Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Sex and The City’nin Moda Dolu 25 Yılı

19 Haziran 2023
Sex and The City’nin Moda Dolu 25 Yılı

1990’lı yıllar, henüz sosyal medyanın hükümdarlığına girmemişiz, gazetelerin, dergilerin en iyi giyinenler sayfalarına pür dikkat göz atıyoruz, sokak stilinin nabzını dergi sayfalarından tutuyoruz… Tam da bu dergilerin sayfalarına yakışan bir editörün yaşam hikayesi, biz bu sayfaları çevirirken, okyanusun öteki kıyısında, New York City’de şekilleniyor. Carrie Bradshaw, 2000’lere doğru emin adımlarla ilerleyen modern, şehirli kadının yeni yaşam stilini satırlara aktarıyor.

Carrie ve yakın arkadaşlarının en ilgi çekici yanı, stereotipik New York City sakinleri olmaları bir kenara, bu çeşitliliği tek bir potada eritebilmeleri oluyor. Bekar hayatının tadını çıkartan, maaş çekini hiç acımadan yeni sezon Manolo’lara harcayan Carrie, sanat galerisinde çalışan ve daha tutucu bir Upper East Side’lı Charlotte, PR dünyasının en önemli isimlerinden birisi Samantha ve bu grubun en bürokratik karakteri Miranda, farklı yaşam stillerinin birer yansıması. Belki de bu karakterler takvimler 2023’ü gösterdiğinde hala aramızda olabildikleri için Sex and The City bugün hala aralıksız izleniyor. Hatta, “And Just Like That…” ismiyle, Carrie’nin köşe yazılarına jenerik haline gelen kelime öbeği, diziyi yeniden hayata geçiren senaryonun başlığı olabiliyor.

Her ne kadar dizideki büyük küçük fark etmeksizin her karakter nevi şahsına münhasır stillerle karşımıza çıksa da, başrolü üstlenen Sarah Jessica Parker’ın karakteri, ekstravaganza görünümleriyle görsel hafızamıza kazınıyor. Dizinin fragmanında yer alan beyaz tütülü look, bugün pek çok moda editörünün moodboard’larında yer almaya devam ediyor.

John Galliano imzalı gazete manşeti desenlerinden oluşan geniş göğüs dekolteli ip askılı elbise, bugün açık artırmalara başrol oyuncusu olabilecek nitekilte. Dördüncü sezon dokuzuncu bölümde Carrie’nin üniforma niteliğindeki beyaz gömleği ve yeşil mini eteği, arkasını döndüğünde nüfuz eden fırfırlarını gördüğümüzde Vivienne Westwood imzası daha anlaşılır oluyor.

Sex And The City'Nin Moda Dolu 25 Yılı
Sex And The City’Nin Moda Dolu 25 Yılı

And Just Like That ismiyle yeniden hayatımıza giren ekip, şimdilik Samantha olmadan yollarına devam ediyorlar. Yeni sezonda bir stil ikonunun eksik kadrosuyla yola devam eden üçlü, J.W. Anderson’ın güvercin clutch’ını da taşıyor, Valentino’nun final defile look’uyla Paris sokaklarında geziyor, cinsel kimliğini tekrar keşfeden Miranda, erkek defilelerinin favori takımlarını gardırobuna eklemekten çekinmiyor.

Sex And The City'Nin Moda Dolu 25 Yılı
Sex And The City’Nin Moda Dolu 25 Yılı

25. yılını kutlayan dizi, Just Like That ile yeni bir sezona doğru geri sayım yapıyor. 25 yılın ardından güncelliğini hala koruyan dizinin ikonik görünümlerini takip etmeye devam ediyoruz. New York’un sokak stilini, şehirli kadınların perspektifinden süzen dizi, yeni sezonda hangi efsane görünümleri ekranlara taşıyacak, şimdilik merak konusu.