G-Shock, Royal Oak Tasarımı ve Dijital Teknoloji Bir Arada: Yeni Trend Adayımız CasiOak

Tamamen metal yeni CasiOak’un çok satması asla sürpriz olmaz.

Görür görmez “Bu olmuş!” dediğiniz saatler vardır, tamamen metal yeni CasiOak GMB2100 serisi de onlardan biri: Duyurulduğu dünden bugüne gördüğü ilgi (ve bizde uyandırdığı heyecan) da bunu gösteriyor.

Gérald Genta’yı çok yazdık, daha da çok yazmalıyız: Genta, vidalanmış sekizgen çerçeveli, tamamen metal ve entegre bilezikli, türünün ilk örneği Royal Oak’la öyle ikonik bir tasarıma imza attı ki, binlerce benzeri yapıldı ve işin ilginci onlar da hep çoksatarlar arasına girdiler. Casio’nun 2019’da duyurduğu CasiOak da bu geleneğin bir parçası. Bu, sekizgen çerçeveli, entegre bilezikli-kayışlı saatler, G-Shock GA-2100 adıyla duyurulmuş olsa da saatseverler onlara CasiOak lakabını vermişti. Markanın üretim müdürü Junichi Izumi ise Hodinkee’ye verdiği bir röportajda bu geribildirime şaşırdığını söyleyecekti: “Geribildirimlerin bu yönde olmasını beklemiyordum. Biz projeye lüks spor saatlerden bambaşka bir noktada başladık. G-Shock, 1983’te DW5000 ile duyuruldu ve ilk analog model olan AW500, 1989’da çıktı. İkincisinde, gereksiz tüm unsurları saatten çıkardık ve yaklaşık 30 yıl sonra, daha minimal GA-2100, yeni bir teknolojiyle doğdu. Niyet, DW5000’in analog-dijital bir versiyonunu yaratmaktı.”

Serinin tasarımından sorumlu G-Design Room da saatlerin sekizgen şeklinin G-Shock’un tarihinden geldiğini söyleyecekti. “İlk sekizgen şekli DW500’de görmüştük zaten. Amacımız onu daha ince ve kompakt hale getirmekti.” 

Geldiğimiz noktada ise onları hem haklı hem haksız bulabiliriz: Çünkü Audemars Piguet Royal Oak, ilk G-Shock’tan 11 yıl önce, 1972’de duyurulmuş ve yeterince sansasyon yaratmıştı. Öte yandan başta amaç bu değilse de, yeni seri, sekizgen şekli, vidaları, tamamen metal olması ve entegre bileziğiyle artık daha da Royal Oak’a benziyor. Eğer amaç hâlâ Royal Oak’a benzemek ve onun uygun fiyatlı-dijital ekranlı bir alternatifini üretmek değilse bunu da Gérald Genta’nın mükemmel formu zaten bulduğu, bir saati en iyi hale getirmenin bizi Royal Oak’a doğru götürdüğüne neden ikna olmayalım?

Yeni duyurulan GMB2100, üç farklı tamamen metal model versiyonuyla önümüzdeki ay satışa sunulacak. Yeni seri markanın kendi ikonik ve en çok satan serisi G-Shock’la en yeni serisi CasiOak’u bir araya getiriyor. Sekizgen çerçeveye analog-dijital kadranlı ekran eşlik ediyor ve saat, paslanmaz çelik kasa ve entegre bilezikle tamamlanıyor. Tamamen metal olma konsepti ise 2018’de duyurulan Full Metal serisinden alınmış ve saat şimdiye kadarki en ince “full metal” saatleri olarak üretilmiş; böylece seri mükemmel formunu bulmuş. Yeni tam metal G-Shock GMB2100 serisi 44,4 mm kasa genişliğine (standart G-Shock’lardan daha büyük) ve sadece 12,8 mm inceliğe sahip; yani önceki Full Metal saatlerden yaklaşık 0,2 mm daha ince.

CasiOak GMB2100 serisinde klasik çelik (GMB2100D-1A), siyah iyon kaplı çelik (GMB2100BD-1A) ve bakır iyon kaplı çelik (GMB2100GD-5A) versiyonlar bulunuyor. Çelik versiyon 550 dolar fiyat etiketine sahipken diğer iki versiyon 600 dolardan satışa sunulacak. Bu seri, 1946 doğumlu Japon markanın ürün gamında orta seviye bir fiyatı temsil ediyor, çünkü Casio saatlerin fiyat aralığı 23-1.757 dolar. (Lüks spor saatlerin atası Royal Oak’un fiyat aralığı 11.000 ila 396.000 dolar arasında; o da bulabilir iseniz.)

Yeni seri, birkaç ay önce duyurulan reçine kasalı CasiOak’la aynı kadranı paylaşıyor. Bu saatler G-Shock’un G-Shock Connected akıllı telefon uygulamasına Bluetooth’la bağlanıyor, Tough Solar güneş enerjili şarjıyla çalışıyor. Casio’nun bu tescilli şarj sisteminde, sadece güneş ışığı değil, floresan lambanın ışığı bile güce dönüşüyor.

Royal Oak ve G-Shock bir arada: Tamamen çelik bir spor saat, güneş ışığı şarj sistemi ve Blutooth’la yepyeni ve dijital bir teknoloji, en önemlisi bunu çok uygun bir fiyata edinebilmek. Muhtemelen (böyle diyoruz, çünkü uygun fiyatlı MoonSwatch için de bekleme listesine girmek gerekmişti) bekleme listelerine girmeden uygun fiyatlı saat almanın tadını çıkarmak. Yani, tamamen metal CasiOak’un trend olmaması için hiçbir sebep yok. 

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir