Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Fotografiska Puzzle’ın Parçalarını Birleştiriyor!

8 Aralık 2021
Fotografiska Puzzle’ın Parçalarını Birleştiriyor!

Bir zamanlar gümrük dairesi olarak hizmet verse de şu günlerde Andy Warhol ve Nick Brandt sergileriyle dikkatleri üzerine çeken ve adını duyan herkesin bulunabilmeyi arzu ettiği, görenlerinse kendini şanslı addettiği, İsveç’in başkenti Stockholm’de yer alan fotoğraf müzesi Fotografiska, kendine yeni bir hedef koydu.

2010 yılında vücut bulan müze, 2019 yılında Estonya’nın başkenti Tallinn’de ve aynı dönemde New York’ta şubeler açtı. 2023 yılı itibarıyla dünyanın en büyük müzesi olmayı planlayan Fotografiska, 2022 yılında Berlin ve Şangay’da, 2023’te ise Miami’de şube açacağını duyurdu. Hedefini gerçekleştirdiği takdirde dünyanın en büyük özel müzesi unvanına kavuşacak olan müze, Berlin’deki çalışmalarına başladığını da sanatseverlerle paylaştı.

Fotografiska Puzzle’ın Parçalarını Birleştiriyor!
Fotografiska Berlin

Kunthaus Tacheles’te açılacak olan şubenin tasarımını Herzog&de Meuron ve Studio Aisslinger üstlenirken hedef, yeni durağı 2022 yılı içerisinde ziyaretçilere açmak.

Şangay’da yine aynı yıl içinde açılması planlanan şubenin ise 4 bin 650 metrekarelik bir depo alanına yerleştirilmesi planlanıyor. Renovasyonunun Neri&Hu tarafından yapılacağı bildirilen şubenin ise 2022 sonbaharında hizmete açılması hedefleniyor. 2023 yılı hedefi olarak odağına Miami’yi alan müze, Allapattah semtinde konumlanacak yeni destinasyonuyla Kuzey Amerika’yı da fethetmiş oluyor.

Fotografiska Puzzle’ın Parçalarını Birleştiriyor!
Fotografiska Şangay

Dünyanın dört bir yanında açılan duraklarıyla fotoğraf sanatını yücelten Fotografiska, “bucket list”inizde ziyaret edilmesi gereken yerler sırasında üstlere doğru tırmanıyor…