Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Kadın Tasarımcıların Gücü Adına

8 Mart 2022
Kadın Tasarımcıların Gücü Adına

Aslına bakarsanız bir gün değil, her gün yüceltilecek bir değeri kutlamak için tek bir tarih belirlemek kulağa çok akıl karı gelmese de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hayatın her alanına değer katan kadınların varlığına minnettar olduğumuz bir noktadayız. Hal böyle olunca, her türlü disipline eli değdiğinde ruhunu, bakış açısını ve estetik duruşunu katan kadınları, tasarım kaideleri özelinde kutlamak için bu satırları kaleme alıyoruz.

Kadın Tasarımcıların Gücü Adına
Kadın Tasarımcıların Gücü Adına

Zira, Phaidon ve Kering Group’un ortak çalışması “Woman Made: Great Women Designers” isimli kitap, 200’den fazla kadın tasarımcının ürettiği ikonik parçaları tek bir ciltte topluyor. Lucienne Day, Lina Bo Bardi, Ray Eames, Lindsey Adelman gibi isimlere yer veren sayfalar, İngiltere menşeli sanat kolektifi Assemble’ın kurucusu, aktivist ve akademisyen Jane Hall’un cümleleriyle dolup taşıyor. Hall, bu kitabın amacının kadınların farklı coğrafyalarda neler başardığını ve tarihe kendi isimlerini tasarımları aracılığıyla nasıl kazıdığını anlatmak olarak nitelerken, Phaidon’un CEO’su Keith Fox, Kering ile yaptıkları iş birliğinin çok daha fazla kişiye ulaşmaları için kendilerine fırsat sağlayacağına inanıyor.

Kadın Tasarımcıların Gücü Adına
Kadın Tasarımcıların Gücü Adına

Bu iş birliğiyle birlikte Kering, tasarım kaidelerini tek bir çatı altında topladığı yeni dijital platformunu ücretsiz bir şekilde erişime sunarken, Kasım 2021’den beri başvuru kabul ettiği “Women In Motion Design Scholarship” burs programıyla da kadınların tasarım endeksindeki yerini baki kılmak için elinden geleni yapıyor.