Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Müzik Tarihinin En Pahalı Klipleri

7 Temmuz 2023
Müzik Tarihinin En Pahalı Klipleri

Dev tankerler, limuzinler, helikopterler, binlerce oyuncu ve hatta yunuslar… Yetmezse uzay araçları. Bütün bunlar bir film seti için makul. Peki ya bir klip için… Müzik dünyasının ünlüleri kesenin ağzını açmaya çekinmiyor. 

İSYAN PAHALIYA PATLADI

Michael Jackson

Şarkı: “Scream”

Bütçe: $ 7,000,000

Bugüne kadar yapılmış en yüksek bütçeli video klibin Michael Jackson’a ait olması şaşırtıcı değil. Zira birçok videosuyla sadece 90’lara değil, tüm zamanlara damgasını vurdu. Ancak 1995 çıkışlı “Scream” videosu hepsinin arasında başka bir öneme sahip. Kardeşi Janet Jackson’la beraber söylediği parçanın, “HIStory: Past, Present and Future, Book I” albümünün çıkış şarkısı olmasının yanı sıra o dönem çocuk istismarı davalarına âdeta bir yanıt olarak yorumlanmıştı. Birçok klibinin yönetmenliğini de üstlenen pop kralı, bu kez koltuğu tamamen Mark Romanek’e emanet etmiş ve üç ayrı sanat yönetmeniyle çalışmıştı. Bir uzay aracında geçen klipte, Jackson kardeşler dans ediyor, video oyunlar oynuyor, arada meditasyon yapıp sonra ortalığı dağıtıyordu. Şarkının ruhuna sinmiş isyan duygusu klipteki her detayla da tamamlandı. O güne dek masum imajıyla tanınan Janet Jackson cüretkâr kostümleri, iddialı makyajı ve öfkeli bakışlarıyla şaşırtırken popun kralı da magazin basınından uzak olma özlemini anlatmaya çalışıyordu. Grammy, MTV ve Billboard gibi birçok müzik otoritesi yayında En İyi Koreografi, En İyi Sanat Yönetmenliği, En İyi Dans gibi sayısız dalda ödül alan klip bütçesiyle de tüm zamanların en pahalı klibi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

JAMES BOND’U AŞAN ŞÖHRET

Madonna

Şarkı: “Die Another Day”

Bütçe: $ 6,100,000

2002’de Hollywood Stüdyoları’nda çekilen “Die Another Day”, aynı yıl yayınlanan James Bond filminin de çıkış şarkısı. Filmden bağımsız olarak klibiyle de ayrı bir üne kavuşan şarkı, o dönem 43 yaşında olan Madonna’nın kondüsyonu ve başarılı oyunculuk performansıyla dikkat çekti. Beş yönetmen ve iki prodüktörden oluşan İsveçli reklam ekibi Traktor tarafından çekilen video, bütçesiyle de tüm zamanların en pahalı ikinci klibi oldu. Klibin en büyük kaşesi ise kuşkusuz sürekli mücadele içinde olan iki Madonna personasını yaratmanın arkasındaki görsel efektler oldu.

ÇILGINLIĞIN MASRAFI ÇOK

Guns n’Roses

Şarkı: “Estranged”

Bütçe: $ 5,000,000

1993 yılında yayınlanan Andy Morahan yönetmenliğindeki klibin bütçesi ilk hazırlanırken makul bir rakam çıkmayacağı aşikardı. Zira 9 dakika 46 saniyelik bir parça için yazılacak senaryo da monoton görüntülerden oluşamazdı ve o dönem video kliplere yatırım yapmak modaydı. Ancak söz konusu grup, çılgınlıklarıyla ünlü Axl Rose, en az onun kadar baskın bir karakter olan Slash’ten oluşuyorsa haliyle beklentiler de yüksek oluyordu. “Don’t Cry” ve “November Rain”den sonra üçlemenin son parçası olarak yayınlanan videonun bütçesinin asıl sebebi ise kuşkusuz Jumbo jet, yakıt tankeri, limuzinler ve havadan çekilen sahneler için kiralanan helikopterlerdi. Yunuslar ve sayısız oyuncu ise sadece birer detay olarak kaldı.

HİNDİSTAN ŞAŞAASININ BEDELİ

Naushad, Shakeel Badayuni, Lata Mangeshkar

Şarkı: “Pyar Kiya To Darna Kya”

Bütçe: $ 320,000

Türkçeye Büyük Moğol İmparatorluğu olarak çevrilen epik Hint filmi Mughal-e-Azam’ın soundtrack albümünün çıkış şarkısı olan “Pyar Kiya To Darna Kya”, tüm zamanların en pahalı video klipleri arasında en eskisi. Mohan Stüdyoları’nda Sheesh Mahal’den esinlenerek yaratılan set, o dönem için olağanüstü büyük bir boyuta sahipti. Yüksekliği ve genişliğiyle dudak uçuklatan sette kullanılan Belçika camından hazırlanmış aynalar bütçenin çoğunu kaplıyordu. Setin yapımı tam iki sene sürdü. Bütçesi ise o dönem 320,000 dolar olarak belirtilse de bugünkü enflasyona göre bütçesi 3 milyon dolar civarında. Çekim aşamasında filmin finansörlerini de bir hayli korkutan klip öylesine ilgi çekti ki bu filmin hasılatına yansıdı, “Mughal-e-Azam” da tüm zamanların en çok gişe yapmış filmleri arasına girdi.

DAVID FINCHER AŞKINA

The Rolling Stones

Şarkı: “Love is Strong”

Bütçe: $ 1,000,000

Her müzisyenin harcı değil elbette. “Gone Girl”, “Se7en”, “Fight Club” efsane filmlerin yaratıcısı David Fincher’ın klibinizi yönetmesini istiyorsanız önce kendisini ikna etmeniz, sonra da cüzdanınızı kontrol etmeniz gerekiyor. The Rolling Stones için bunlar geçerli değil. Zira ne ikna çabasına ihtiyaçları vardı ne de 1994’te bu videoyu çektiklerinde Fincher’ın bir sinema kariyeri. Başarılı yönetmeni erken dönemde keşfetmenin rahatlığıyla yaptıkları videoda, Fincher da rock dünyasının en büyük gruplarından birini itibarına yakışır bir şekilde dev boyutlarda sundu.