Watches and Wonders 2021: Şoka Ultra Dayanıklı Bir Saat

Fuarın en yenilikçi ve yetenekli pilot saati IWC Big Pilot’s Watch Shock Absorber XPL’yi inceliyoruz.

Watches and Wonders Fuarı‘nın estetik, tasarım ve teknik yetenek açısından en ilgi çekici ve çağdaş saati bence Big Pilot’s Watch Shock Absorber XPL olmalı. Bu saat kasa geometrisinin yenilikçi bileşenleri ve mekanizmayı çepeçevre kuşatan asma yaprak yay sistemiyle kesinlikle çok karizmatik. Bilimden güç alan bir sanat eseri kimliği taşıyan Big Pilot’s Watch Shock Absorber XPL sadece jet pilotlarının bayılacağı türden bir saat değil, nadir görülen güzelliklere ilgi duyan herkesin ilgisini çekecektir.

Big Pilot’s Watch Shock Absorber XPL

Geliştirilmesi sekiz yıldan fazla süren SPRIN-g PROTECT sisteminin temel bileşeni, mekanizmanın kasa içinde asılı olduğu asma yaprak yay düzeneği. Mekanizmayı dört bir yandan kucaklayan yapısı ve metalik camdan (BMG adı verilen titanyum, bakır, nikel, alüminyum ve zirkonyumdan oluşan bir alaşım) yapılması sayesinde koruyucu yay, mekanizmayı saatin maruz kaldığı darbeler nedeniyle oluşan g kuvvetine karşı koruyor. 

IWC, SPRIN-g PROTECT sisteminin en gerçekçi şartlarda test edilmesi için İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde bulunan Cavendish Laboratuvarı’na bağlı Fracture & Shock Physics grubuyla işbirliği gerçekleştirmiş. Yapılan darbe testlerinde yay korumalı mekanizmanın 30 bin g’yi geçen hızlanmalarda bile yüksek dayanıklılık gösterdiği görülmüş. 

Saatin isminde yer alan XPL harfleri IWC üretimevinin “Experimental” mühendislik bölümüne gönderme yapıyor. Güçlü kasa geometrisi ise yüksek teknoloji ürünü yüzey uygulamaları ve saatin dış yapısındaki ek detaylarla Big Pilot tasarımının ikonik tasarımını yepyeni bir boyuta taşımış durumda. Kasa, IWC’nin geliştirdiği tescilli titanyum alaşımı Ceratanium®’dan üretilmiş. Ceratanium® alaşımı titanyum gibi güçlü ve hafif ama aynı zamanda seramik kadar sert ve çizilmeye karşı dayanıklı bir materyal. Hava basıncındaki düşüşlere karşı korumalı cam gibi saatin her parçası özel bir yapıda.

Big Pilot’s Watch Shock Absorber XPL modeli her iyi şey gibi çok zaman isteyen üretim süreci sebebiyle yılda sadece 10 adetle sınırlı sayıda üretilecek. 

IWC, XPL teknolojisi nedir açıklıyor:

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir