Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Ünlüler Hangi Ses Sistemlerini Tercih ediyor?

23 Haziran 2023
Ünlüler Hangi Ses Sistemlerini Tercih ediyor?

Ünlülerin müzik sistemleri neler, ne tercih ediyorlar? Sinema, edebiyat ya da spor dünyasının ünlülerinin çıtalarının yüksek olması şaşırtıcı değil. Onlar en büyük tutkuları olan müzik konusunda da ses sistemlerinden en iyisini bekliyorlar. İşte ünlülerin müzik sistemleri!

Cazın Beyefendisi

Frank Sinatra

Mesleği gereği ses sistemine yatırım yapmış olması şaşırtıcı değil elbette. Ancak Frank Sinatra, muhtemelen profesyonel bir şarkıcı ve yapımcı olmasa da müzik onun en pahalı hobilerinden olacaktı. Sinatra, 1947’deki ilk LP’si “The Voice of Frank Sinatra”yı piyasaya sürdükten hemen sonra bugün Twim Palms olarak bilinen meşhur evine taşındı ve piyanosu ve özel kabindeki ses sistemi salonun ortasına yerleştirildi. Valentino Electronics tarafından kurulan ve Sinatra’nın kendi tercihleriyle kişiselleştirilen sistemde McIntosh C-22, Fisher R-200 tuner ve bunların yanında Altec-Lansing, JBL ve klasik bir Hi-Fi hoparlör içeren özel kombinasyonlu bir hoparlör seti bulunuyor. Daha sonra birçok ev kaydını da gerçekleştirdiği Rek-O-Kut ise mono kayıtları asetat diske aktarabilen ve mikrofon girişine sahip bir kayıt cihazı. Ancak Sinatra’nın mükemmeliyetçi yapısı ve odanın akustiğinin çok da iyi olmaması sebebiyle anlık birkaç kayıttan öteye geçmediği düşünülüyor.

Ünlüler Hangi Ses Sistemlerini Tercih Ediyor?
Fotoğraf: Reviewed.com / Dave Swanson

Riff Kralı

Jimmy Page

Müzisyen olup da odyofil olmamak mümkün mü demeyin. Zira hâlâ azınlık bir gruptan bahsediyoruz. Led Zeppelin’in maestrosu, riff kralı ve rock devrimcisi Jimmy Page de her ne kadar olağanüstü bir müzik kariyerine sahip olsa da hâlâ ses dünyasını keşfetmeye olan tutkusundan vazgeçmiş değil. Onu müzik tarihinde benzersiz kılan belki de hâlâ bu amatörlük gayreti. İlk elektrogitarı Futurama Grazioso’dan sonra sayısız enstrüman değiştiren Page, yazdığı riffleri en iyi şekilde duyabilmek için ise ses sistemini güncellemeye devam ediyor. Birçok röportajında müzik odasından yayın yapan Page, Luxman C-1000 preamplifikatör, Marshall 1960AHW hoparlör ve McIntosh marka ekipmanlarının yanı sıra Vox, Fender, Supro amfiler de kullanarak birçok donanımı denemeye devam ediyor.

Gizli Odyofil

Haruki Murakami

Olağanüstü edebiyat yeteneğinin yanı sıra bir müzik dehası da Murakami. Pandemi döneminde yaptığı yayınlarla müzik tutkusunun altını çizen ünlü yazar, gerçek bir caz hayranı. 10 binden fazla LP sahibi ve onları sakladığı çalışma alanında hepsinin yerini bilecek kadar da güçlü bir hafızaya sahip. CD’lerinin sayısı hakkında bir fikri yok. Çalışırken her daim müzik dinlediğini söyleyen ünlü yazarın üniversite sonrası yedi yıl süreyle bir caz kulübü işlettiğini ise birçok insan bilmiyor. Ofisindeki Thorens TD520 ve Accuphase E-407’den oluşan sistemini Tannoy Berkeley hoparlörlerle destekliyor. Her yazım sürecinde odaklandığı müzikleri websitesinde paylaşıma açıyor. Uçsuz bucaksız hayal gücünü eşsiz bir müzik zevkiyle perçinleyen yazar odyofil ünlüler arasında.

Ünlüler Hangi Ses Sistemlerini Tercih Ediyor?

Doğalın Peşinde

Lenny Kravitz

Başarılı kariyerini tevazu içinde yaşarken vegan ve hayvan dostu hayat tarzıyla da bunu tamamlayan Kravitz, sadece yaratım sürecinde değil, müziği dinlerken de oldukça hassas. Wilson Audio hoparlörlerinden asla vazgeçmiyor. Amfi için ise Fender tercih eden müzisyen 18. yüzyılda bir kahve çiftliği olan malikanesindeki yatak odasında da bir çift Wilson kullanıyor. Evinde aynı zamanda daha önce Ingrid Bergman’ın kullandığı bir piyanoya sahip.

Efsanenin Pahalı Hobisi

Magic Johnson

Efsanevi NBA oyuncusu Magic Johnson’ın sahalarda olmadığı zamanlarda DJ’lik yaptığını biliyor muydunuz? 80’lerde hem spor kariyeri hem de medyatik kişiliğiyle bilinen ünlü isim gerçek bir müzik tutkunu. Üniversite yıllarında Michigan State okul radyosunda DJ’lik yapan Johnson’ın evindeki müzik sistemi de çok erken yaşlarında temelleri atılmış bir tutkunun göstergesi. Bugün 63 yaşında olan Johnson, uzun dönem McIntosh MC2205 güç amplifikatörü, McIntosh C34V preamp, Nakamichi kaset çalar gibi ekipmanlarla geliştirilmiş sistemini kullanıyor. En sevdiği şarkı sorulduğunda ise Marvin Gaye’in “Distant Lover” yanıtını veriyor.

Ünlüler Hangi Ses Sistemlerini Tercih Ediyor?
Ünlülerin Müzik Sistemleri