Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Dünyanın En İyi Restoranı: Central

22 Haziran 2023
Dünyanın En İyi Restoranı: Central

Dünyanın En İyi Restoran ödülleri dün akşam gerçekleşen törenle Valencia’da sahiplerine teslim edildi. 2023’ün en iyi restoranı Peru’daki Central seçilirken onu takip eden üç restoran ise İspanya’dan çıktı.

Her yıl dört gözle beklenen 50 Best ödülleri dün akşam sahipleriyle buluştu. Restoran dalında 2023’ün en iyisi Peru Lima’daki Central oldu. Virgilio Martínez yönetimindeki restoran aynı zamanda 50 Best’in ilk Latin Amerikalı birincisi.

2008’de kurulan Central, Peru’ya özgü malzemeler ve pişirme teknikleriyle öne çıkan mütevazı bir restoranken 2009’da baş aşçısı olarak Pía León’la işbirliğine giriştikten sonra bambaşka bir serüven başladı. Daha sonra evlenen ikili, sık sık Peru’yu boydan boya seyahat ederek farklı üreticilerle bir araya gelip sıra dışı malzemeler keşfederek restoranlarını yıllar içinde belirli bir konsepte oturttular.

Dünyanın En İyi Restoranı: Central
En Iyi Restoranı

Bugünkü başarısının da sebebi olan menü, Pasifik Okyanusu’nun 15 metre altından And Dağları’nın 4.200 metre yukarısına kadar rakıma göre sınıflandırılmış 15 farklı Peru ekosisteminin özelliklerini taşıyor. Farklı irtifalardan elde edilmiş ürünlerle hazırladıkları tabakların sunumları ise muazzam. Nehir karidesleriyle hazırlanmış Dry Valley, pacu balığıyla karpuzu bir arada sundukları Amazon Water gibi her bir tabak Peru köklerinden izler taşıyor.

Bunca emeğe rağmen geç gelmiş bir başarı olarak düşünebilirsiniz. Haklılık payı yok değil. Zira restoran dünyasındaki rekabetin “Succession” dizisindeki Roy kardeşlerden aşağı kalır bir yanı yok. Her ne kadar Central, 2013’te 50 Best’e 50. sıradan girmeyi başarsa da istediği ünü elde etmesi 10 yılını aldı. 2018’de Lima’nın Barranco semtindeki yerine taşınınca daha geniş kitlelerle buluşan Central’ın asıl çıkışı ise Martínez ve León’un Peru lezzetlerinin sunulduğu birçok uluslararası etkinlikte küresel elçiler olması.

Dünyanın En İyi Restoranı: Central
En Iyi Restoranı

İSPANYOLLAR TAKİPTE

Peru’nun mutfağını özgün konseptiyle sunan Central’ı takip eden üç restoranın da İspanya’dan çıkması gecenin en sürpriz kısmıydı. Barselona’dan Disfrutar’ın yılda birkaç kez değiştirdiği menüsü ve yenilikçi tavrıyla ikinciliği hak ettiği kesin. Bir sanat galerisini andıran mekânıyla konuklarının ilgisini daha ilk dakikadan çeken restoranın havyar ve krem peynirle doldurulmuş çörek, dondurulmuş gazpacho gibi tabakları yeniliğe aç damak tadı sahiplerine hitap ediyor.

Dünyanın En İyi Restoranı: Central
En Iyi Restoranı

Madrid’den Dabiz Muñoz şefliğindeki Diverxo’nun yaratıcı tabakları ise hedonist gurmelerin favorisi. Klasik bir tapas lezzetini Asya etkisiyle harmanlayan şefin her bir tabağı tuval gibi işleniyor. Kuşkusuz burada hayal gücü sınırları zorlayan bir şef farkını hemen anlıyorsunuz. Dekorasyonunda kullandığı uçan domuzlar, kafatasları, kelebekler ve devasa karıncalar ise sıradan bir deneyim yaşatmayacağını baştan kanıtlar gibi.   

Dünyanın En İyi Restoranı: Central
En Iyi Restoranı