Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Balenciaga’nın Ters Köşesi

18 Ağustos 2022
Balenciaga’nın Ters Köşesi

Cristóbal Balenciaga’nın geride bıraktığı miras, sıra dışı formlardan, geniş omuzlardan, renk bloklarından ve güçlü bir kadın siluetinden oluşuyor. Mirası devralan Gvasalia ise, bir yandan bayrağı gelecek nesillere aktarmanın peşindeyken, bir yandan da bugünün kültürüne, hızlı tüketimine, sosyal medya trendlerine göz kırpıyor. Lüks maison şimdilerde kendi adıyla çıkardığı “bağcık” küpelerle ilgili eleştirilere maruz kalmış durumda. Bir çift sneaker’a takılan bağcıklardan hiçbir farkı olmayan tasarımların üzerindeki fiyat etiketi, tüketim alışkanlıklarını sorgulatırken, Gvasalia hız kesmeden topu bir diğer ters köşeye atıyor…

Balenciaga, çıkarttığı Paris High sneaker’larıyla “dağınık” görünmeyi seven moda tutkunlarına yeni bir kulvar açıyor. Terliği andıran tasarımı ve kirli beyaz kauçuk tabanıyla piyasaya çıkan sneaker’lar 625 dolarlık satış fiyatı, kırmızı, beyaz ve siyah renk seçenekleriyle geliyor.

Moda perspektifimizin parametreleriyle oynayan bir diğer tasarım, çöp poşetinden ilham alan çantaları oluyor. Dana derisinden üretilen, mavi, siyah, sarı ve beyaz renk seçenekleriyle gelen çantalar için yapılan yorum ise “Hiçbir çöp poşeti bu kadar pahalı olmamıştı” oluyor.

Balenciaga’nın Ters Köşesi
Balenciaga’nın Ters Köşesi

Demna Gvasalia ise yaptığı açıklamada; “Dünyanın en pahalı çöp torbasını yapma fırsatını kaçıramazdım çünkü kim bir moda skandalını sevmez ki” diye sorgularken, aslında eleştirel bakış açısını alt metne yerleştiriyor.

1791 dolarlık fiyatıyla raflarda ve online’da yerini alan çantalar sokak stilini nasıl etikleyecek, şimdilik merak konusu.