Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Audemars Piguet, Marvel Evrenine Dönüyor

5 Haziran 2023
Audemars Piguet, Marvel Evrenine Dönüyor

Audemars Piguet, “Spider-Man”den ilham aldığı Audemars Piguet Royal Oak Concept Spider-Man Tourbillon’u duyurdu.

Kadranına uzun uzun baktığım saatler olmuştur, kimilerine elime alıp kimilerine ise yalnızca bilgisayarın ekranından uzun uzun baktığım saatler. Fakat Audemars Piguet Royal Oak Concept Spider-Man Tourbillon, bunlardan biraz daha farklı çünkü bu sefer saatin kadranına yalnızca uzun uzun bakmadım, kadrandaki Marvel karakteriyle de bir süre bakıştık.

Audemars Piguet, Marvel Evrenine Dönüyor
Audemars Piguet

2021’de Marvel Entertainment ile ilk işbirliği saati Royal Oak Concept Black Panther’i tanıtan AP, geçtiğimiz günlerde Marvel’ın en meşhur süper kahramanı Spider-Man’i kendi evrenine dahil etti. Markanın Komplikasyonlar Başkanı Anne-Gaelle Quinet verdiği bir röportajda, bizlere bakıyormuş gibi hissettiren bir karakter yaratmak istediklerini söylüyor. Bu yüzden, tıpkı gözleri gibi karakterin tüm detaylarını açığa çıkaran karakteristik işlemler el işçiliğiyle yapılmış. Kıyafeti ve figüre gerçekçi yön katan tüm gölgelendirmeler, lazer ile işlenmiş. Figür, bir eli ağ atmaya hazırlanır gibi yukarıda ve vücudu havada olacak şekilde tasarlanmış. Havada asılıymış görünümünü vermek için saatin mekanizması kalibre 2948, saat 6 yönüne doğru yerleştirilmiş. İskeletleştirilmiş mekanizmayla “Örümcek Adam” etkisi artırılmış. Safir kristalde ağ atmak üzere uçuyormuş gibi görünen figür için kadrandan olabildiğince parça da eksiltilmiş. Unutmadan, kadranda gördüğümüz Spider-Man’in filmlerdeki değil, çizgi romanlardaki karakterden ilhamla tasarlandığını eklemeli (Markanın daha önce tasarladığı Black Panther de uyarlama filmden değil, çizgi romandan ilhamla tasarlanmıştı).

Audemars Piguet, Marvel Evrenine Dönüyor
Royal Oak Concept serisinde 2002’den bu yana, yenilikçi materyallerle sıra dışı tasarımların bir araya getirildiği saatler üretiliyor.

Saatin 42 mm çapındaki kasası, beşinci derece titanyumdan. Saten kaplamalı titanyuma, kontrast yaratacak siyah seramik sekizgen çerçeve eşlik ediyor. Arap rakamlarının kullanıldığı kadranın başrolü elbette Spider-Man, fakat karanlıkta maviye dönen beyaz ışıltıyla parlayan ibre ve rakamlar da “Spider-Man” dünyasını anımsatıyor.

Audemars Piguet, Marvel Evrenine Dönüyor
Audemars Piguet

Royal Oak Concept Spider-Man Tourbillon ile birlikte tek parçalık Royal Oak Concept Tourbillon “Black Suit Spider-Man”i duyuran marka, GQ’nun haberine göre, bu özel saati Dubai’de düzenlenen özel bir etkinlikte 6,2 milyon dolara sattı. Royal Oak Concept Tourbillon “Black Suit Spider-Man”, 80’lerde yayımlanan bazı çizgi romanlarda Spider-Man’in giydiği siyah takım elbiseden ilham alıyor.