Viski Kültürü: Viski Aksesuarları

Hangi içki türünün meraklısı bir viski sever kadar tutkulu olabilir ki? En nihayetinde, bahsettiğimiz içkinin bir diğer adı yaşam suyu. Yani öylesine bir, öylesine bütün hayatın kendisiyle. Belki de bu yüzden dünyada en çok çeşidi olan, onlarca ülkede farklı farklı türlerde üretilen ve en zengin içkilerden biri viski, yaşamın suyu olduğu için. İşte bu özel içkinin ya da Bernard Shaw’un deyişiyle “güneş ışığının sıvı hali”nin tutkusu da yalnız viskinin tadına ve kalitesine değil, içildiği kadehten doldurulduğu karafa kadar ona eşlik eden her bir ayrıntıya yansıyor. Bu yüzden de tadım keyfini zenginleştirecek aksesuarların seçiminin de en az viski seçimi kadar titiz olması gerekiyor. Biz de bu tutkulu yolculukta keyfinizi artıracak aksesuarları bir araya getirdik. Şerefinize!

Peugeot Viski Tadım Seti

Yoğun bir günün sonunda tek dileğiniz viskinizi keyifle yudumlamaksa, “yaşam suyu”nun gerçek lezzetini ortaya çıkaracak ufak bir dokunuş da biz editörlerden: Peugeot’nun viski tadım seti, içkinin içinde saklı lezzetleri açığa çıkararak tadım keyfini maksimize etmeye yardımcı oluyor. Altındaki metal taban sayesinde de buz eklemeye ihtiyaç duymadan içkiyi ideal soğuklukta tutuyor.

Neat Viski Tadım Bardağı

Söz konusu kadeh ve bar aksesuarları olduğunda seçenekler ucu bucağı görünmeyen bir derya âdeta. El yapımı ve elimizde tutarken ağırlık hissi bırakan kristal kadehler tercih edilebilir pekâlâ. Fakat Neat tadım kadehiyle bir parça daha profesyonel hissedip tadımın her anını bütün duyularınızda yaşayabilirsiniz. Bilimsel olarak tasarlanmış bu kadehle viskinin notalarını, aromalarını ve kokusunu profesyonel bir biçimde algılamanız mümkün.

Anger’s Share Glass Su Damlatıcısı

Viskinize ekleyeceğiniz birkaç damla su ile viski içerisinde bulunan bazı moleküller kimyasal reaksiyona girer, böylece burunda ve damakta farklı notalar ortaya çıkar. Eklediğiniz birkaç damla suyla sek viskide alamadığınız kokuları ve tatları keşfetmeniz mümkün. “The Water Horse”dan ilhamla tasarlanmış su damlatıcıları, “yaşam suyu”nun gizemini ortaya çıkaracak gibi görünüyor.

Match Jigger

Brooks Reitz, evde içki hazırlayacaksanız mutlaka bir jiggerınız olmalı der. Reitz’e göre çok ufak ölçüler dahi içkinin tadında büyük değişiklikler yaratabilir. Kendisinin favorisi ise İtalyan markası Match’in el yapımı kurşun ve kalay karışımı jiggerları. 1 oz ile 1,5 oz arasında ölçüm yapabilen bu jigger, içindeki ölçü çizgileriyle 1 ozun yarısı ve üçte birini de gösterebiliyor. Böylece lezzetli bir viski kokteyli için en doğru ölçüyü yakalamanız mümkün.

Huckberry Matara

Viski keyfi elbette ki yalnız dingin bir akşama mahsus değil. Nasıl mı? Bir matarayla favori viskinizin de sizinle yola çıkması gayet mümkün. En çok tercih edilen viski aksesuarlarından biri olan viski matarası size yolculuklarınızda eşlik edebileceği gibi viski koleksiyonunuzun da şık bir parçası olabilir. Mataraların pek çok çeşidi mevcut, fakat deriyle kaplı olanlarının şıklıklarına diyecek yok. Bakır kaplı paslanmaz çelikten yapılmış bu mataranın üzeri ise şık bir Horween derisiyle kaplanmış.