Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Gizemli Enigma Kime Gidiyor?

21 Ocak 2022
Gizemli Enigma Kime Gidiyor?

Bir arzu nesnesi olarak elmas, içinde bulunduğu tüm mücevherleri kuşkusuz bir sanat eserine dönüştürüyor. Yüzüklerde, kolye ve küpelerde sıkça görmeye alışkın olduğumuz bu değerli taşı daha değerli kılacak olan şey ne olabilir derseniz elbette büyüklüğü deriz. Ancak bu elmasın büyüklüğününün yanı sıra bir de bir asteroidin Dünya ile çarpışması yahut başka bir meteorik çarpma sırasında yaratılmış olabileceğine inanılıyorsa değer biçmek oldukça zor hale geliyor.

2004 yılındaki keşfinin ardından dünyanın en büyük fantezi siyah doğal renkli elması olarak kabul edilen ve 2006 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na giren The Enigma isimli, 555,55 karat büyüklüğündeki siyah elmas Sotheby’s müzayede evi tarafından açık artırmaya çıkmaya hazırlanıyor. Daha önce çıplak gözle görülmesine izin verilmeyen The Enigma, müzayede öncesi çıktığı yolculuğunun ilk durağında Dubai’de sergileniyor, ardından Londra ve Los Angeles ayaklarını tamamlayarak 3-9 Şubat tarihleri arasında alıcısını bulmaya hazırlanıyor.

Gizemli Enigma Kime Gidiyor?
Gizemli Enigma Kime Gidiyor?

Sotheby’s London’ın mücevher uzmanı ve satış müdürü Nikita Binani; “The Enigma bir mücevherden çok daha fazlası, benzersiz ve değerli bir merak nesnesi. Satış, insanlık tarafından bilinen en nadir, milyar yıllık kozmik harikalardan birini elde etmek için hayatta bir kez karşılaşılabilecek bir fırsatı temsil ediyor” diyor.

Sotheby’s tahmini olarak 4,1 milyon ila 6,8 milyon dolar arasında bir getiri elde etmesini beklediği Enigma için ödeme şekli olarak kripto parayı da kabul edeceğini duyurdu.

Gizemli Enigma Kime Gidiyor?
Gizemli Enigma Kime Gidiyor?