James Bond’un 60. Yılına Özel Bir Omega

Seamaster Diver 300M ile Omega, 60 yıllık sinema heyecanını kutlayan Bond hayranları için kendi aksiyon sekansına sahip bir saat sunuyor.

Ian Fleming’in romanlarından doğan becerikli ve karizmatik bir kahramanın yolculuğu 1962’de sinema dünyasına geçti ve kültür ve sanat tarihinin en ikonik karakterlerinden biri olan James Bond ilk kez beyazperdede göründü. O günden bu güne aradan 60 yıl ve 25 film geldi geçti ve James Bond 2022’de hâlâ zımba gibi ve kuşkusuz ortağı Omega ile her zamankinden daha havalı.

James Bond’un hayatını kurtaran ilk Omega ve ilk Seamaster 1995’te “Golden Eye” filminde bir lazer tabancası gibi kullanabiliyordu. Seamaster dört yıl sonra “The World is Not Enough” filminde kancalı bir saate dönüştü. Ünlü yazar Simon Garfield, James Bond ile ilgili bir yazısında “Ben de saatimde bir kanca istiyorum. Siz de saatinizde bir kanca olsun isteyebilirsiniz. Fakat sadece Bond’un saatinde bir kanca olabiliyor,” diyordu.

Neden Seamaster modelinin James Bond ile eşleştirildiğinin öyküsü de ilginç. Karakteri inceleyen “Golden Eye” filminin kostüm tasarımcısı Lindy Hemming bilinçli bir tercihle Seamaster’da karar kılmış.

Çünkü eski bir Kraliyet Deniz Kuvvetleri komutanı olan James Bond’un sahip olması gereken saat denizcilik kariyerine uygun bir saat olmalıydı. Ancak sadece bir dalış saati olması da yeterli değildi; hem Bond’un şık tarzına ve gönül çelen ruhuna uygun zarafete sahip hem de teknik anlamda çok güçlü bir saat olmalıydı. Dikkate değer bir başka konu ise hem Seamaster hem de James Bond’un çeyrek asrı aşan birlikteliğinde her iki tarafın da kendilerini sürekli geliştirmesi.

Omega’nın İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri ile ilişkilendirilmesi oldukça mantıklıydı. Omega, II. Dünya Savaşı boyunca pilotlara, denizcilere ve askerlere 110.000’den fazla saat verdi ve Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı (MoD) ile gerçek hayatta da var olan derin bir bağlantıya sahip.

Klasik Bond filmi açılış sekansından esinlenen üç noktalı mavi ahşap kutu sağdaki gizli bir düğme ile açılıyor.

Pierce Brosnan’ın James Bond’unun ardından beş unutulmaz filmde 007 rolünü Daniel Craig üstlendi. Oyuncu, rolü boyunca bir Omega elçisi ve hayranı oldu. Öte yandan Moneypenny (“Skyfall”, “Spectre” ve “No Time To Die”) karakterini oynayan Naomie Harris de Omega ailesine katıldı, zarif ve güçlü kadınları temsil etti.

İlk olarak 1957’de piyasaya sürülen Seamaster 300, dünya çapındaki askeri dalgıçlar düşünülerek üretilmiş bir dalış saatidir. 1967’de, 2. nesil Seamaster 300 üretiminin çoğunluğu ise belirli birimlere verilmek üzere sipariş eden MoD’ye teslim edilmişti. Açıkçası James Bond kurgu değil de gerçek bir Kraliyet Deniz Kuvvetleri komutanı veya bir istihbarat subayı olsaydı o yıllarda yine bir Seamaster 300 takacaktı.

Bu arada 60. yıldönümü kutlamaları sırasında Pinewood Stüdyoları’nda inşa edilen 18.000 metrekarelik bir “Sean Connery Sahnesi” açıldı, Royal Albert Hall sahnesinde bir konser verildi ve Christie’s’de filmlerdeki nesnelerden (birkaç Seamaster, bir Aston Martin DB5 ve bir jet botu da vardı) oluşan iki bölümden oluşan bir yardım müzayedesi düzenlendi. Müzayedede rekor kıran saat ise 226.800 sterline satılan Daniel Craig’in “No Time To Die” filminde kullandığı titanyum kasalı bir Seamaster Diver 300M 007 Edition saati oldu.

60. Yıla Özel Çarpıcı Bir Omega Seamaster

Ünlü ajanın klasik giyim tarzına uygun olarak, paslanmaz çelik kasalı 42 mm çapındaki Seamaster Diver 300M, iskelet rodyum kaplamalı akrep/yelkovan ve beyaz cilalı alüminyum lolipop saniye ibresi ile güzel kontrast oluşturan mavi bir kadrana sahip.

Bütün Omega ve James Bond hayranlarının yüzünü güldüren yılın asıl sürprizi ise 60. yıl kutlaması için 23 Kasım’da duyurulan Seamaster Professional, Co-Axial Master Chronometer 300m oldu. Yeni saatteki kadranın sadeliği ve şıklığının yanında aynı zamanda son derece zarif detaylar barındırıyor.

İlhamını 1995 yapımı “Golden Eye”filminde kullanılan Seamaster 300M’den alan yeni Semaster 300M modelinin bezeli ve kadranı mavi alüminyumdan yapılmış. Kadranda ışık oyunlarıyla hareket ediyormuş izlenimi veren lazerle oyulmuş dalgalar zarif detaylardan biri, bezeldeki dalış ölçeği ise yeniden tasarlanmış ve bilindik ters üçgen yerini “60” rakamına bırakmış. (Super-Luminova kaplı “60” rakamı ve yelkovan yeşil diğer rakamlar ve indeksler ise mavi renkli.)

Super-Luminova kaplı “60” rakamı ve yelkovan yeşil diğer rakamlar ve indeksler ise mavi renkli

Ünlü ajanın klasik giyim tarzına uygun olarak, paslanmaz çelik kasalı ve çelik örgü bilezikli 42 mm çapındaki Seamaster Diver 300M, iskelet rodyum kaplamalı akrep/yelkovan ve beyaz cilalı alüminyum lolipop saniye ibresi ile mavi kadran güzel kontrast oluşturuyor.

Bond’un silueti ve dönen silah namlusunu içeren ünlü açılış sekansı, mikro düzeyde işlenmiş metal kaplama ile süslü safir cam altında sürekli hareket ediyor. “Moiré” efekti animasyonu, lolipop saniye ibresinin dönüşüyle bağlantılıdır, bu nedenle saat çalıştıkça aksiyon asla durmaz.

Asıl gösteri ise saatin arkasında yer alıyor: Dönen bir silah namlusu tasarımı ile filmlerin açılış sekansında görülen ünlü James Bond silueti belirip kayboluyor. Bu sihirli animasyonu sağlamak için şimdiye kadar görülmemiş özgün bir tasarımla lazerle oyulmuş bir disk saniye ibresine bağlanmış.

Böylece hem zamanın hem aksiyonun hiç durmadığı vurgulanmış. Yeni saatin önemli bir özelliği de ilk kez bir Diver 300M üzerinde beyaz cilalı bir lolipop saniye ibresinin görülmesi.

Çok Daha Özel: Gold Edition

Omega çelik versiyon ile birlikte, tutkulu Bond hayranları için “Golden Eye” ile başlayan ilk işbirliğine gönderme yaparak kasası, bileziği ve tokası Canopus Gold™ olan bir Seamaster Diver 300M daha piyasaya çıkardı. Doğal gri silisyum kadran, 007’nin Karayipler’deki saklanma yerinin kumlarına bir selam gönderiyor. Omega, saatin daha çarpıcı olması için tek yönlü bezeli yeşil ve sarı tonlarında işlenmiş pırlantalarla kapladı. Ayrıca Omega Co-Axial Master Chronometer Calibre 8807 ile çelik saate göre daha lüks bir mekanizma saate güç sağlıyor. Bütün bunlara ek olarak 60. yıl kutlamalarına özel kol düğmeleri ve bileklikler de meraklılarına sunulmuş durumda.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir