Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

2023’e Yön Veren Kadın Saatleri

8 Aralık 2023
2023’e Yön Veren Kadın Saatleri

Bu yıl kadın saatleri yükselişteydi. Ünlü isimlerin de bu yükselişe katkısı yadsınamazdı.

2023, kadın saatlerinin daha önce hiç olmadığı kadar ilgi ve alaka gördüğü, yepyeni modellerin butikleri doldurduğu, vintage modellerin gençlerin saat çekmecelerine girdiği bir yıl oldu. Hiçbir şey değişmiyormuş gibi görünse de aslında tüm trendlerin sürekli değiştiği saatçilik dünyasının devleri, sıradaki yeni trendi belirleme konusunda popüler kültüre yön ve şekil veren ünlü kadınların ilham verici saat tercihlerinden bol bol beslendi.

Yıl boyu ikinci hamileliği ve karnı burnundayken giymeyi tercih ettiği eklektik tasarımlarla sık sık sohbetlerimize konu olan Rihanna, 2023’ün son aylarına damgasını vurmayı başardı. Louis Vuitton’un kreatif direktörlük görevlerinden birini kapan müzisyen Pharrell’in Paris’teki ilk koleksiyon tanıtımında, yaklaşık 20 milyon TL’lik, saatli bir choker kolye takan Rihanna, kasım ayında katıldığı Las Vegas Grand Prix’sinde sıra dışı halhalıyla tüm dünyayı alt üst etmeyi başardı. Baştan ayağa simsiyah giyinen ünlü yıldızın ayak bileğindeki 400.000 dolarlık Jacob & Co kadın saati, Rihanna için özel üretilmişti. Yanlış yere takılan tek bir saat, kol saatlerini bir anda dünyanın haklarında en çok konuşulan şeyleri haline getirmişti.

Kadın Saatleri

Söylenenlere göre, uzun zamandır markanın kurucusu Jacob Arabo ile yakın dost olan yıldız, arkadaşından kendisine benzersiz bir halhal saat yaratmasını istemişti. Toplam 70 karat yuvarlak ve zümrüt kesim pırlantayla donatılan, 18 ayar beyaz altından saat, ikilinin vizyoner estetiğini gözler önüne seriyordu. Hatırlayanlar olacaktır; ilk halhal saat hayatımıza Tiffany’de Kahvaltı filmiyle girmişti. Audrey Hepburn’ün başrolünde yer aldığı filmin klasikleşen parti sahnesinde, parti katılımcılarından birini bir kadının ayak bileğindeki saate bakmak için eğilirken görüyorduk.

Kadın Saatleri
Kadın Saatleri

Mücevher ve Saat Kombinleri

Rihanna ve Jacob & Co.’nun ilham kaynağı da Tiffany’de Kahvaltı mıydı bilinmez ama bu işbirlikleri, bize de yıl boyunca saatlerini tarzlarının benzersiz bir parçası yapmak için uğraşan ünlü kadınlara yakından bakma fırsatı sundu. Bu kadınlar arasında Bella Hadid, Meghan Markle, Jennifer Lawrance gibi modaya yön veren isimler en çok göze çarpanlardı.

Sprezzatura. “Güzel sanatlarda, sanatsallığı gizleme” diye çok basitçe özetleyebileceğimiz bu terim, ünlü kadınların kıyafet ve aksesuar kombinleri yaparken sıkça başvurduğu bir taktik. “Çalışılmış umursamazlık” olarak yorumlayabileceğimiz sprezzatura, 2023’ün saat-mücevher eşleştirme trendinin temelinde yatıyor.

Sık sık altın Cartier Panthère saatini kalın bileklikleriyle kombinlemeyi seven, kıymetli saatinin nötr tonlardaki bilekliklerinin gölgesinde ve altında kalmasına aldanmayan Bella Hadid, bileklerini umarsızca doldurmaktan çekinmeyen en ünlü isimlerden biri. Maksimalist tarzını gizlemeden, özgürce rengarenk kombinler yapmasıyla tanınan İtalyan influencer Chiara Ferragni de gösterişli bilekliklerini çeşitli değerli saatleriyle eşleştirmeyi seviyor. Kimi zaman büyük kadranlı bir Hublot, kimi zaman da narin bir vintage Bulgari Serpenti…

2023’E Yön Veren Kadın Saatleri

Prenses Diana’nın bir Cartier Tank Française hayranı olduğunu herkes bilir. İngiliz Kraliyet Ailesi’nin hikayesini anlatan The Crown’un altıncı ve son sezonunda, Prenses Diana’nın kendisine hediye edilen ikonik kırmızı Cartier kutusunu açtığı ve içindeki Tank’i gördüğü sahne, Diana’nın her daim severek taktığı bu harika modele olan ilgiyi arttırdı. Prens Harry’nin eşi Meghan Markle da merhum kayınvalidesi gibi bir Cartier hayranı. Ama o, saatini tek başına takıp parlatmayı seven Diana’nın aksine, çeşitli Cartier bilekliklerle kombinleyip zarif bir parti havası yaratmayı seviyor.

