Watches and Wonders 2021: Rolex’ten Yeni Nesil Yapıtaşları

Dünyanın en büyük saat fuarı haline gelen Watches and Wonders, pandemi koşulları nedeniyle 7 Nisan’da dijital dünya üzerinde kapılarını açtığında yoğunluktan dolayı kısa bir süre erişim güçlüğü çekilse de meraklılar gün boyunca gözlerini bilgisayarlardan, tabletlerden ve cep telefonlarından ayırmadı. 

Oyster Perpetual Cosmograph Daytona

Fuarın temel özelliği, katılan her markanın merakla beklenen yeni saatlerini tanıtması olsa da her zaman olduğu gibi bazı markalar yine diğerlerinden öne çıktı ve büyük ilgi gördü. Saat tasarımları üzerinde yaptığı en küçük değişiklik bile heyecan uyandıran Rolex ise yalın çizgilere sahip yeni saatleriyle hayranlarını en çok sevindiren markalardan biri oldu.

Explorer: Modern Kâşiflere Adanan Bir İkon

Oyster Perpetual Explorer 36mm

Rolex daha 1930’lardan beri kâşiflere önem veren, bu amaçla birçok Himalaya keşif gezisini Oyster saatleriyle destekleyen bir marka. Bu desteğin ardında kâşiflerle işbirliği yapmak ve dünyanın zorlu koşullarını bir laboratuvar gibi kullanarak her zaman daha iyi saati üretmek amacı vardı. Kaşiflerden alınan her geri bildirim Rolex saatlerinin evriminde önemli rol oynamış böylece kararlı, yüksek hassasiyetle zaman ölçümü yapan yeni modeller geliştirildi.

Oyster Perpetual Explorer 36mm

Saat sektöründe son 20 yıldaki genel eğilimlerden biri de saat çaplarının giderek büyümesi ve ilk modellerin yapılarından uzaklaşılması olmuştu. Rolex yeni Explorer veya tam adıyla Oyster Perpetual Explorer modeliyle bu anlayışa meydan okuyor ve 36‎ mm’lik çapı ile Sir Edmund Hillary ve kılavuzu Tenzing Norgay’in 29 Mayıs 1953’te gerçekleştirdiği ilk Everest Dağı tırmanışı sonrası aynı sene tanıtımı yapılan özgün modelin boyutlarına geri dönüyor.

Oyster Perpetual Explorer

Kalibre 3230 ile donatılan yeni nesil Explorer modeli, sarı Rolesor (Oystersteel çelik ve 18 ayar sarı altın karışımı) versiyonla sunuluyor. Lake siyah kadranda ise her zamanki gibi saatin maceracı ruhunu ve net duruşunu yansıtan karakteristik 3, 6 ve 9 rakamları görülüyor. Explorer modelinin 68 yıl önceki atası ile uyum içinde olan 18 ayar sarı altın düz yapılı bezel hem çok sağlam hem de zarif bir yapıya sahip.

Close-up on the Oyster Perpetual Explorer dial

Gün ışığında parlak beyaz renkli görüntüsüyle dikkat çeken chromalight tekniğinin geliştirilmesi sayesinde Explorer modeli karanlık veya loş mekânlarda kadrandaki indeks ve ibrelerden yayılan mavi ışımanın yoğunluğu artık daha uzun süreli. 

Bütün Rolex saatlerinde olduğu gibi Explorer da Superlative Chronometer sertifikasına sahip. Yeni Explorer saatin sarı Rolesor modelinde bezel, kurma kolu ve bilezik bağlantıları 18 ayar sarı altından, kasa ve bileziğin dış bağlantıları ise Oystersteel çelikten imal edilmiştir. 

