Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bir Tarot Şatosu’nda Haute Couture

18 Mart 2021
Bir Tarot Şatosu’nda Haute Couture

“Dünya tersten okunmalıdır. “

Italo Calvino

Dior, bu 2021 İlkbahar–Yaz Koleksiyonu’nda kehanet evreninin büyülü dünyasından ilham alıyor. Kreatif direktör Maria Grazia Chiuri, çıktığı yolculukta yazar Italo Calvino’nun tavsiyesine uyuyor ve yeni koleksiyonunu dünyayı tersten okuyarak tasarlıyor.

Dior, 2021 İlkbahar–Yaz Koleksiyonu için kartları yeniden karıyor. Koleksiyon tarot kartlarının gizemli ve kehanet dolu dünyasından ilhamla tasarlanıyor. Tarot kartlarının bilinmezliklere ve derinliklere götüren büyülü ve gizemli dünyasından alınan ilhamla tasarlanan parçalar, en derinlerde saklı olan keşfedilmemiş dokunuşları bünyesinde barındırıyor. Tabii, bu koleksiyonda Christian Dior’un kendisinin de kehanet sanatıyla olan yakın ilgisini anımsamak gerekiyor. Dior’un otobiyografisinde de duyduğu kehanetlerden anekdotlar da yer alıyor: “Her şey olağanüstü gelişecek. Kurduğunuz modaevi devrim yaratacak.”

Kreatif direktör Maria Grazia Chiuri, bir sanatçı hassasiyetiyle tasarladığı elbiselerde, tarotun gizemli ve çoğulcu güzelliği yeniden keşfetmiş. Özellikle, dünyayı yeniden anlamlandırmaya çalıştığımız bu karışık zamanlarda, gizemler ve kehanetler dünyasından alınan hayal gücü ve semboller, tasarımlara ayrı bir ihtişam katmış diyebiliriz.

https://youtu.be/jYOrGvVh7mk

Böylesine derinlikli ve büyülü bir ilham kaynağı olan koleksiyonun tanıtım filmi de bu büyülü dünyayı yansıtır şekilde, bir fantastik film evrenindeymişiz hissi verecek şekilde çekilmiş. Koleksiyonun tanıtım filminin koltuğunda İtalyan yönetmen Matteo Garrone oturuyor. Film, bireyin kendini keşfetme hikâyesini, 15. yüzyılın meşhur tarot kartları Visconti- Sforza üzerinden anlatıyor. Bu altın rengi, mine, bitkisel ve geometrik çizimlerin olduğu muhteşem kartlar, koleksiyona ilham veriyor. Ayrıca, film boyunca devam eden arayış ve yön bulma hikâyesi de, koleksiyonun bir ihtimaller ve deneyimler dünyası içerisinden tasarlandığını yansıtıyor. Tarot kartlarının dünyasındaki Baş Rahibe, İmparatoriçe, Adalet ve Budala karakterlerinin kombinleri, markanın haute couture’daki ustalığını gözler önüne serecek nitelikte.

Bir Tarot Şatosu’nda Haute Couture

Koleksiyonda göz alıcı şıklıktaki kombinler, soyut yapılarla tıpkı bir rölyef gibi iç içe geçiyor. İtalyan çağdaş sanatçı Pietro Ruffo’nun dokunuşlarıyla vurgulanan korseler, tarot kartlarının sembolik ruhlarından izler taşıyor. Dior grisi gömlekler, etekler, pantolonlar ve pelerinler üzerinde tüvit, kaşmir ve organze kumaşlar kendisini gösteriyor. Dior’un meşhur Bar ceketiyse, yeni bir tavır yansıtmak için siyah kadifeyle yeninden yorumlanıyor.