A. Lange & Söhne’den Yeni Bir 1815 Modeli

Ürettiği komplike mekanizmalarla yüksek saatçiliğin sınırlarını her geçen gün zorlayan A. Lange & Söhne, rattarapante kronograflı yeni saatini duyurdu.

“Asla durma!” sloganıyla yüksek saatçilik dünyasının en karmaşık komplikasyonlu mekanizmalarından bazılarına imza atan, görünmeyen parçaları bile dekoratif süslemelerle bezeyen A. Lange & Söhne kült koleksiyonlarından 1815 serisine, platin kasalı ve rattrapante kronograflı bir yeni model ekledi: 1815 RATTRAPANTE.

1815 koleksiyonu, markanın Glashütte’de üretilmiş cep saatlerinden ilhamla tasarlanıyor. Koleksiyonun adı ise Ferdinand Adolph Lange’nin doğum yılı 1815’ten geliyor. Altın ya da platin kasada üretilen saatler, markanın tarihi cep saatlerinden esinlenerek demir yolunu hatırlatan dakika skalası, Arap rakamları, gümüş kadranlar ve mavi ibrelerle tasarlanıyor çoğunlukla. Ve tabii ki, karmaşık komplikasyonlara sahip oldukça hassas mekanizmalarla. Koleksiyonun ikonik unsurlarından biri ise, bu yeni modelde de kullanılan ve hatta modele adını veren rattrapante kronograflar.

Adını taşıdığı rattrapante kronografa odaklanan 1815 RATTRAPANTE, aynı zamanda özel olarak geliştirilmiş bir mekanizmayı da taşıyor. 200 adetle limitli serinin saatleri platin kasada üretilmiş. Platin kasa, 41,2mm x 12,6mm ölçülerinde. Gümüş kadran, Arap rakamları ve mavi ibreleriyle yalın ve klasik bir 1815 saati olan 1815 RATTRAPANTE’nin alt göstergeleri ise saat 2 ve 6 konumlarına yerleştirilmiş.

“Ürettiğimiz her yeni saatte teknoloji ile estetiği, geleneksel ile modern olanı mümkün olduğunca en iyi şekilde bir araya getirmeyi önemsiyoruz.”

Anthony de Haas, Ürün Geliştirme Koordinatörü

Rattrapante kronograflarda olduğu üzere bu saatte de iki saniye ibresi görüyoruz; saat 2 yönündeki düğmeye basıldığında iki ibre birlikte çalışmaya başlıyor. Fakat bu yeni saatte merkezi rattrapante ibresini, merkezi kronograf ibresinden bağımsız olarak durdurmak mümkün. Durdurduktan sonra, tekrardan merkezi kronograf ibresine göre ayarlanabiliyor ki bu da tur sürelerini ölçmek için faydalı bir kronograf özelliği.

30 dakikaya kadar ilave zaman ölçümleri ile 60 saniyeye kadar karşılaştırmalı zaman ölçümlerinin kontrolleri ise elle kurmalı kalibre L101.2’nin çift kolonlu tekerlekleri ile hassas bir şekilde sağlanıyor. Safir kasa arkasından görülen mekanizma, 58 saatlik güç rezervine sahip. Yeni model, saatte 21.600 titreşim hızında çalışıyor. 365 parçalı bu kalibrenin yalnızca 12,6 mm yüksekliğinde bir kasaya entegre edilmesi ise A. Lange & Söhne’nin mekanizmaları monte etmekteki ustalığına yeni bir örnek.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir