Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

15. Contemporary Istanbul Başladı!

29 Mayıs 2021
15. Contemporary Istanbul Başladı!

Bu sene 15.’si düzenlenen Contemporary Istanbul, 1-6 Haziran tarihleri arasında Lütfi Kırdar Rumeli Salonları’nda sanatseverlerle bir araya gelecek.

Sürdürülebilir sanat ortamının sağlanması için sanat kurumları ve enstitülerle birlikte hareket eden Contemporary Istanbul, 15. defa kapılarını sanatseverlere açıyor. Fuar, bu sene yalnızca Türkiye’den çağdaş sanat galerilerinin katılımıyla gerçekleşecek. 1-2 Haziran tarihlerinde VIP Ön İzleme gerçekleştirilirken 3-6 Haziran tarihlerinde Genel Ziyaretçi Programı ile Lütfi Kırdar Rumeli Salonları’nda ziyaretçilerle buluşacak.

1 Haziran’da, solo sergiler ve galeriler tarafından eserleri sergilenen sanatçıların katılımı ile sürecek Sanatçı Günü’nde her galeri seçilmiş sanatçılarını fuara davet ederek koleksiyonerlerle sanatçıları bir araya getirecek. CI’da bu yıl dijital sanat ve yeni medya sanatına yer veren Plugin, Esra Özkan küratörlüğünde “post-“ teması üzerinden insan ve makine iletişimindeki akışa, yapay zekâya, insan-sonrası tartışmalarına, dijital karakterlere, birbiri içine geçen ve ayrılan yeni medyanın farklı yaklaşımlarına ve biyo sanat gibi üretimlere yer verecek. Plugin Istanbul’da sanatçılar Aypera, Ahmet Rüstem, Can Büyükberber, Ece Gözen, Enes Özenbaş & Ethem Cem, Güvenç Özel, Hakan Sorar, Sofia Crespo H.o, Mert Kızılay& Hakan Gündüz, Maxim Zhestkov, Mario Klingemann, Murat Yıldırım, Onur Sönmez, Void ve Yonca Karakaş yer alacak.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli fuar hakkındaki görüşlerini şu sözlerle ifade ediyor: “… Sanat pazarı, sanatçıların üretimleri de dahil bugünün koşulları ile birlikte toplumun içinde bulunduğu ruh hali, duyguları, heyecanları ile de son derece bağlantılıdır. Yaşadığımız bu süreçte Contemporary Istanbul ekibi ve ana sponsorumuz Akbank ile sanatın iyileştirici gücüne inanarak bu fuarı büyük bir özveri ile gerçekleştireceğiz. Bizim görevimizin nitelikli bir çağdaş sanat fuarı yapmak olduğu kadar sanatseverlerin, koleksiyonerlerin, galerilerimizin sanata daha fazla ilgi duymasını sağlama, sanatın içinde olma heyecanını tırmandırarak canlı tutma olduğunun bilincindeyiz. Art Basel Hong Kong, New York Frieze Fuarı’nda da gördüğümüz gibi sanata olan ilginin her koşulda devam ettiğini görüyoruz.”

CI’da Akbank Sanat’tan “Olan ve Aşkınlık”

Akbank, bu sene fuarın ana sponsorluğunu 15. kez üstleniyor. Akbank Sanat da her sene olduğu gibi bu sene de ilgi çekici bir sergiyle fuarda yerini alacak. 11 sanatçının yer aldığı ve Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde hazırlanan “Olan ve Aşkınlık” adlı sergi: “Sanat yapıtı hem olanlıktır, gerçektir hem de ötesi; aşkınlık” diyerek ziyaretçileri 1-6 Haziran tarihleri arasında Akbank Sanat standında bekliyor olacak.

Sergi, yaklaşık bir buçuk senedir içinden geçtiğimiz acının, ölümün ve yıkımın içerisinden insanın “yeniden başlayan” olduğunu anımsatıyor. Sanatın zamanın sonsuzluğuna meydan okuduğunu anımsatarak “sanat yapıtı aşkınlıktır” diyor.

15. Contemporary Istanbul Başladı!
“Olan ve Aşkınlık”tan Hande Varsat’ın “Otoportre” çalışması

Fuara katılacak galerilerin listesi ise şöyle:

Anna Laudel, İstanbul, Dusseldorf; Art On İstanbul, İstanbul; Art Refinery, İstanbul; Artopol Art Gallery, İstanbul; Bozlu Art Project, İstanbul; C24 Gallery, New York ; CEP Gallery, Istanbul; De Artium, İstanbul; Dirimart, İstanbul; Faar Art Gallery, İstanbul; Galeri 77, İstanbul; Galeri Binyıl, İstanbul; Galeri Diani, İstanbul; Galeri MCRD, İstanbul; Galeri/Miz, İstanbul; Galeri Nev İstanbul, İstanbul; Galeri Siyah Beyaz, İstanbul, Ankara; Gama Gallery, İstanbul; Öktem Aykut, İstanbul; Pi Artworks, İstanbul, London; Piramid Sanat, İstanbul; Sanatorium, İstanbul; Sevil Dolmacı Art Gallery, İstanbul; Vision Art Platform, İstanbul; x-ist, İstanbul; Zilberman Gallery, İstanbul, Berlin.

Covid-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen Contemporary Istanbul, 2 saatlik slotlar halinde kısıtlı sayıda ziyaretçi kabul edecek.