Origaminin Endüstri Devrimi

Japonca katlama (ori) ve kağıt (gami) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan kağıt katlama sanatı, dekoratif pek çok alana dokunduktan sonra, şimdilerde soluğu endüstriyel ürünlere ilham kaynağı olmakta alıyor.

2019 yılında Tue Beijer ve Jonas Nyvang tarafından kurulan İsveçli teknoloji ve tasarım girişimi Stilride, “endüstriyel origami” adı verilen ve kullanılan malzeme miktarını azaltan, paslanmaz çelikten üretilen ilk elektrikli scooter’ını yakında piyasaya süreceğini duyurdu.

Stilride, ilk ürünleri olan Sport Utility Scooter One (SUS1)’ın gövdesi için robotlar tarafından kullanılacak olan STILFOLD adlı benzersiz bir teknoloji tercih edilecek. Kullanılan teknoloji ile robotlar çelik plakayı “katlayarak” ona gerekli şekli verecek. Şirket bu sayede daha az hammadde ve bileşen kullanarak, geleneksel üretim tekniklerine oranla çevreye verilecek zararı minimuma indirmeyi vadediyor.

2022 yılının sonlarına doğru sokaklarda görmeye başlayacağımız Sport Utility Scooter One ile birlikte scooter tutkunlarını yeni bir deneyim bekliyor.

Total
0
Paylaşımlar
İlginizi Çekebilir