Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Audemars Piguet’den İki Yeni Beyaz Seramik Royal Oak

19 Temmuz 2023
Audemars Piguet’den İki Yeni Beyaz Seramik Royal Oak

Audemars Piguet, beyaz seramik kasalarda iki yeni Royal Oak modeli duyurdu.

Audemars Piguet’nin beyaz seramik kasalı yeni modellerine bakarken insanlığın seramiği ne kadardır kullandığını merak ederek tarihçesine göz gezdirdim. Seramik, neredeyse 16 bin seneden beri insanlık tarafından kullanılıyormuş; yüksek saatçilikte ise, elbette geleneksel olan seramik değil, 1960’lardan bu yana kullanılan bir materyal. Estetik görünümleri, keskin geometrileri ve finisajlarıyla zamana meydan okuyan seramik kasalar için ilk olarak Rado, Omega ve IWC seramiği kullanmak için araştırmalar yapmaya başlamış; tam manasıyla seramik kasadan ilk saat 1986’da IWC tarafından duyurulmuştu. Aynı sene Rado, kasa ve bileziğin tamamen seramikten üretildiği ilk seri olan Integral’i duyurdu. O zamanlardan bu yana, çizilmeye dayanıklı ve hafif yapıları, estetik görünümleriyle seramik kasalı / bilezikli modeller, yüksek saatçilik dünyasının rağbet gören ve yüksek fiyat segmentindeki saatlerinden.

Sektörün devlerinden Audemars Piguet ise 2017’de SIHH’de sektörün en ikonik koleksiyonlarından Royal Oak’a siyah seramikten tasarladığı Royal Oak Perpetual Calendar’ı dahil etti. Yıllar içinde koleksiyona başka seramik saatler dahil olurken koleksiyonun ilk beyaz seramik saati Royal Oak Perpetual Calendar in White Ceramic 2019’da duyuruldu. Ancak beyaz seramikten üretilen modeller, siyah seramiklere göre çok daha nadir oldu. Bu yüzden, markanın geçtiğimiz günlerde duyurduğu beyaz seramik kasalı iki yeni model bakışları üzerine topladı.

Saatlerden biri, kasım ayında düzenlenecek Only Watch müzayedesi için özel olarak üretilen Royal Oak Selfwinding Flying Tourbillon Openworked Only Watch Edition. Selfwinding Flying Tourbillon ilk defa geçtiğimiz sene, Royal Oak’un 50. yıldönümü kutlamaları için üretilen saatlerden biri olarak tanıtılmıştı. Şimdiyse 41 mm çapında beyaz seramik kasada ve beyaz seramikten bilezikle bağış müzayedesi Only Watch için üretildi. Saatin beyaz seramiğine uçan tourbillonu gördüğümüz kadrandaki mavi detaylar eşlik ediyor. Tahmini satış fiyatı ise 300.000 – 350.000 İsviçre frangı arasında (Müzayededeki diğer saatleri “Only Watch’un Öne Çıkan Saatleri” yazısından okuyabilirsiniz).

Audemars Piguet’den İki Yeni Beyaz Seramik Royal Oak

Markanın beyaz seramikten duyurduğu ikinci saat ise Royal Oak Selfwinding 34mm. Siyah seramikten tasarlanan modelin bir benzeri olan bu yeni saat, 34 mm çapında beyaz seramik kasa ve bilezikle geliyor. Gümüş Grande Tapisserie kadran, pembe altından imler ve klasik Royal Oak ibreleriyle tasarlanmış. Saatin kalbinde ise 50 saatlik güç rezerviyle otomatik mekanizma kalibre 5800 yer alıyor.

Audemars Piguet’den İki Yeni Beyaz Seramik Royal Oak