Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Stonehenge’i Yeniden Keşfetmek

17 Aralık 2021
Stonehenge’i Yeniden Keşfetmek

M.Ö 3000 – 2000 yılları arasında inşa edildiği düşünülen ve Birleşik Krallık’ın kültürel simgesi kabul edilen tarih öncesi taş anıt Stonehenge, tüm bilinmeyenleriyle birlikte 17 Şubat – 22 Temmuz tarihleri arasında British Museum’un ev sahipliğiyle ziyaretçileriyle buluşacak.

Her birinin yaklaşık 4.1 m yüksekliğe ve 2.1 m genişliğine sahip olduğu bilinen, 25’er ton ağırlığındaki megalitlerden oluşan halka yapı, bulunduğu Salisbury Düzlüğü’nde milyonlarca ziyaretçi ağırlasa da, The World of Stonehenge isimli sergi, müzenin Stonehenge için düzenlediği ilk büyük sergi olma özelliğine sahip olacak.

Müze; The World of Stonehenge için İngiltere ve altı Avrupa ülkesinden özel olarak getirttiği toplamda 430’dan fazla obje ve esere ev sahipliği yapacak. 3 bin 600 yıl önce yapıldığı varsayılan, Bronz Çağı’na ait dünyanın en eski yıldız haritası olduğu düşünülen Nebra Gökyüzü Diski de bu eserler arasında yer alacak.

Stonehenge’i Yeniden Keşfetmek
Stonehenge’i Yeniden Keşfetmek

Güneş motifleriyle süslü, koni şeklinde altından şapkalar da serginin öne çıkanları arasında. Bilim dünyasını ikiye ayıran şapkaların din adamlarının statü sembolü mü yoksa gökyüzü takvimi mi olduğu ise hala süre gelen bir tartışma konusu.

Sergi ayrıca 1998 yılında Norfolk’ta yaşanan gelgit sırasında keşfedilen ve Stonehenge’e olan biçimsel benzerliği sebebiyle Seahenge adını alan, ancak bilimsel çevrelerce Holme I adıyla anılan ahşap kalıntıya de yer verecek.

Stonehenge’i Yeniden Keşfetmek
Stonehenge’i Yeniden Keşfetmek

Küratörlüğünü Neil Wilkin’in üstlendiği serginin biletlerine British Museum’un internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.