Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

GPHG Yılın Kronometre Saati: Ferdinand Berthoud FB 2RE.2

19 Mart 2021
GPHG Yılın Kronometre Saati: Ferdinand Berthoud FB 2RE.2

1770’lerin büyük bir deniz saati, aynı mimarinin yeni bir yorumuyla kol saati boyutlarına indirildi. Geçmişten alınan miras yeni tekniklerle başka bir boyut kazandı.

Ferdinand Berthoud, 1770’te “Fransa Kralı ve Deniz Kuvvetleri’nin resmi saat ustası ve tamircisi” unvanını almış ve üst düzey saatler üretmişti. Ferdinand Berthoud markası, bu olayın 250. yıl dönümünü, Marine Clock No. 6’dan ilham alan Chronomètre FB 2RE isimli yeni bir koleksiyonla kutladı. Oysa daha beş yıl öncesine kadar Ferdinand Berthoud ismini sadece saat tarihçileri ve koleksiyoncular biliyordu. 

Chopard’ın yönetim kurulu eşbaşkanı Karl-Friedrich Scheufele, hayranı olduğu bu ustanın adını ve mirasını yaşatmak, saatçilikte yeni bir pencere açmak için yıllar boyunca topladığı Ferdinand Berthoud Usta’nın saatlerinden yola çıktı. Yapılan yatırımlar ve emekler hak ettiği yeri buldu. Ferdinand Berthoud markasının ilk saati 2015’te duyuruldu. FB 1 modeli, 2016’da Grand Prix d’Horlogerie Ödülleri’nde büyük ödülü kazanmıştı. 2020 Grand Prix d’Horlogerie de Genève’de (GPHG) ise Ferdinand Berthoud FB 2RE.2 modeli ile “Yılın Kronometre Saati Ödülü”nü de kazandı.

FB 2RE.2‘de bulunan mekanizma, üç dikkat çekici ve nadir görülen komplikasyona birden sahip: Zincir-çark (fusee-chain) düzeneği, geri beslemeli sabit güç mekanizması (remontoir d’égalité) ve mekanik zıplayan saniye (deadbeat) özelliği. Bu kayda değer saat sistemlerinin birleşimi, olağanüstü kronometrik bir performans ve kararlılık sağlıyor.

Gphg Yılın Kronometre Saati: Ferdinand Berthoud Fb 2Re.2
Gphg Yılın Kronometre Saati: Ferdinand Berthoud Fb 2Re.2

Bu yeni saat aynı zamanda ünlü deniz saatinin (Marine Clock No. 6) mimarisini ve tasarımını yeniden yorumluyor. Saatin yan yüzeyinde, önceki modeller gibi saat 10 konumunda dikdörtgen bir pencereye var ama önceki altıgen modellerden farklı olarak yuvarlak bir kasa yapısı tercih edilmiş. 

Gphg Yılın Kronometre Saati: Ferdinand Berthoud Fb 2Re.2
Marine Clock No. 6

Ferdinand Berthoud tarafından yazılan ve Paris’te 1773’te yayınlanan Traité des Horloges Marines (Deniz Saatleri Üzerine İnceleme) adlı eserinde anlatıldığı gibi, ürettiği deniz saatlerinin mekanizmaları, kendi icat ettiği bir süspansiyon sistemi tarafından geminin duruşuna göre hareket ederek yatay konumda tutulan silindirik bir bakır tambur ile korunuyordu. 

FB 2RE‘nin kasası işte bu deniz saatlerinin şeklini ve Ferdinand Berthoud icadı modüler yapıyı temel alıyor. Kasa arkasında keskin hatlarıyla dikkat çeken mekanizma 18 ayar altından yapılmış ve 30 metreye kadar suya dayanıklı silindirik bir yuvaya yerleştirilmiş.

Mine kadran ise iki katmanlı bir yapıya sahip: Biri eğimli yapısıyla çeperde yer alıyor ve dereceli ölçeği öne çıkaracak şekilde tasarlanmış; merkezde ve biraz daha aşağıda konumlandırılan ikincisi ise düz bir madalyon biçiminde. Her iki parça da özel bir fırında 800 °C’lik bir sıcaklıkta çok sayıda fırınlama ve hassas pişirme süresi gerektiren grand feu tekniği ile üretilmiş.

Akrep ve yelkovan alışılmadık bir şekilde kadrana o kadar yakın yerleştirilmiş ki yüzeye yapışmış gibi görünüyor. Geleneksel bir görüntüye, 1770’lerin tasarımıyla merkezde klasik Roma ve çerçevede Arap rakamlarına sahip bu sade görüntünün altında ise olağanüstü bir mekanizma yatıyor.

Gphg Yılın Kronometre Saati: Ferdinand Berthoud Fb 2Re.2
Fb-Re.2 Mekanizma

FB-RE.FC kalibre, çağdaş saat üretiminde benzersiz ve Ferdinand Berthoud’ya özgü bir mimariye göre üretilmiş. Elle kurmalı bu mekanizma, mekanik parçaları çevreleyen 10 çelik sütun tarafından tutulan 26 köprüden oluşuyor. Bu yapı, 18. yüzyılın Ferdinand Berthoud deniz kronometrelerinin karakteristik özelliğidir.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

  • FB 2RE.2‘de bulunan mekanizma, üç dikkat çekici ve nadir görülen komplikasyona birden sahip: zincir-çark (fusee-chain) düzeneği, geri beslemeli sabit güç mekanizması (remontoir d’égalité) ve mekanik zıplayan saniye (deadbeat) özelliği.
  • Sadece zincir mekanizması 790 parçadan oluşuyor.
  • FB 2RE.2 mekanizma zaman ölçümü tarihindeki en karmaşık tork düzenleme sistemlerinden birine sahip.