Balenciaga’nın Distopik Dünyası

Form ve fonksiyon denklemindeki bilinmeyeni, kendi estetik kaideleriyle yeniden yorumlayan ve moda sektörüne bambaşka bir denklem katan Balenciaga, Paris Moda Haftası kapsamında yine beklenmedik bir dünya tahayyül ederek bizi şaşırtmayı başardı.

Son birkaç sezondur özellikle sosyal medyanın ve kontrolsüz tüketim dünyasının anti tezini oluşturan türden bir lüks perakende yolu izlese de, bir yandan Kim Kardashian, Alexa Demie gibi isimleri kampanya yüzü yapmaktan çekinmeyen marka ve direksiyon koltuğunda oturan Demna Gvasalia, Balenciaga’nın İlkbahar/Yaz koleksiyonunu tanıtırken bu tavrını korumaya devam etti.

The Mud Show adındaki defile, çamurlu sulardan oluşan bir podyum çizdi, bu yol haritasına Kanye West, Naomi Campbell, Bella Hadid gibi isimleri dahil etmekten çekinmedi. Defileyi ve manifestosunu anlatan metinde ise, artık manifesto yazmaktan sıkıldığını ve barış içerisinde, kendi estetik kaygılarını yaşatacak şekilde yürümek istediğini söyleyen Gvasalia, bu bakış açısını koleksiyonunda da hissettirdi.

Markanın alametifarikası haline gelen sıra dışı görünümler ön safta yer alırken, oversize kalıplar, yerlerde sürünen kuyruklar, pelüş dokular ve Grunge parçalar yer alıyor. Çanta sapını kıyafetin bir parçası haline getiren aksesuar tasarımları, pelüş ayıcıkları sokak stilinin yeni parçası haline getiren çantalar, chunky ayakkabı tasarımları ve zımba detaylı görünümler, Balenciaga’nın asi ruhunu yeni sezonda da gardırobunuza taşımaya hazır.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir