Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul’un Eylül Ayı Etkinlik Rehberi

5 Eylül 2023
İstanbul’un Eylül Ayı Etkinlik Rehberi

İstanbul yeni mevsime hazırlanırken tiyatrolar perdelerini açıyor, Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamalarına sergiler eşlik ediyor ve bilumum sanat etkinlikleri şehrin caddelerinde yerini almak için hazırlanıyor. Saatolog editörleri olarak şehirdeki sanat etkinliklerini derledik.

Oyunlar

DasDas

New York Times’ın “Yılın En İyi Yapımı” seçtiği “La Reprise. Histoiré Du Théâtre”, 9 ve 10 Eylül tarihlerinde DasDas’ta sahnelenecek. Adil Laboudi, Suzy Cocco, Sara De Bosschere, Sébastien Foucault, Fabian Leenders,Sabri Saad El-Hamus’un rol aldığı oyun, 2012’de Liege’de bir grup gencin yaşadığı trajik bir hikâyeyi anlatıyor. DasDas’ta ayrıca IO Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında “Gılgamış Destanı” da 15 ve 16 Eylül akşamları seyirciyle buluşacak.

İstanbul Etkinlik Rehberi: Eylül 2023
Istanbul Etkinlik

Zorlu PSM

Geçtiğimiz sezonun sonlarına doğru perdelenmeye başlanan “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”, 17 ve 18 Eylül tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak. Serdar Biliş yönetmenliğinde perdeye aktarılan “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”nde kült romanın tüm karakterlerine Serkan Keskin hayat veriyor.

İstanbul Etkinlik Rehberi: Eylül 2023
Istanbul Etkinlik

Moda Sahnesi

Moda Sahnesi’nin yeni sezondaki ilk oyunlarından “İki Kore’nin Birleşmesi”, çağdaş Fransız Tiyatrosu’nun önemli temsilcilerinden Joël Pommerat imzalı. İlişkiler üzerine hikâyeleri ele alan “İki Kore’nin Birleşmesi”, birbirine dönük iki ayrı tribünden izleme deneyimi sunarak sahnenin tam ortasından seyirciyle buluşuyor.

Sergiler

“Cumhuriyetin İlk Yılı: 29 Ekim 1923 – 29 Ekim 1924”, Yapı Kredi Kültür Sanat

16 Haziran’da açılan “Cumhuriyetin İlk Yılı: 29 Ekim 1923 – 29 Ekim 1924” sergisi, 8 Eylül’e kadar uzatıldı. Cumhuriyet’in ilk yılına odaklanan sergi, döneme ait fotoğraflar, yayınlar, eserler ve yayınları bir araya getiriyor. Sergide o dönem İstanbul’unu ve sosyo-kültürel dünyasını da gözler önüne seriyor.

İstanbul Etkinlik Rehberi: Eylül 2023
Istanbul Etkinlik

“Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi”, Salt Galata

29 Ekim’e kadar Salt Galata’da ziyaret edilebilecek “Başka Kayda Rastlanmadı”, tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’nun İstanbul Ansiklopedisi’nin yayımlanmamış bölümlerine ışık tutan bir arşiv çalışması. 19. yüzyıldan 20. yüzyıl ortasına kadar uzanan bir zaman diliminde Galata ve yakın çevresinin kent imgesi ve sakinleri Salt Galata’nın katlarına taşınıyor.

İstanbul Etkinlik Rehberi: Eylül 2023
Istanbul Etkinlik

“Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye”, Pera Müzesi

Isabel Muñoz’un dünyanın en eski kült alanı olduğu düşünülen Göbeklitepe ve çevresini belgelediği fotoğrafları, bu büyülü alandaki bilinmeyeni, gizemi ve sanat eseri arasında gidip gelen sanrılı görüntüleri “Isabel Muñoz: Yeni Bir Hikâye” ile seyirciyle buluşuyor. 17 Eylül’e kadar Pera Müzesi’nde devam edecek sergi, farklı kültürlerin farklı sınırlarda kesiştiği alanları keşfe davet ediyor.

İstanbul Etkinlik Rehberi: Eylül 2023
Istanbul Etkinlik

“Bugün de Yaşıyorum”, Arter

Cengiz Çekil’in retrospektif sergisi “Bugün de Yaşıyorum”, sanatçının bugüne kadarki en kapsamlı sergisi. 1970’li yılların başından 2015’te vefat ettiği yıla kadar uzanan “Bugün de Yaşıyorum”, resim, bakı ve yerleştirme gibi farklı eserleriyle Çekil’in sanat yaşamına ışık tutuyor. “Bugün de Yaşıyorum”, 24 Eylül’e kadar Arter’de.

Konserler

33. Akbank Caz Festivali

Türkiye’nin en köklü caz festivallerinden Akbank Caz Festivali, bu sene 23 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalde bu sene Al Di Meola, Sub-Rehavi, Neşet Ruacan, Cem Tuncer, Yarkın Tuncer gibi sanatçılar sahne alacak.

İstanbul Etkinlik Rehberi: Eylül 2023
Istanbul Etkinlik

Tamino Konseri

IKSV’nin Gezgin Salon kapsamında büyük turnesiyle Türkiye’ye gelen Tamino, Ankara ve İzmir’den sonra 17 Eylül’de İstanbul’da Parkorman’da sahne alacak. Mısır’ın en ünlü şarkıcılarından ve film yıldızlarından Muharrem Fouad’ın torunu olan Tamino, yeni albümü “Sahar”ı İstanbullu müzik severlerle buluşturacak.

İstanbul Etkinlik Rehberi: Eylül 2023
Istanbul Etkinlik

Soen Konseri

İsveçli progresif metal grubu Soen, “Atlantis Live” Avrupa turnesi kapsamında, 3 Eylül’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde konser verecek. Turne kapsamında gruba, yaylılar ve geri vokaller eşlik edecek.