varana dek İngiliz usulü bir pazar alışverişi Wimbledon Farmers’ Market’ta sizleri bekliyor.