Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Patek Philippe’ten Bir Yenilik

13 Nisan 2021
Patek Philippe’ten Bir Yenilik

Patek Philippe, ilk kez gün, tarih ve ayı tek satırda gösteren (ve uygulanması söylenişi kadar kolay olmayan) In-Line Perpetual Calendar modelini duyurdu.

Nisan ayı saatçilik dünyası için çok bereketli bir ay oldu. Gözlerimizden kalpler çıkacak neredeyse. Her gün yeni bir gelişmeyle başı dönen saat meraklılarını çok sevindiren bir gelişme daha yaşandı bu sefer ve galiba tarihe tanık olmak böyle bir şey. 

Patek Philippe'Ten Bir Yenilik
Patek Philippe’Ten Bir Yenilik

Patek Philippe daha önce kol saatlerinde hiç görülmemiş bir yenilikle karşımıza çıktı: Gün, tarih ve ayı tek bir satırda gösteren yeni daimi takvimli model Patek Philippe In-Line Perpetual Calendar (Ref. 5236P-001) şık bir platin kasa ve mavi bir kadranla duyuruldu. 

Bilindiği gibi klasik daimi takvimli büyük komplikasyonlar her zaman Patek Philippe’in koleksiyonlarında öne çıkan modellerdir. Bu tarz saatlerin öncüsü ise ilk kez 1925’te piyasaya çıkan son derece karmaşık bir mekanizmaya sahip kol saati olmuştu. Zamanla karmaşık kadran yapısını giderek sadeleştiren Patek Philippe saat uzmanları bugün yeni bir sayfa açtılar ve tarihteki en temiz daimi takvimli kadrana sahip ürettiler.

Patek Philippe'Ten Bir Yenilik
Patek Philippe’Ten Bir Yenilik

Bu benzersiz özelliğin okunabilir olması ve güvenilir bir şekilde çalışabilmesi için Patek Philippe saat uzmanları iki eksende çalışan dört adet disk barındıran yeni bir otomatik mekanizma (mikro rotorlu kalibre 31-260 PS QL) tasarladı. Yeni mekanizma ile birlikte ortaya çıkan üç yeni özellik için de patent başvurusunda bulunulmuş. Çünkü bu sistem geleneksel bir daimi takvim mekanizmasına ek olarak 118 adet parçaya daha ihtiyaç duyuyor.

Ayrıca kadranda bir Ay evresi göstergesi, bir gündüz-gece göstergesi (saat 8 yönünde) ve saat 4 yönünde ise bir artık yıl döngüsü içeren gösterge eklenmiş.