Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Saatolog Picks – Yol Şarkıları

29 Haziran 2021
Saatolog Picks – Yol Şarkıları

Saatolog editörleri olarak seyahat etmeye olan ilgimiz her zaman baki. Lakin yasakların kalkmasıyla birlikte, gerekli tedbirleri alarak çıkacağımız seyahatlere olan heyecanımız her zamankinden fazla. Okuyucularımız Saatolog Picks’in bir önceki sürümünde yolda olma hissiyatına duyduğumuz özlemi bir nebze de olsa anladılar ve bizim gibi heyecanlandılar diye düşüneduralım, şimdi yolculuk ritüelini daha da keyifli hale getirecek bir seçki sunuyoruz. Yolda dinlemesi en keyifli, ikonik albümleri bir araya getirdik. Malum, müziksiz yol da geçmez, hayat da…

Into the Wild

Saatolog Picks – Yol Şarkıları
Saatolog Picks – Yol Şarkıları

2007 yapımı, Sean Penn’in yönetmenliğini üstlendiği Into the Wild, Emile Hirsch’in müthiş oyunculuğuyla, Christopher McCandless’ın üniversite hayatını bir kenara bırakıp, biriktirdiği parayı yaktıktan sonra kendini vahşi doğada hayatta kalma mücadelesine doğru bıraktığı, gerçek olaylara dayanan bir film. Farklı dallarda Oscar adaylığı bulunan filmin bir diğer başarılı olduğu alan ise müzikleri. Pearl Jam’in solisti Eddie Vedder’dan duymaya alışık olmadığımız notaların yer aldığı albüm, hem Vedder’ın ilk solo albümü, hem Into the Wild’ın ruhunu çok iyi yansıtıyor, hem de filmden ilhamla, doğaya doğru çıkılan bir yolculukta baştan sona çok iyi gidiyor, huzur veriyor.

Songs in the Key of Life

Saatolog Picks – Yol Şarkıları
Saatolog Picks – Yol Şarkıları

Steive Wonder’ın 18. stüdyo albümü için adından mütevellit nitelemesini yapsak yanlış olmaz. 17 farklı şarkıdan oluşan albüm, 1976 yılında yayınlandığı tarihte Grammy’lerde En İyi Albüm, Yılın Prodüktörü, Yılın Erkek Pop Vokali ve Yılın Erkek R&B Vokali ödüllerini kazandı. 2002 yılında Grammy Hall of Fame’de de yerini alan albüm, uzun uzadıya önünüzde akan bir yolda, kadifemsi bir ses tonu olarak size eşlik edecek. Progressive soul ve R&B’nin kesişim kümesi, yeni yol arkadaşınız.

Voulez-Vous

Saatolog Picks – Yol Şarkıları
Saatolog Picks – Yol Şarkıları

Aklınızda Ege sahillerine giderken enerjinizi biraz yükseltmek var ise, fazla düşünmeden play’e basın. Abba’nın 6. stüdyo albümü Voulez-Vous, 1979 yılında yayınlandığı anda pek çok ülkede en üst sıralara yerleşti. Birleşik Krallık’ta o sene en çok satılan 5 albümden biri oldu. İsveçli grubun kültleşmiş şarkılarından Chiquitita, Kisses of Fire, albüme adını veren Voulez-Vous gibi şarkılar, bu albümde yer alıyor. Pop müziğin altın çağına doğru zamanda yolculuğa çıkmak isterseniz, favori albümünüz burada. Hatta kim bilir, yolculuk bittiğinde ve varış noktanıza ulaştığınızda, yol şarkılarından ilhamla Mamma Mia müzikaline de bir göz atarsınız…

A Night at the Opera

Saatolog Picks – Yol Şarkıları
Saatolog Picks – Yol Şarkıları

Queen’in 1975 yılında yayınlanan albümü Freddie Mercury’nin opera-rock türündeki denemesi niteliğinde ve sonuç tahmin edeceğiniz ve bildiğiniz üzere, bir hayli başarılı. Bohemian Rhapsody, Love Of My Life, You’re My Best Friend gibi kült şarkıların bir araya geldiği albüm, dünyanın en büyük hit’i olarak biliniyor ve kabul görüyor. Bohemian Rhapsody çıktığı anda ister şoför koltuğunda ister ön koltukta, ister tek başınıza ister arkadaşlarınızla olun, fark etmez; hem yolculuğun enerjisi hem de sesinizin desibeli artacak!

Abbey Road

Saatolog Picks – Yol Şarkıları
Saatolog Picks – Yol Şarkıları

The Beatles’ın son albümü Abbey Road, aslında sadece şarkılarıyla değil albüm kapağıyla da kültleşmiş bir eser. Grup üyelerinin Abbey Road’da karşıdan karşıya geçerken çekilen fotoğrafları, bizim açımızdan yolda olmanın bir başka versiyonu. Hal böyle olunca Come Together’la başlayan albümde Oh! Darling çalmaya başladığında yüksek sesle şarkı söylemek serbest. Here Comes the Sun ise çıktığınız yolculuğun soundtrack’i olmaya aday. Bu yolculuğun sonunda başlayacak yeni heyecan ise 2021 Kasım ayında yayınlanması planlanan Get Back adlı Beatles belgeseli olacak.