Dünya Durabilir ama Sanat Durmaz

Sinemaya gitmenin alternatifini evde yaratmak aslında kolay, özellikle dijital platform sayısının alıp başını gittiğini düşünürsek sinema açlığımızı bastırmanın bir yolunu muhakkak bulabiliriz.

Peki müze gezmenin keyfini başka hiçbir şeyde bulamayanlar bu yazıyı okurken ne düşünüyor? Kulağınızda kulaklık, bir yandan eserleri gezip diğer yandan da tanıtımlarını dinlemekten keyif alanlar bu aralar oldukça mutsuz. Zira ne yurtdışı seyahatleri keyif veriyor şu sıralar, ne de kapalı müzelerin önünden geçmek.

Ancak pek çok müzenin dijital ortama taşınmasıyla birlikte, kültür sanat etkinliklerinden nasibimizi almak için elimizden geleni yapıyoruz. Sergi alanlarını birkaç tık ile tavaf ettikten sonra, şimdi sergi alanlarının beyaz duvarlarında asılı eserleri incelemek yerine eserleri kendi evinize taşıyabileceğiniz bir deneyime hazır olun. Oturduğunuz yerden Acute Art’ın Unreal City sergisini gezmeye başlayabilirsiniz. Artırılmış gerçeklik ile evinizi bir müzeye çevirebilir, tüm eserleri tek tek görebilirsiniz ancak bunun için zaman kısıtlı, yalnızca bir ay. 9 Şubat 2021 tarihine kadar iOS ve Android üzerinden indirebileceğiniz uygulama ile keyfini çıkartacağınız müzede sizi Olafur Eliasson, Cao Fei, Alicja Kwade, Koo Jeong A, Marco Brambilla ve daha birçok sanatçı bekliyor.

Serginin küratörü Daniel Birnbaum’un dediği gibi; “Dünya durabilir ama sanat durmaz.”

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir