Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

GPHG Yılın Komplike Erkek Saati: Greubel Forsey Hand Made 1

19 Mart 2021
GPHG Yılın Komplike Erkek Saati: Greubel Forsey Hand Made 1

Özgün ve yenilikçi bir ruhla ürettiği saatleriyle ilgi çeken Greubel Forsey markası, 2020 Grand Prix d’Horlogerie de Genève’de (GPHG) Hand Made 1 modeli ile yılın komplike erkek saati ödülüne layık görüldü.

El yapımı bir saatin daha önce hiç bu kadar yüksek seviyede zanaatkârlık ve hassasiyet sergilenmediği vurgulanıyor. Tek bir saat için 6.000 saatlik çalışma gerektiren (bir kişinin üç yıllık çalışmasına eşit) Hand Made 1 modeli geleneksel saat yapımcılığını yeni bir seviyeye, benzeri görülmemiş bir noktaya taşımış durumda. 

Kurucu ortaklar Robert Greubel ve Stephen Forsey 2003’te yola çıktıklarında gönüllerinde yatan fabrikasyon saatler üretmek değildi, tam aksine geleneksel el emeğini ve yüzyılların nano boyutlara erişen teknik birikimini bir araya getirmek istiyorlardı. Üretilen saatlerin el emeği kısmını giderek geliştirdiler ve zirve noktasına ulaştılar. 

Gphg Yılın Komplike Erkek Saati: Greubel Forsey Hand Made 1
Hand Made 1’In Arka Kısmı

Hand Made 1 modeli %95’i (denge yayı dahil) sadece elle çalıştırılan aletler kullanılarak yapılmış. El yapımı bir saatin daha önce hiç bu kadar yüksek seviyede zanaatkârlık ve hassasiyet sergilenmediği vurgulanıyor. Tek bir saat için 6.000 saatlik çalışma gerektiren (bir kişinin üç yıllık çalışmasına eşit) Hand Made 1 modeli geleneksel saat yapımcılığını yeni bir seviyeye, benzeri görülmemiş bir noktaya taşımış durumda. 

Sanayi Devrimi’nden ve endüstriyel üretimin ortaya çıkmasından önce ustalık gerektiren çok özel becerilerle birlikte çeşitli aletler ve tamamen elle çalıştırılan makineler gerektiren saat bileşenlerinin tek tek yapılması gerekiyordu. 

Kurucu ortaklar Robert Greubel (tasarım) ve Stephen Forsey (üretim), eğitimleri ve kariyerleri boyunca hem prototiplerde hem de restorasyonlarda kapsamlı el işçiliği tecrübesi edinmiş ve ardından tamamen özgün tasarımlar üretmişlerdi. Robert Greubel ve Stephen Forsey, o zamanlardan beri mekanik saat yapımında referans haline gelen tamamen yeni nesil tourbillonları (Tourbillon 24 Secondes, Double Tourbillon 30° ve Quadruple Tourbillon) icat edip mükemmelleştirerek ustalıklarını kanıtlamışlardı. Nanoteknoloji alanındaki çalışmalarıyla enerji ve uzay açısından yeni ufuklar açarak da yaratıcılıklarını başka bir boyuta taşıdılar.

İkilinin mükemmellik arayışındaki temel mesele sadece eski teknikleri, unutulmuş jestleri ve becerileri yeniden canlandırmak değildi, amaç, bu becerileri ve bilgi birikimini özgün tasarımlarla daha önce ulaşılmamış bir mükemmellik ve hassasiyet düzeyine taşımak. 

Elbette bu olağanüstü zorluğun üstesinden gelmek ve atalardan kalma araçları kullanarak mikron ölçeğinde doğruluğa ulaşmak için zanaatkârlar, bu tür geleneksel makinelerin kendilerine kolayca sağlayamayacağı bir hassasiyeti elde etmeliydi. Bu zorlu süreçte harcanan zaman ise şirkete göre ikincil önemde. Bu destansı başarıyı tamamlamak için Greubel Forsey, her alandaki en yetenekli zanaatkârlardan, öncelikle kendi atölyelerinden ardından bağımsız çalışan yetenekli insanlardan oluşan bir ekip kurmak gereğini duydu.  

Her aşamada aynı sorular sorulmuş: “Bu parçayı geleneksel aletler veya torna makineleri kullanarak yapabilmek için nasıl tasarlayabiliriz? Ve zanaatkârların akıllı ellerinin hassasiyet ve en iyi işçilik anlamında olağanüstü bir sonuç vermesi için ona hangi şekli verebiliriz?”

Hand Made 1 modeli saat, dakika ve saniye fonksiyonları bulunan tourbillon özellikli bir saat. Bilinen bir kalibreden yola çıkmıyor, kalibre tamamen sıfırdan üretilmiş. Mekanizma mimarisi için 272 bileşenin ve 36 kasa parçasının her biri tek tek yeniden tasarlanmış. (308 bileşenini elde etmek için 800’den fazla ayrı parçanın yapılması ve denenmesi gerekmiş.) Her aşamada aynı sorular sorulmuş: “Bu parçayı geleneksel aletler veya torna makineleri kullanarak yapabilmek için nasıl tasarlayabiliriz? Ve zanaatkârların akıllı ellerinin hassasiyet ve en iyi işçilik anlamında olağanüstü bir sonuç vermesi için ona hangi şekli verebiliriz?”

Gphg Yılın Komplike Erkek Saati: Greubel Forsey Hand Made 1
Hand Made 1 – Montaj Işlemi

Hand Made 1 bu nedenle her bir bileşeni yapacak ve dekore edecek kişileri daha başlangıçta sürece dahil etti. Mekanizmanın bazı kısımları basitleştirmek için yeniden tasarlandı. Bu arada, tourbillon gibi diğer mekanizmalar için, her bir parçanın elle yapılabilmesi için bileşenlerin sayısının artırılması gerekiyordu. Saatin boyutları (43,5 mm çapında ve 13,5 mm kalınlığında) bu görevin elle yapılmasının zorluğunu daha da artırdı. Sadece tourbillon düzeneği 0,521 g ağırlığındaki 69 bileşenden oluşuyor.

Hand Made 1, el yapımı bir saat için bugüne kadar görülmemiş bir performansı ve hüner sergiliyor. Bu nedenle saat “Swiss Made” yerine “Hand Made” ibaresi taşıyor.

Sonuç: Mekanizmayı oluşturan bütün çarklardan kasaya, deri kayıştan kadrana ve vidalardan ibrelere kadar tamamen el yapımı bir saat (safir kristal camlar, kasa contaları, yay direkleri, sentetik mücevherler ve zemberek hariç). 

Greubel Forsey’in detaylara gösterdiği özen doğal olarak saatin performansını da içeriyor. Hand Made 1, el yapımı bir saat için bugüne kadar görülmemiş bir performansı ve hüner sergiliyor. Bu nedenle saat “Swiss Made” yerine “Hand Made” ibaresi taşıyor.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

  • Hand Made 1 modeli %95’i (denge yayı dahil) sadece elle çalıştırılan aletler kullanılarak yapılmış. 
  • Tek bir saatin üretilmesi için toplam 6.000 saatlik zorlu bir çalışma gerekiyor.
  • Özgün mekanizma mimarisi için 272 bileşen ve kasayı oluşturan 36 parçanın her biri tek tek yeniden tasarlanmış.
  • Tek bir vidanın üretimi için 8 saat kadar süren 12 ayrı işlem yapılmış.
  • Sadece tourbillon düzeneği 0,521 g ağırlığındaki 69 bileşenden oluşuyor.