Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Bir Komedyenin Gorillerle Dansı

22 Şubat 2022
Bir Komedyenin Gorillerle Dansı

Ellen DeGeneres, kendi adını taşıyan vakıf aracılığıyla topladığı 5,9 milyon dolar bağış ile Afrika’nın en büyük goril araştırma ve koruma merkezine yeni bir kampüs hediye etti.

Şov dünyasının popüler isimlerinden komedyen Ellen DeGeneres, bundan dört yıl önce safari için gittiği Rwanda’da tanıştı nesli kritik derecede tehlike altındaki dağ gorilleri ile… Virunga Dağları’nda, Volcanoes Ulusal Parkı’ndaki trekking sırasında yan yana geldiği dev goriller kadar, onları korumaya çalışırken katledilen National Geographic araştırmacısı Dian Fossey’nin hüzünlü hikâyesinden de etkilenmişti. Yıllar yılı hem eti hem de hediyelik kül tablasına dönüştürülen elleri için öldürülen ve buün dünyada sadece 900 birey kalan dağ gorillerini ve daha pek çok tehlike altındaki hayvan türünü korumak amacıyla seyahatten döner dönmez The Ellen Fund’ı kurdu ünlü sanatçı. Planlarında ilk sırada Dian Fossey Gorilla Fund’ın bilimsel araştırmalarını rahatlıkla yürütebileceği modern bir kampüs kurmak vardı. Ve kısa sürede 5,9 milyon dolar bağış toplayarak aynı zamanda Afrika’nın heyecanla beklenen mimari projelerinden biri olan Ellen DeGeneres Campus of the Dian Fossey Gorilla Fund’ı inşa etti. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen açılış törenine bizzat katılan DeGeneres, “Dian Fossey her zaman kahramanlarımdan biri olmuştur,” diye konuştu.  “Bu güzel kampüsün duvarlarında kendi adımı Fossey’nin adının yanında görmekten onur duyuyorum. Gorilleri korumak için üzerime düşeni yapmak ve Dian’in vasiyetini sürdürmekten dolayı çok mutluyum.”

Bir Komedyenin Gorillerle Dansı
Bir Komedyenin Gorillerle Dansı

Aynı adlı kitaptan beyazperdeye uyarlanan Gorillas in the Mist filminde muhteşem ve aynı derecede hüzünlü hayat hikâyesi anlatılan Dian Fossey, yirmi yılı aşkın süre tek başına Virunga Dağları’nda yaşayarak goriller üzerine bilimsel çalışmalar yürüttü ve neslin devamını sağlamak için dünya çapında bir savaş verdi. Onun gayretleriyle kurulan Dian Fossey Gorilla Fund, tamamen gorillerin korunmasına adanmış tek vakıf. Ünlü araştırmacının 2000 yılında tamamen yok olmalarından korktuğunu ifade ederek başlattığı çalışmalar sayesinde bugün Rwanda, Kongo ve Uganda’da 900 dağ gorili hayatını sürdürüyor. Bu önemli bilim merkezinde neslin devamını sağlayacak tüm bilimsel çalışmalar gerek sahada gerek laboratuvarlarda yürütülürken Afrikalı gençler geleceğin araştırmacıları ve aktivistleri olarak yetiştiriliyor. Projeye pek çok ünlü isim bağışta bulundu. Bunlardan biri de Leonardo DiCaprio. Oscar ödüllü oyuncu annesi Irmelin DiCaprio adına 360 derece tiyatro ve babası George DiCaprio adına bir bilgisayar laboratuvarı kurulması için gerekli katkıda bulundu.

Dağ gorilleri dünyada sadece Afrika’nın üç ülkesinde, Rwanda, Uganda ve Kongo’da varlık gösteriyor. 900 birey kalan gorilleri yakından görmek isteyenler için çok özel safariler düzenleniyor. Kesif yağmur ormanlarında korumalar ve rehberler eşliğinde yaklaşık dört saat süren zorlu yürüyüşler sonunda yavrularıyla yaşayan goril ailelerinin yakınına ulaşabiliyor, bir saat boyunca onları yakından gözlemleyerek fotoğraflarını çekebiliyorsunuz. Bu çok özel deneyim için ödenen park giriş ve trekking ücretleri, hükümetler tarafından neslin devamını sağlayacak çalışmalara aktarılıyor. Bir gün siz de bir goril safariye katılırsanız, Rwanda’daki Dian Fossey Gorilla Fund’ın yeni binasını mutlaka ziyaret ederek bilgi alın. Ve küçük de olsa bir bağışta bulunarak çocuklarınızın, hatta torunlarınızın gorillerden dinozorlar gibi bahsetmeyeceği bir gelecek için katkı sağlayın…

Bir Komedyenin Gorillerle Dansı
Bir Komedyenin Gorillerle Dansı