Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

11 Dakika için 2,8 Milyon Dolar!

22 Mayıs 2021
11 Dakika için 2,8 Milyon Dolar!

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, New Shepard roketinin 20 Haziran’da yapacağı ilk uçuş için üç aşamalı bir müzayede başlattı. Yukarıda gördüğünüz 2,8 milyon dolarlık teklif, sadece ilk artırmanın galibine ait. Sonraki iki artırmada ise 20 Temmuz’da yörünge altı uzaya kadar 11 dakikada çıkış, Dünyamızın eğimini görme, kısa bir ağırlıksız ortam deneyimi ve paraşütle iniş için büyük ihtimalle daha da fazlası ödenecek. Jeff Bezos, Elon Musk ve Richard Branson’ın “uzay savaşlarını” hararetle izlemeye devam ediyoruz… 

Jeff Bezos‘un şirketi Blue Origin, 29 Nisan’da uzay turizmi roketi New Shepard’da bir koltuk için açık artırma gerçekleştireceğini duyurmuştu. Üç aşamalı müzayede sonunda en yüksek teklifi veren kişi, 20 Temmuz’da New Shepard ile uzaya gidecek altı kişilik ekibin parçası olacak. İlki kapalı gerçekleştirilen ve 136 ülkeden 5.200’den fazla başvuranın bilet için teklif verdiği müzayedenin ikinci ve üçüncü aşaması açık gerçekleşecek. Bezos, bu sistemi rekabeti kızıştırmak üzere tasarlamış gibi görünüyor ki daha ilk aşamadan 2,8 milyon dolara ulaşıldı. 

11 Dakika için 2,8 Milyon Dolar!
Uzaya gidecek altı kişi için müzayede sürüyor.
11 Dakika için 2,8 Milyon Dolar!
2,8 milyon dolarlık koltuk

Açık artırmanın bir diğer sebebi de insanların roket seyahati için ödemeye razı olacağı miktarı öğrenmek. Zira uzay turizmi henüz çok yeni bir kavram olduğu için düzenli seyahatler başladığında standart bilet fiyatının ne olacağı henüz belirlenmiş değil. Rusya’nın uzay turizmine son vermesiyle 12 yıldır uzaya para ödeyerek çıkan olmuyordu.

11 Dakika için 2,8 Milyon Dolar!
Fırlatma anı

Üç aşamalı müzayede sonunda en yüksek teklifi veren kişi, 20 Temmuz’da New Shepard ile uzaya gidecek altı kişilik ekibin parçası olacak.

19 Mayıs’ta başlayan ikinci aşama ise 10 Haziran’da sona erecek. Nihayetinde 12 Haziran’daki son artırmayla şanslı kişinin kim olduğu belirlenecek. İlk aşamanın ardından Blue Origin Astronot Satışları Direktörü Ariane Cornell, “Bugüne kadar yeryüzünden 100 kilometreden fazla uzaklaşan yalnızca 569 kişi oldu. Biz bunu dramatik bir şekilde değiştirmek üzereyiz” diyerek roket deneyiminin önemini vurguladı.

11 Dakika için 2,8 Milyon Dolar!
Blue Origin Başkan Yardımcısı Audrey Powers
11 Dakika için 2,8 Milyon Dolar!
Satıştan elde edilecek gelir, Jeff Bezos’un vakfı Club for the Future’a aktarılacak.

Roket, adını 1961’de Project Mercury Freedom 7 kapsülüyle uzaya çıkan ilk ABD’li astronot olan Alan Shepard‘dan alıyor. Kesin bilgi yok ancak uçuşta Jeff Bezos‘un da yer alabileceği konuşuluyor. Bilinçli ortaya atıldığını tahmin etmenin hiç de güç olmadığı bu söylenti, fiyatı yükselten etkenlerden gibi görünüyor.

11 Dakikada Ömürlük Deneyim

11 Dakika için 2,8 Milyon Dolar!
Fırlatıcı inişi

Kalkış, Teksas’ta çöldeki fırlatma sahasından gerçekleşecek. Blue Origin bugüne kadar insansız 15 test uçuşu gerçekleştirmişti. Altı kişilik roket, uzayın sınırı kabul edilen 100 kilometreye kadar dikey olarak yükselip yörünge altı uzaya çıkacak. Sonrasında yörüngeye ulaşmadan paraşütle dünyaya dönecek kapsülde yer alan yolcular, süre kısa olsa da dünyanın kıvrımlı şeklini görecek ve kısa bir yerçekimsizlik deneyimi yaşayacaklar. “Bu koltuk dünyaya bakış açınızı değiştirecek” diyen Jeff Bezos, satıştan elde edilecek geliri Blue Origin’in gelecek kuşakları bilime yönlendirmeyi amaçlayan vakfı Club for the Future‘a aktaracak. Blue Origin’in 2021’in sonuna kadar uzaya birkaç uçuş daha gerçekleştireceği söyleniyor.

11 Dakika için 2,8 Milyon Dolar!
Paraşütle kapsül inişi

Blue Origin, prototip motor ve kapsül testine 2006 yılında başlamıştı. Motor geliştirme çalışmaları ise 2010-2015 yıllarında tamamlanmıştı. Blue Origin, ilk mürettebatlı New Shepard uçuşunu başlangıçta 2019’da gerçekleştirmeyi planlarken uçuş bu yaza kadar ertelenmişti.

11 Dakika için 2,8 Milyon Dolar!
Kapsül inişi

Elon Musk ve Richard Branson Ne Âlemde?

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in Mars’a göndermeyi planladığı uzay mekiği Starship’in SN15 prototipi, 5 Mayıs’ta ilk başarılı inişini gerçekleştirdi. SN15, Aralık 2020 ve Şubat 2021’deki denemelerde düşerken 3 Mart ve 6 Nisan’daki uçuşlarda infilak etmişti. Yaklaşık 10 kilometre yüksekliğe çıkan SN15, fırlatıldıktan 6 dakika sonra patlamadan yere inmeyi başardı. Starship’in insanlı Mars yolculuğu için kullanılması planlanıyor. Elon Musk’ın iddiası uzay turizminden öte, Mars’ta kendine yeten bir koloni kurmak! Space X, NASA ortaklığı ile 2024 yılında aya bilimsel araştırma yapmak üzere iki astronot götürme görevi üzerinde de çalışıyordu. Ancak Blue Origin ve Dynetics firmalarının itirazıyla anlaşma durduruldu. Gerekçe ise “Space X’in uzay çalışmalarında tekelleşmeye çalışması”. NASA’nın bu konuda vereceği karar, merakla bekleniyor.

Elon Musk’ın iddiası uzay turizminden öte, Mars’ta kendine yeten bir koloni kurmak! 

Bir diğer çılgın ve de milyarder iş insanı Richard Branson ise Virgin Galactic şirketiyle uzay turizmi çalışmalarını sürdürüyor. Yeni nesil VSS Imagine, 110 kilometre yüksekliğe çıkacak ve yerçekimsiz ortamda konuklarına 6 unutulmaz dakika yaşatacak. 2022’de turlara başlaması planlanan VSS Imagine’de bir koltuğun 250.000 dolar civarında satılması bekleniyor.