Saatini mücevherleriyle kombinlemeyi seven kadınların bu yıl en çok konuştuğu şeylerden biri, bu sevdanın on binlerce dolarlık saatlerinin diğer parçalarla çarpışıp temas ederek zaman içinde aşınmasına değip değmeyeceğiydi. Elbette erkeklerin böyle bir derdi yoktu, onlar tek bir saat ile bile şıklığı yakalayabiliyordu. Ama kadınlar çok daha fazlasını istiyordu.

2023’E Yön Veren Kadın Saatleri
Prenses Diana, Cartier saatiyle

Bu konuda görüşler eskisi kadar kesin değil; artık kadınlar asla asla demiyor. Değerli saatleri mücevherlerle birlikte takmaya koleksiyonerler asla sıcak bakmıyor. Sonuçta birbirine sürtünen parçalar, özellikle saatin camına geri dönülemez zararlar verebilir. Fakat yeni nesil moda öncüleri ve tasarımcılar, her çiziğin bir hikâye anlattığını savunuyor. Moda ikonu Jane Birkin’in, kendi adını taşıyan Hermès çantasını tıka basa doldurup, ağzı açık şekilde hor kullanmasını örnek gösteriyorlar. Onlara göre lüks ürünler yaşamalı, hayata katılmalı, dolaplarda bir sonraki nesle aktarılmayı beklememeli. İstediğin gibi kullanamayacaksan, bir şeye sahip olmanın ne anlamı var ki?

Lüks saatlerin lüks takılarla olan bağını çözen markalar, kadınların her dileğini yerine getirmek için dur durak bilmeden çalıştı bu yıl. Mösyö Dior’un renkli çizimlerinden ilham alınarak tasarlanan, kilitsiz ve kopçasız saat ve bileklikler, Dior’un değerli taşlarıyla eşsiz mücevherler olarak göze çarpıyordu. Bulgari’nin Serpenti saatine ise bir kardeş geldi. İster sade ister bol pırlantalı tercih edilebilecek Serpenti bileklik, saat ile kusursuz bir şekilde eşleştirilebiliyor. Cartier ve Van Cleef & Arpels da Watches & Wonders’da kolay kombinlenebilen ve mücevher yerine kullanılabilen yeni modeller tanıttı.

Çelik Saatlerin Sessiz Lüksü

Succession dizisinin popülaritesi, “sessiz lüks” kavramını da hayatımıza soktu. Yıl ortasında final yapan dizinin zengin karakterlerinin sıkıcı gardıroplarının aslında on binlerce dolarlık kıyafet parçalarıyla dolu olduğunu keşfeden izleyenler, varlıklı elitlermiş gibi görünebilmek için müthiş bir yarış içine girdi. Succession’ın sessiz lüks kraliçesi Shiv Roy’un çok sevdiği mini Panthère de Cartier saati, çelik saatlerin yükselişine önayak oldu. Giderek minimalleşen giyim tarzına yönelen kadınlar, çoğu kendi kulvarına göre “ulaşılabilir” kabul edilen çelik saatlere ilgi göstermeye başladı. Bu yıl Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki koleksiyonerlerin evlerinde ve saat butiklerinde yaşanan hırsızlık olayları, fiyatı uygun olsa bile değeri hala yüksek kalan çelik saat modellerine olan ilginin artmasına sebep oldu.

Çelik saatler, altın gibi daha değerli metallerle tasarlanan modellerden yaklaşık altı kat daha uyguna satılıyor. Örneğin bu yılki Cannes Film Festivali kırmızı halısında sade bir elbise giyen ve aksesuar olarak sadece Longines La Grande Classique çelik saat tercih eden Jennifer Lawrance, Longines marka yüzü olmasaydı saatine 50.000 TL civarı bir ücret ödeyecekti. Değişiklikten hiç hoşlanmayan Bulgari bile Serpenti serisine çelik versiyonlar eklemekten alıkoyamadı kendini. Serpenti Seduttori, bu yeni çelik güncellemesinden nasibini alan en önemli modellerden biri.

Kadın Saatleri

2021’de Dior Joaillerie’nin kreatif direktörü Victoire de Castellane’nin ikonik Gem Dior saatini, sedef ve çelik ile yeniden ve daha minimalist bir şekilde yorumlaması, bu akımın yaklaştığının habercisiydi. Castellane bu yıl, moda evi için tasarladığı ilk saat olan La D de Dior’un 20. yıldönümü için La D My Dior adında bir çelik versiyon yarattı. Tasarımcının çelik ile ilgili dikkat çekmek istediği bir nokta vardı; çelik, altın kadar yumuşak değildi, bu sebeple şekil verilmesi, işlenmesi, üzerinde oynanması çok daha zahmetliydi. Castellane, İsviçre’deki atölyelerinin çelik işlemede ustalaşabilmek için çok çaba gösterdiğinden yakınmıştı.

Vacheron Constantin ve Panerai de Watches & Wonders’ta kadın müşterilerin aradığı “zarafet, sofistikelik ve rafineliği” çelik saatlerde bulduklarını söylediler. Panerai pazarlama müdürü Alessandro Ficarelli, 40 mm’lik kadranıyla yeni çelik Radiomir’i tanıtırken, çeliğin çağdaş gardıroplarda kendine yer bulmada hiç sorun yaşamayacak çok yönlü bir malzeme olduğunu söylerken, kadınların önümüzdeki yıllarda saat sektörüne yön vermeye devam edeceğinin de sinyallerini veriyordu.