Yeni Explorer’ın gövdesinde, 2020’de piyasaya çıkan ve birçok patent başvurusu yapılan üstün nitelikli bir mekanizma olan otomatik kurmalı kalibre 3230 bulunuyor.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

  • Oyster kasa ile 100 metre derinliğe kadar su geçirmezlik garantisi.
  • Manyetik alanlardan etkilenmeyen eşapman.
  • Siyah kadran sayesinde gündüzleri, chromalight teknolojisi ile geceleri yüksek okunurluk.
  • Altın ve çelik arasındaki benzersiz uyum.

Zorlu Koşulların Kahramanı: Explorer II

Watches and Wonders Fuarı’nda Explorer II modeli (Ref. 226570), Oystersteel çelikten 42mm çapında siyah ve beyaz kadranlı iki model ile tanıtıldı. 

Oyster Perpetual Explorer II

İlk kez 1971’de piyasaya çıkan güçlü ve güvenilir özelliklere sahip Explorer II, zamanla dünyanın az bilinen bölgelerine giden ve doğal olarak ekstrem şartlar altında seyahat eden kâşifler için gerekli araçlardan biri haline gelmiş bir saat. 

Oyster Perpetual Explorer II

Beyaz lake kadranda, siyah kaplaması PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) yöntemiyle yapılan saat indeksleri ve lake saat, dakika ve saniye ibrelerinin çerçeveleri mat siyah görünümleriyle ilgi çekici. 24 saat ibresi de 2011’den beri kadranda bulunan Explorer II ibaresiyle aynı renkte yani karakteristik turuncu renginde.

Oyster Perpetual Explorer II

Turuncu ek saat ibresi ve bezeldeki 24 saat göstergesi sayesinde Explorer II, gece ve gündüz saatlerinin kolaylıkla ayırt edilmesini sağlıyor. Gerektiğinde bu gösterge sayesinde saat pusula gibi de kullanılabilir. Bu yararlı gösterge, mağaralarda veya yılın altı ayı gündüz, altı ayı gece olan kutup bölgelerinde gece gündüz ayrımının ortadan kalktığı yerlerde çok gerekli. Bezeldeki 24 saat göstergesi ile ayrıca ikinci bir zaman dilimi de görülebilir. 

Close-up on the Oyster Perpetual Explorer II dial and hands

Explorer II saatinde kullanılan mekanizma Superlative Chronometer özelliği taşıyan kalibre 3285. 

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

  • Yeni bir tasarıma sahip kasa ve bilezik.
  • Kadranda boşluk ve doluluk ilkeleriyle uyumlu yeni tok ibreler.

Palmiye Motifli Kadran: Datejust 36

Oyster Perpetual Datejust 36

Rolex, Watches & Wonders 2021 Fuarı’nda kadranlarıyla fark yaratan Oyster Perpetual Datejust 36 koleksiyonuna yeni katılan zeytin yeşili, gümüş ya da altın renkli canlı desenleri olan kadranlara sahip dört yeni model saati piyasaya çıkardı.

Oyster Perpetual Datejust 36

İlhamını tropikal ormanlardan alan palmiye yaprakları deseniyle birlikte Rolex’in estetik çözümlerinden biri olan yivli motife sahip çarpıcı kadranlarla süslü yeni modellerin hepsinde titanyum, nikel, bakır, çinko, krom ve silikon gibi sektörde çok uzun yıllardır kullanılan malzemeler canlı metalik renkler üretmek amacıyla lüksek teknoloji kullanılarak yeniden değerlendirilmiş. 

Bazen çarpıcı bazen daha mütevazı bir görünüme sahip palmiye motifi yeni modellerin üçünde yer alıyor. Oyster bilezikle bütünleşen Oystersteel çelikten yapılan ilk modelde desen, zeytin yeşili kadranda görülülüyor. Aynı zamanda Oyster bilezikle tamamlanmış sarı Rolesor (Oystersteel çelik ve 18 ayar sarı altın karışımı) bir versiyon olan altın kadranlı ikinci saat ve Jubilee tipi bilezikle tamamlanmış pembe altın Rolesor (Oystersteel çelik ve 18 ayar Everose pembe altın karışımı) bir versiyon olan gümüş kadranlı üçüncü saati süslüyor.

