Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Zamanın Ötesinde bir Stil İkonu: Elvis Presley

22 Haziran 2022
Zamanın Ötesinde bir Stil İkonu: Elvis Presley

Elvis Presley için “Rock’n Roll’un Kralı” titri oldukça uygun. Ama kendisi bundan daha da fazlası, bir moda kralı.

Ölümünden 45 yıl sonra bile Elvis Presley erkek modasının gelmiş geçmiş en büyük stil ikonlarından biri kabul ediliyor. Kutunun dışında düşünmeyi seven ve cesur moda kararları alan Kral, viral kırmızı halı anlarından, gösterişli reklam kampanyalarından ve sosyal medyanın tanıtım gücünden çok önce, tek başına erkek modasında devrim yapmıştı desek yeridir. Akışkan cinsiyete sahip görünümler ve kalıplaşmış cinsiyet algısının dışına çıkan tasarımlar günümüz modasına yeni yeni adapte olmaya başlarken, yaklaşık 70 yıl önce bunu deneyimleyip modanın seyrini değiştiren bir isim Elvis.

Şarkıcının her giydiği kombinasyon, ertesi gün bir sokak trendine dönüşüyor ve sezonun popüler görünümlerine yön veriyordu. Etki alanı bu kadar geniş birinin fark yaratan görünümlere açık olması ise 50’lerin moda algısını ve modada cinsiyete bakış açısını derinden etkiledi. Tek başına erkek modasına yön veren Elvis’in stil tercihleri zamanın çok ötesindeydi. Presley’i 50’lerin Lady Gaga’sı veya Harry Styles’ı olarak düşünebilirsiniz. Elvis’ten önce pembe bir gömlek, pembe çoraplar ve pembe kemeri kombinleyen heteroseksüel bir erkek görmek pek de mümkün değil. Peki ya altın bir takım elbise? Hiç sanmıyoruz. Süper mini şortlar, dantel gömlekler, simli ceketler, özel yapım parlak ayakkabılar ve mücevherler Elvis’in favori parçalarından bazıları. Yani moda, erkekler için sığ bir platform ve kadınlar için oyuncu bir özgürlük alanıyken Elvis’in kuralları yeniden yazdığını söyleyebiliriz.

Zamanın Ötesinde Bir Stil İkonu: Elvis Presley

Zaman tüneline girdiğinizde Elvis Presley’nin döneme göre aykırı olarak kabul edilebilecek ama ikonik sıfatını hak eden birçok görünümü mevcut. Günlük görünümlerinde geleneksel siluetleri kendi bakış açısıyla yorumlayan yıldız, söz konusu sahne olduğunda ise “More is more” mottosunu benimsiyor. Tommy Hilfiger’a göre Elvis, ışıltıdan korkmayan ilk beyaz erkek. “50000000 Elvis Fans Can’t Be Wrong” isimli albümünün kapağı için 10.000 dolara mal olan altın bir takım giyen Presley, erkek stilinin altın çocuğu olduğunu da kanıtlıyor. Bu dore takımı giymek Elvis’e göre bir işkence, ama şarkıcı için moda ve şovun devam etmesi her şeyden daha önemli. Ayrıca Elvis’in bu ekstravagant moda anlayışı sadece 50’lerin sokak stilini değil, günümüz ünlülerinin ve yüksek moda evlerinin bakış açısını da etkiliyor. Brandon Flowers’dan Tupac’a, Bruno Mars’tan Jared Leto’ya her klasmandan birçok isim Elvis’ten ilham alan Midas dokunuşunu deneyimliyor. Bu altın suyuna batmış görünüm Versace ve Costume National gibi markaların podyumuna da sıçrıyor.

50’lerde feminen olarak kabul edilen çiçek desenler de tezat oluşturacak şekilde rock’n roll kralının stil imzalarından biri. Elvis’in kıyafetlerindeki işleme motiflerin arkasındaki isimse şarkıcının büyükannesi. Dominant florallerin erkek modasındaki yerini tescilleyen Elvis’in “Blue Hawaii” filmindeki gömleği, Dior ve Prada gibi güçlü moda isimlerinin ada sahili esintili koleksiyonlar çıkarmasına ilham veriyor.

Zamanın Ötesinde Bir Stil İkonu: Elvis Presley

Ve tabi ki, gender-fluid dendiğinde akla gelen ilk görünümler Elvis’in taşlarla bezeli tulumları ve pelerinleri. Bu ağır ve gösterişli kostümler için Elvis’in bütçe sınırı yok. The American Eagle ya da diğer ismiyle Aloha isimli görünümün tutarı tam 65.000 dolar. Kendi tasarladığını söylediği sahne kıyafetleriyle akla gelen ilk isimlerden olan Zeki Müren, Elvis Presley ile aralarındaki benzerlik sorulduğunda “Ruhlarımız benzerlik göstermiş olabilir” cevabını veriyordu.

Presley, cinsiyet kalıplarını sadece moda anlayışıyla değil saçlarıyla da sorguluyor. Kadınsı kabul edilen uzun saçlar Elvis’in repertuarında yer alıyor. Kamyon şoförü olduğu yıllardan ilham alan pompadour modeli Presley’nin kristaller arkasındaki aykırı imajına atıfta bulunurken, ikonik ismin maskülen ve seksi portresini de destekliyor. Bu keskin ve imza görünüm için Elvis yine o dönemde erkekler arasında pek de rastlanmayan bir şey yapıyor ve saçlarını rutin olarak siyaha boyatıyor. Bu saç modeli için üç farklı wax kullanılırken Elvis’in saç bakımı için günlük olarak jojoba yağı ve E vitaminiyle masaj yapılıyor.

Şöhretinin ve yarattığı imajın oldukça farkında olan Elvis Presley, seçimlerinin bu kadar güçlü ve uzun vadeli bir etkiye sahip olacağından da haberdar mıydı? Rock’n roll kralı, stil ikonu ve 50’lerin arzu nesnesi olan Elvis, kırılgan maskülenlikten mustarip olanlara adeta bir ders veriyor: Feminen olarak kabul edilen detaylar kendini ifade biçimine dönüşüyor, cinsiyetler arasındaki geçilmesi tabu çizgiler bulanıklaşıyor ve etiketler sökülüp atılıyor.

Uzun sözün kısası, bugün Harry Styles fuşya bir takım elbiseyle sahne alıyor ve stil tercihleriyle alkış topluyorsa bunu biraz da Elvis Presley’e borçlu.