Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

GPHG Yılın Erkek Saati: Voutilainen 28SC

19 Mart 2021
GPHG Yılın Erkek Saati: Voutilainen 28SC

Voutilainen 28SC, şık ve sağlam bir kasada zarif ve çok güçlü bir mekanizma barındırıyor.

Bağımsız saatçiliğin büyük saygı duyulan ismi Kari Voutilainen’e 10 adetle sınırlı Voutilainen 28SC saatiyle “Yılın En İyi Erkek Saati” dalında ödül verildi. 

Sayısı çok olan usta zanaatkârlık ödüllerini bir yana bırakırsak Voutilainen daha önce de rekabetin had safhada olduğu bir alanda 2007, 2013, 2015 ve 2019’da yine “Yılın Erkek Saati Ödülü” kazanmıştı. (Seçici kurul üyelerinin bütün bu yıllar boyunca sayıca artmasına rağmen yılda ancak 60 civarında saat üretebilen Voutilainen hayranlığında bir azalma görülmüyor.) 

Gphg Yılın Erkek Saati: Voutilainen 28Sc
Gphg Yılın Erkek Saati: Voutilainen 28Sc

Boynuzların içbükey formda yeniden tasarlandığı Voutilainen 28SC saatinde bezel de kavisli bir şekle sahip. Kurma kolu hem daha ince hem de daha büyük çaplı. Kolay ve hızlı elle kurmanın yanında saati ayarlama işlevinin de zahmetsiz bir deneyim sunması düşünülmüş.

Vingt-8‘in bütünüyle markaya ait mekanizması, Voutilainen atölyelerinde tasarlanmış, imal edilmiş ve montajı yapılmış. Mekanizmanın tasarımı ve felsefesi; uzun ömürlü olmayı ve hassas zaman ölçümüne saygıyı klasik saatçilik geleneğiyle birleştiriyor.

Gphg Yılın Erkek Saati: Voutilainen 28Sc
Gphg Yılın Erkek Saati: Voutilainen 28Sc

Mekanizma, Voutilainen bünyesinde üretilen çok büyük bir denge çarkına sahip. Böyle bir saati donatmak için çok nadir ve benzersiz bir denge yayı sistemi kullanılmış. Phillips denge yayı ve daha az bilinen Grossmann eğimi kullanılmış.

Mekanizmayı özel yapan şey eşapman sistemi; Voutilainen 28SC böyle bir konfigürasyonda iki eşapman çarkına sahip ilk saat. Eşapman çarkları denge çarkına doğrudan güç verir. Böylelikle bu eşapman son derece verimli işler ve geleneksel kaldıraçlı eşapmanlardan çok daha az enerji gerektirir. Günlük kullanımda uzun ömür ve kararlılık açısından faydalar sunar.

Son derece zarif olan denge çarkı köprüsü eşapman sisteminin açıkça izlenebilmesi sağlıyor, ayrıca meraklıların eşapman çarklarının senkronize hareketlerini rahatça görebilmesini mümkün kılıyor.

Dişli çarklar cilalanmış, vidalar ve tüm çelik parçaların son işlemleri elle yapılmış ve parlatılmış. Mümkün olan en yüksek yüzey kalitesi elde etmek için ana plaka ve köprüler üzerindeki tüm son işlemler de elle yapılmış.

Saat, iki tonlu kadran gümüşten yapılmış ve dalgalı çizgilere sahip. Kadran bezemesi ve renkler kişiselleştirilebiliyor. Saat rakamları altın olup rakamlar da kişiselleştirilebilir. Altın ve çelikten yapılmış ibrelerin son işlemleri elle bitirilmiş ve cilalanmış. Merkezi saniye ibresinin şekli ise daha ince ve uç kısmı eğimli bir yapıya sahip.

Gphg Yılın Erkek Saati: Voutilainen 28Sc
Günümüzün En Büyük Saat Ustalarından Kari Voutilainen

Voutilainen 28SC kol saati, Kari Voutilainen‘in saatçilik anlayışının bir özeti gibi âdeta: Şık ve sağlam bir kasada zarif ama güçlü bir mekanizma.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

  • Vingt-8 mekanizmaya ilk kez merkezi saniye işlevi eklenmiş.
  • Bu tarz bir konfigürasyonda dış kısımda ise Philips, iç kısımda ise az bilinen Grossmann eğimi kullanan denge yayları ve denge çarkına doğrudan itici güç sağlayan iki eşapman çarkı taşıyan ilk saat.
  • Son işlemlerin tamamı elde yapılmış.
  • Sade bir görüntünün arkasında üst düzey bir eşapman mimarisi bulunuyor.