Oyster Perpetual Datejust 36

Yiv motifli kadrana sahip bir diğer sarı Rolesor versiyon olan serinin son saati ise bu sefer Jubilee tarzı bilezikle beraber sunuluyor.

3 Yeni Cosmograph Daytona

Oyster Perpetual Cosmograph Daytona

Rolex, otomobil ve hız düşkünleri için dönüm noktalarından biri olan Oyster Perpetual Cosmograph Daytona modelinin de üç yeni versiyonunu duyurdu.

İlk kez 1963’te piyasaya sürülen Cosmograph Daytona, profesyonel yarış pilotlarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. Takimetre ölçekli bu efsanevi kronograf, kilometre saat cinsinden hız değerleri işaretli bezeliyle zaman aralıklarının ölçülmesi ve ortalama hızların belirlenmesi için tercih edilen en estetik saatlerden biri.

Uzaydan Gelen Kadranlar

Oyster Perpetual Cosmograph Daytona

Yeni nesil Oyster Perpetual Cosmograph Daytona modelinin üç versiyonu da nadir görülen metallerden oluşan bir göktaşından elde edilen her biri kendine özgü doğal motifler barındıran kadranlara sahip. Ayrıca saat 3, 6 ve 9 konumunda siyah kronograf göstergeleri bulunuyor.

Oyster Perpetual Cosmograph Daytona

Oyster Perpetual Cosmograph Daytona’nın yeni modelleri, 18 ayar sarı, beyaz veya pembe altından üretilmiş. 

18 ayar beyaz altın versiyonda, saatin kimliğinin ayrılmaz bir parçası olan ünlü takimetre ölçekli siyah seramikten yekpare Cerachrom bezel ve Oysterflex bilezik bulunuyor. 

Yeni Cosmograph Daytona’lardan biri 18 ayar sarı altın, diğeri ise 18 ayar pembe altın olan diğer iki saatin takimetre ölçekleri ise klasik metal bezellere sahip.

Klasik Bir Hazine: Oyster Perpetual Lady-Datejust

Oyster Perpetual Lady-Datejust

Rolex aynı zamanda lüks mücevher dünyasının yıldızlarından birini, Oyster Perpetual Lady-Datejust’ın 18 ayar sarı altın kasa üzerinde tüm yüzeyleri kaplayan pırlantalı yeni bir versiyonunu da piyasaya çıkardı.

Rolex’in 1945’te piyasaya çıkan Datejust modeli kadranda saat 3 konumunda tarihi gösteren büyüteçli bir pencereye sahip ilk su geçirmez otomatik kurmalı kol saatidir. Datejust temel işlevleri ve zamansız estetiğiyle klasik kol saatlerinin en güzel örneklerinden biri oldu. Datejust modeli kronometrenin kadınlara özel ilk versiyonu olan Lady-Datejust modeli ise ilk kez 1957’de ince bileklere uyarlanmış bir şekilde 28 mm’lik boyutta piyasaya çıktı ve o zamandan beri ilgi görüyor.

Oyster Perpetual Lady-Datejust

Yeni duyurulan Lady-Datejust modelinde ise kasanın bütün yüzeyini 158 adet yuvarlak kesim pırlanta süslüyor. Bezel üzerindeyse 44 adet yuvarlak kesim pırlanta yerleştirilmiş. Mücevher açısından zirve noktası olan President tipi bilezikte ise 596 adet yuvarlak kesim pırlanta bulunuyor. Yine de en estetik bölge 18 ayar sarı altın Roma rakamlarının çerçevelediği 291 pırlanta döşeli kadran olabilir.

Kalibre 2236 ile donatılmış Lady-Datejust diğer Rolex’ler gibi Superlative Chronometer sertifikasına sahip, çift su geçirmezlik sistemiyle donatılan Twinlock kurma kolu ve safir camıyla lüks bir klasik.