Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

GPHG Büyük Ödülün Sahibi: Piaget Altiplano Ultimate Concept

19 Mart 2021
GPHG Büyük Ödülün Sahibi: Piaget Altiplano Ultimate Concept

GPHG BÜYÜK ÖDÜLÜ ALTIN İBRE (AIGUILLE D’OR)

2020 GPHG (Grand Prix d‘Horlogerie de Genève) Altın İbre büyük ödülünü Altiplano Ultimate Concept modeli ile Piaget kazandı.

Altiplano Ultimate Concept, ince saatleriyle ünlü Piaget’in özel araştırma-geliştirme bölümü tarafından tamamen kurum içinde geliştirildi. Altı yıl boyunca, 30 tasarımcı, 30 mikro mekanik mühendisi ve 30 saat ustası mekanizma üzerinde çalıştı ve bu süre zarfında geleneksel saat üretim tekniklerinin birçoğu daha rafine bir şekilde yeniden icat edilmiş oldu.

Gphg Büyük Ödülün Sahibi: Piaget Altiplano Ultimate Concept
Gphg Büyük Ödülün Sahibi: Piaget Altiplano Ultimate Concept

Altiplano Ultimate Concept, 41 mm çapındaki kasa ve safir kristal cam dahil olmak üzere yalnızca 2 mm inceliğinde bir saat. İki milimetrenin de sembolik bir önemi var; saat 1957’de Baselworld’de tanıtılan Piaget’nin ikonik 9P mekanizması ile aynı inceliğe sahip. Mekanik saat dünyasını şaşırtan Altiplano Ultimate Concept, kasanın bir parçası olarak çok sayıda Piaget yeniliğine sahne olan mekanizması, entegre bir kurma kolu, ultra ince kristal camı ve daha da önemlisi zemberek ve en az 40 saatlik güç rezervi için yeni bir mimari yapı içeriyor.

Gphg Büyük Ödülün Sahibi: Piaget Altiplano Ultimate Concept
Gphg Büyük Ödülün Sahibi: Piaget Altiplano Ultimate Concept

Altiplano Ultimate Concept ile hedeflenen sonuç, birden çok katmandan oluşan bir saat değil, daha önce örneği görülmeyen bir şekilde yeniden ölçeklendirilmiş 167 parçanın birleşiminden oluşan, kasa ve mekanizmayı bir bütün olarak gören ve birleştiren bir saat üretmekti. Piaget bu amaçla minyatürleştirme yolculuğuna çıktı ve en az beş patent başvurusunda bulunmasını sağlayan 2 mm inceliğindeki saatin içinde 0,12 mm inceliğine sığdırılmış çarklara ve 0,2 mm inceliğinde safir kristal cama sahip bu elle kurmalı saatin üretilmesine giden, yıllar süren bir yoğun bir çalışma gerçekleştirdi.

Altiplano Ultimate Concept ile Piaget üretimevi ultra ince saatçilik sanatındaki yenilik geliştirme geleneğini ve ustalığını sürdürüyor.

Öne Çıkan Özellikleri

  • Dünyanın en ince mekanik saati: 2 mm
  • Yenilikçi kasa ve mekanizma birleşimi
  • “Kasa içine” bütünüyle entegre mekanizma
  • Dairesel fırçalanmış düz kasa arkası
  • Güneş ışınları (sunray) deseniyle fırçalanmış eğimli köşelere sahip köprüler
  • Dairesel veya güneş ışını tekniği ile fırçalanmış çarklar
  • Saat 12 yönünde merkezi olmayan saat ve dakika göstergesi