Akıllı Ev, Bakteri Üretmeyen Ev midir?

Pandemik kriz, mimari ve tasarım kaidelerine yeni bir boyut katar mı?

Teknolojinin çığır açan yeniliklere imza atmasıyla birlikte akıllı ev teknolojileri de kendini yenilemekten geri kalmıyor. Artık öyle bir noktadayız ki, eve gelmeden önce yemek pişirmeye hazırlık yapmak için fırını telefon ekranımızdan ısıtabiliyoruz, spor yaparken baktığımız aynada kendimize özel personal trainer’ımızı izleyebiliyoruz, tek bir sesli komut ile odanın ısısını değiştirebiliyoruz. 

Tabii ki bunları aslında hayatımızı kolaylaştıran, teknolojinin nimetleri olarak gördüğümüz için benimsiyoruz. Yani, ne de olsa yaşam alanımızın bize pratik çözümler sunuyor olması, paha biçilemez bir şey. Ancak, özellikle pandemik kriz nedeniyle evde daha çok zaman geçirmemizle birlikte, evin sunduğu en büyük ayrıcalığın akıllı olmasından ziyade hijyenik olması, bizi şaşırtmıyor. 

Eğer siz de form ve fonksiyon denklemine hijyen prensibini eklemeyi düşünüyorsanız, İtalyan markası Marazzi’nin antibakteriyel seramik yüzey parçalarını keşfedebilirsiniz. Caracter adındaki bu tasarım, her türlü bakteriyi %99,9 oranında öldüren bu teknolojik yüzey, herhangi bir ultraviyole ışık desteğine ihtiyaç duymadan kullanıldığı günden itibaren hijyenik bir yüzey alanı yaratıyor. StepWise adındaki bir diğer teknoloji ile aynı yüzey, ıslak zeminde kayma ihtimalini de sıfıra yakın bir orana getiriyor. Bu yüzeylerin geri dönüştürülebilir materyalden üretilmiş olması ise, yüksek teknolojiden faydalanan bir üretimin aynı zamanda çevre dostu olabileceğinin de altını çiziyor. 

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir