Watches and Wonders 2021: Bulgari Octo Finissimo Tadao Ando LE

Bulgari ikinci kez ünlü Japon mimar Tadao Ando ile işbirliği yaptı ve büyüyen ay (mikazuki) kavramından yola çıkan mimarın zamana ilişkin yeni yorumunu duyurdu.

Bundan daha şiirsel bir saat olamazdı diye düşünmek belki doğru belki de yanlış, öğrenmek için Tadao Ando ile Bulgari’nin sonraki saatini beklemek gerekecek.

 “İnsanlar hatırlamak için yavaşlar, unutmak için hızlanırlar” diyen Milan KunderaYavaşlık adlı kitabında yavaşlamanın getirdiği duyguların günlük hayatımızdaki yokluğu üzerine düşünüyordu.

Günümüzde zor belki ama zamanın üzerimizdeki ağır baskısını azaltmak yavaşlamayı sağlayabilir. Belki de bir yerden, aralarındaki mesafe çok da uzak olmayan bir başka yere yürüyerek gitmek gibi her şeyi kendi hızında, olması gerektiği hızda yapmak zamanı yaşamanın en iyi yollarından birisidir. 

Pritzker ödüllü Japon mimar Tadao Ando

Pritzker ödüllü Japon mimar (ama mimarlıkla ilgili işlerde çıraklıktan başlayarak kendini yetiştirmiş diplomasız bir mimar) Tadao Ando da böyle düşünmüş olabilir. Belki de bütün bunları düşünmek için bir kum bahçesine yürüyerek gitmiştir. Zen bahçesindeki sakinliği, ağır taşların çevrelediği kum dalgalarının spiral çizgilerini aklında taşıyıp Bulgari’nin saat mimarlarına götürmüş ve kâğıdın üzerine çizdiği spirali onlara göstermiş de olabilir. 

Öncesini tam olarak bilmiyoruz ama Bulgari’nin Tadao Ando ile işbirliğinin harika sonuçlarını biliyoruz. 

İşte bu nedenle Bulgari yetkilileri, Watch and Wonders 2021 Fuarı’nda sadece 5,8 mm kalınlığa sahip en ince daimi takvimli saati olan Octo Finissimo Perpetual Calendar ile elde ettiği yedinci dünya rekorunu gururla duyururken bazı insanlar Tadao Ando işbirliği ile hazırlanan Octo Finissimo (Ref. 103534) modelinin kadranına dalıp gitmişti.

Bu saatle Bulgari, Tadao Ando ile ikinci kez işbirliği yapmış oluyor, daha önce de biri Japonya için özel üretilen, diğeri de 10 adetle sınırlı bir tourbillon olmak üzere iki saatle (Ref. 103244 ve Ref. 103245) meyvesini veren bir başka işbirliği yaşanmıştı. 

Octo Finissimo Tadao Ando LE (Limited Edition) saatinin 40 mm çapındaki kasayla birlikte bileziği de dokulu, kumlanmış yüzeyli mat siyah seramikten üretilmiş. Lake kadran ise, geceleri gökyüzünün koyu mavi rengine gönderme yapan bir renkte. 

Geceleri gökyüzüne bakıldığında Ay manzarayı tamamlayıcı bir unsur olarak öne çıkar. Saate dâhiyane bir fikirle yeni bir ayın ilk aşamalarını gösteren ve saat beş civarında görülen altın renkli stilize bir hilal eklenerek önceki saatin de ötesine geçilmiş. Japoncada bu ince hilal figürü mikazuki olarak adlandırılıyor. Mikazuki terimi yeniden doğuşu ve zamanın akıcı tabiatının da simgesi olarak görülüyor.

Bundan daha şiirsel bir saat olamazdı diye düşünmek belki doğru belki de yanlış, öğrenmek için Tadao Ando ile Bulgari’nin sonraki saatini beklemek gerekecek.

Öne Çıkan Özellikleri

  • Octo Finissimo Tadao Ando LE saati 160 adet üretilecek, önceki saatlerden farklı olarak hem Bulgari butiklerinde hem de yetkili satıcılardan alınabilecek.
  • Kadranda ışığı emen yapıdan dolayı belli belirsiz görünen cam yüzey aynı zamanda bir su birikintisi etkisine neden oluyor.
  • Otomatik saatin mekanizmasına güç veren mikro rotor benzerlerinden daha verimli ve 60 saatlik güç rezervi sağlıyor.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir