Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

28 Kasım 2023
İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

Jingle bells! Jingle bells! Yılın son ama en eğlenceli ayı geldi çattı! 2023’ü konser, sergi ve tiyatro oyunlarıyla kapatmak isteyen Saatolog okurlarına İstanbul aralık ayı etkinlik takvimi için şehrin etkinliklerini bir araya getirdik.

Festivaller

Christmas Market

8-25 Aralık 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan Christmas Market, bu yıl Six Senses Kocataş Mansions’ta gerçekleştirilecek. Cem Adrian, Yalın, Can Bonomo gibi ünlü isimlerin de sahne alacağı bu büyülü yerde Fransız “croissant”ları, “ginger breadman” kurabiyeleri ve Alman “hot dog”ları tadımlayacak, tarçın kokularından mest olacak ve yeni yıl temalı hediyelik eşya stantlarını dolaşarak eğlenceye doyacaksınız.

İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi
Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

Wonder Village Küçükçiftlik Park

Kış marketlerinin en büyüklerinden biri de Wonder Village Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek. Bu yıl kapılarını 1-30 Aralık tarihleri arasında -pazartesi günleri hariç- açacak olan bu parkta, birçok yılbaşı aktiviteleri, performanslar, konsept şovlar, çeşitli atölyeler ve konserler düzenlenecek. Alışveriş ve marka stantları arasında büyülü bir yolculuğa çıkmaya hazırlanın deriz. Çünkü masalsı bir buz pateninde kayacak, ışıltılar içinde atlı karınca ve çarpışan arabalara binecek, yeni yıl ağacı süsleyecek ve birbirinden eğlenceli panayır oyunlarıyla mest olacaksınız.

İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

Sergiler

“Piece of Mind” – Goba Art & Design

Kendine özgün tarzıyla tanınan Jülide Zeynep Günce’nin ilhamını Spinoza’dan aldığı ve “kendini bilme isteği” duygusundan yola çıkarak hazırladığı bu sergi; insana dair, insanın kendini bilmesine, kendini tekil bir varlık olarak düşünme ve toplumla kurduğu ilişkiye dair hayatlarımıza yön veren sorgulamayla birlikte bize parçadan bütüne bir yaşamı gösteriyor. Eserlerinde özgürleşmeyi, benliği, var oluşu, içsel hesaplaşmaları konu alan Jülide Zeynep Günce’nin bu sergisini Goba Art and Design’da 2-25 Aralık 2023 tarihleri arasında pazar günleri hariç ziyaret edebilirsiniz.

“Herkes ve Hiç Kimse” – DG Art Gallery & Projects

Yurtiçinde ve yurtdışında tanınan ünlü Türk sanatçı Erdoğan Zümrütoğlu’nun kişisel sergisi 30 Kasım 2023 -3 Ocak 2024 tarihleri arasında DG Art Gallery & Projects’te akademisyen Zeynep Öztürk’ün ev sahipliğinde gerçekleşecek. Erdoğan Zümrütoğlu zıtlıkların izinden gittiği bu sergisinde, figüratif soyutlama teknikleri kullanarak resim ve heykel üzerinde birbirine zıt olan insani duyguları keşfe çıkarıyor. Boyayla kurduğu rastlantısal alanını hem genişletip hem geliştiren Zümrütoğlu, verili bir görsel dili bozup yeni bir gramer oluşturma yolunda başarılı bir şekilde ilerliyor.

Istanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

“Gerçek Hayvanların Anatomisi Sergisi”

Dünyanın en ünlü sergileri arasında bulunan “Gerçek Hayvanların Anatomisi Sergisi (Body Worlds: Animal Inside Out)” 1 Aralık’tan itibaren İstanbul Ataşehir’de Metropol AVM’de sergilenecek. Bu olağanüstü sergiyi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa üstlenmekte ve ilk kez Türkiye’ye gelmesi bakımından çok büyük önem arz etmekte. Anatomist Dr. Gunther von Hagens ve küratör Dr. Angelina Whalley tarafından düzenlenen bu sergide 100’den fazla gerçek hayvan bedenlerinin içleri, kasları, iskelet sistemi ve damarları sanatsal bir şekilde meraklılarına sunuluyor.

Istanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

“Venüs’ün Yeniden Doğuşu” – Anna Laudel

“Venüs’ün Yeniden Doğuşu” sergisi 11 Kasım- 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Anna Laudel İstanbul’da yer alacak. Ekin Su Koç tarafından hazırlanan ve üretilen bu eserlerde cinsiyet önyargıları, kadın olma hali ve beden algısı gibi 3. dalga feminizm akımının izlerini görebileceğiz. Sergiye adını da veren 15. yüzyıl rönesans sanatçılarından biri olan Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” adlı çalışmasına gönderme yapan Ekin Su Koç, kült olmuş diğer eserlerde de geçen dayatmacı kalıplaşmış estetik değerlere karşı çıkıyor, yaratıcı ve farklı bir şekilde tavrını sanatıyla ortaya koyuyor.

Konserler

Concerto Köln

15 Aralık 2023 Cuma günü İş Sanat’ın düzenlediği ve İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek olan konserde klasik müziğin önde gelen topluluklarından biri olan Concerto Köln sizlerle olacak. Mozart’ın ünlü “La nozze di Figaro” (Figaro’nun Düğünü) eserinin kaydıyla Grammy ödülü alan Concerto Köln’e kemanda yine Grammy ödüllü, yetmiş beşin üzerinde albümü olan başarılı sanatçı Giuliano Carmignola eşlik edecek.

Danny Brillant

Tunus asıllı Fransız sanatçı Danny Brillant 12 Aralık’ta zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde konser verecek. “Suzette” isimli jazz ritimleriyle bezenmiş şarkısıyla dünya çapında üne kavuşan ve müziğini swing, rockabilly, Latin ve Fransız chanson etkilerinin karışımıyla sunan Brillant sevenlerine İstanbul’da bir kez daha unutulmaz bir gece yaşatacak.

İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

Jüri Sizsiniz!

Two Turkısh Tenors-Müzikal Duello 7 Aralık 2023 günü Hillside Live By Ing Etiler’de!

Müzikal tiyatro şeklinde ilerleyen bu gösteride uzun yıllardır arkadaş olan iki tenor sahnede birbirleriyle atışmaya başlar ve bu sırada performanslarını sergilemeye ve jüri yerine konan seyirciye kendilerini beğendirmeye çalışırlar. Başrollerde ise uluslararası ve yereldeki çalışmalarıyla gönlümüzde taht kuran ünlü opera sanatçısı Cenk Bıyık ve televizyon ve sinema filmlerinden de tanınan ama aynı zamanda iyi bir tenor olan Atılgan Gümüş var.

İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

Wolkswagen Arena’da Yıl Sonu Konserleri

Wolkswagen Arena’da gelenekselleşen yıl sonu konserleri kapsamında 23 Aralık 2023 tarihinde Fazıl Say ve Genco Erkal bir araya gelecek. Fazıl Say’ın repertuvarında ünlü şair Nazım Hikmet’in unutulmaz şiirlerinden ilham alarak bestelediği ve “Nazım” adıyla sunduğu eserleri yer alacak ve usta tiyatrocu Genco Erkal da ona muhteşem oyunculuğu ve sesiyle eşlik edecek.

İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

Oyunlar

“Kopenhag” – Zorlu PSM

Modern fizik ve bilim severlere güzel bir haberimiz var! İngiliz oyun ve roman yazarı Michael Frayn’ın 1998 tarihli oyunu “Kopenhag” 4 Aralık Pazartesi günü Zorlu PSM’de tekrardan gösterime girecek. Yönetmenliğini Noyan Ayturan’ın üstlendiği, Umut Beşkırma, Burcu Ger, Yaman Ceri’nin rol aldığı Kopenhag, hakkında Hitler için atom bombası yaptığı iddiaları dolaşan 20.yüzyılın en büyük atom fizikçilerinden Werner Heisenberg ve Niels Bohr’ın görüşmeleri sonucu yanlış anlamalar ve belirsizliklerle süregelen modern fizik, felsefe ve ilişkilere dair düşündüren güzel bir anlatı sunuyor.

İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

“Aşkın Provası” – Mall Of İstanbul Moi Sahne

Sizce aşkın provası olur mu?

Psikoloğa giden ve çocuk isteyen bir karı-kocanın kendilerini doktora anlatma çabasını içeren tek perdelik bu komedi oyununda başrolleri Melda Gür, Burçin Bildik, Bekir Aksoy gibi ünlü oyuncular paylaşıyor. Oyunda aşkın, dostluğu, insanlığın ve insanın nasıl değişken bir yapısının olduğunun altı çizilirken aynı zamanda para ve insanlık arasındaki ilişkiye de değinilir.

İstanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

“Korkuyu Beklerken” – House of Performance

Ünlü postmodern yazar Oğuz Atay’ın en sevilen romanlarından biri olan Korkuyu Beklerken tiyatroya uyarlandı! Bu oyunda Tutunamayanlar’ın bir başka hikâyesini, korkularıyla mücadele eden bir adamın iç çatışmalarını göreceksiniz. Doğukan Uludağ’ın tek kişilik performansıyla sahneye uyarlanan bu şovu 7 Aralık 2023 günü House of Performance sahnesinde izleyebilirsiniz.

Istanbul Aralık Ayı Etkinlik Takvimi

“Timsah Ateşi” – Zorlu PSM

Temposu bir an bile düşmeyen sürreal, grotesk bir hikâyeye hoş geldiniz. 24 Kasım- 28 Aralık tarihleri arasında oynanacak olan “Timsah Ateşi”nin yönetmenliğini Mehmet Ergen üstleniyor. Edinburg Tiyatro Festivali’nin en iyi oyunları arasında yer almış olan “Timsah Ateşi” oyunu, izleyicileri 1989 Kuzey İrlanda’sına götürüyor. Oyun, sevgisiz bir evde geçiyor. Kötürüm bir baba ve 8 yıl hapis yatmış asi bir genç olan Fianna ve onun dindar ablası Alannah’ın çalkantılı hayatını konu alıyor. Fianna’yı Hazar Ergüçlü, Alannah’ı Funda Eryiğit canlandırıyor. The Guardian’ın “Feminist Tarantino gibi…” dediği bu kara-komedi oyununu mutlaka etkinlik listenize ekleyin!

“Ay, Carmela!” – İstanbul Şehir Tiyatroları Ümraniye Sahnesi

Modern İspanyol Tiyatrosu’nun en önemli temsilcilerinden biri olan, İspanya’nın en çok saygı gören çağdaş oyun yazarı, tiyatro eğitmeni, İspanya Ulusal Tiyatrosu Ödülü, Dramatik Edebiyat Ulusal Ödülü gibi birçok ödülün sahibi olan Jose Sanchis Sinisterra’nın yazdığı “Ay, Carmela!” muhteşem hikâyesiyle İstanbul’da izleyicilerle buluşuyor. Başarılı bir rejiyle aralık ayı boyunca seyirciyle buluşmaya hazırlanan bu oyunda İspanya İç Savaşı’nda Franco rejiminde zorla rehin alınan iki oyuncunun yaşadıkları, içinde bulundukları savaş durumu, savaşta sanat yapmak gibi izleyiciyi hem sorgulamaya hem de eğlendirmeye iten gelgitli bir süreç anlatılıyor.