Range Rover Evoque

Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Phillips Mücevher Müzayedesi’nin Işıltılı Dünyası

7 Aralık 2021
Phillips Mücevher Müzayedesi’nin Işıltılı Dünyası
Phillips’in Aralık Ayı Mücevher Müzayedesi’nin ışıltılı takıları büyülü bir kış rüyasını anımsatıyor.

En eski Avrupa kitaplarından biri olan Disciplina clericalis masallarında gözleri lâl taşından bir yılan anlatılır. Büyük İskender’in romantik tarihinde anlatılan efsanelere göreyse sırtlarında zümrütten yakaları olan yılanlar yaşarmış o vakitlerde. Öyle ki mücevherin büyülü öyküsünün kış aylarında toprağın altında uykuya dalan yılanların rüyalarından geldiğini söylesek yeridir. Masal yılanlarının bu kış rüyalarına giren mücevher ise Phillips’in geçtiğimiz gün düzenlediği müzayededen takılar olsa gerek.

Bahsettiğimiz mücevher müzayedesi geçtiğimiz gün New York’ta düzenlendi. Bulgari, Chopard, JAR gibi pek çok usta mücevher markasının takılarının satışa çıkarıldığı müzayedede Paul Flato bir yüzük, Salvador Dalí’nin tasarladığı bir Piaget saat ve JAR kelepçe bilezik öne çıkan mücevherler arasındaydı. Gelin, bir masal yılanının kış uykusunda gördüğü bu ışıltılı rüyaya birlikte bakalım.

Amerikalı mücevher tasarımcısı Joel Arthur Rosenthal tasarımı kelepçe bilezik açık artırmanın en yüksek fiyatlı satışı değildi, fakat bize sorarsanız müzayedenin en iddialı parçasıydı. Bu dantel işlemeli bilezik Amerikalı bir koleksiyoncu için 2001 yılında özel olarak tasarlanmış. Her bir bilezik tek bir metal parçadan beyaz ve renkli pırlantalarla hazırlanmış. 18 karat pembe altından yapılan bileziklerin çiçek motifleri toplamda 101,50 karat pırlantayla süslenmiş. Kelepçe bilezikler 315.000 Amerikan dolarına yeni sahibini buldu.

Phillips Mücevher Müzayedesi
Phillips

Müzayedenin en yüksek fiyatlı satışı ise Paul Flato bileziği oldu. Eski Avrupa tarzındaki bilezik oyma altıgen şekilli bir kabaşon kesim zümrütle süslenmiş. Yeşil zümrüdü çerçeveleyen pırlantaların toplam ağırlığı ise yaklaşık 10,10 karat. Hollywood’un yıldızlı mücevhercisi Flato’nun bu yeşil zümrütlü bileziği 327.600 Amerikan dolarak alıcısını bularak müzayedenin yıldızı oldu.

Phillips Mücevher Müzayedesi'Nin Işıltılı Dünyası
Phillips

Müzayedede gözümüze takılan bir diğer parça ise meşhur “Eriyen Saatler” tablosunun sürrealist ressamı Salvador Dalí tasarımı bir Piaget saat. Tıpkı tabloda olduğu gibi saatin tasarımı da akışkan bir formda tasarlanmış. “Dalí D’Or” adı verilen modelin bir ucundaki madeni para, Dalí’nin 1967 senesinde Piaget işbirliğinde kendi tasarlayıp bastığı madeni para tasarımlarından biri. Paranın ön yüzünde Dalí’nin eşi Gala’nın portresini görüyoruz.

Phillips Mücevher Müzayedesi'Nin Işıltılı Dünyası
Phillips