Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Saatolog Picks: Bond Kadınlarının Saatleri

15 Ekim 2021
Saatolog Picks: Bond Kadınlarının Saatleri

Bond Kadınlarının Saatleri

Size bir İsviçre efsanesi anlatacağım: “Omega, Diver 300M 007 Edition”. Dünyanın en sevilen ajanına eşlik eden, dünyanın en iyi saatlerinden biri. James Bond’un filmde taktığı ve tasarımına bizzat Daniel Craig’in katkıda bulunduğu Diver 300M 007 Edition’ın teknik özelliklerine ve dizaynına geçtiğimiz yazımızda bakmıştık. Şimdiyse sırada bu özel saatin “Ölmek İçin Zaman Yok”ta James Bond’a nasıl eşlik ettiği ve film boyunca Moneypenny ve Nomi’nin bileğinde gördüğümüz diğer Omega saatleri var.

Omega Diver 300M 07 Edition
OMEGA Diver 300M 07 Edition

Elektromanyetik Bir Mekanizma: Diver 300M 07 Edition

Diver 300M 007 Edition’ın özelliklerinde önceki yazılarımızda uzun uzun bahsetmiştik, ne var ki saatin keşfedilmeyi bekleyen daha pek çok özelliği filmin içerisinde gizli. Q’nun dahice çalışmaları sayesinde saati alt kısmında bobinli bir mekanizmayla birlikte sınırlı menzile sahip elektromanyetik darbe gücüyle görüyoruz. Bu özellik sayesinde James Bond, sabit bağlantılı bir şebekede herhangi bir yerde kısa devre oluşturabiliyor. Bu da demek oluyor ki saat, görevi sırasında James Bond’a pek çok kapı açıyor, ki burada “kapı açmak” tabirini söz gelişi kullanmıyoruz: Peşi sıra gelen zırhlı kapıların hiçbiri Diver 300M 007 Edition’ın elektromanyetik darbesine dayanacak kadar güçlü değiller. Filmin ikinci yarısından sonra sıklıkla görmeye başladığımız saat, James Bond’un son görevindeki misyonunu başarıyla tamamlıyor.

Saatolog Picks: Bond Kadınlarının Saatleri
Saatolog Picks: Bond Kadınlarının Saatleri

Diver 300M 007 Edition’ın filmdeki rolü için söylemek istediğimiz pek çok şey var elbette, fakat ötesi “spoiler” olur. Saati beyazperdede görünce neler hissedeceğinizi tarif etmek için sözü, James Bond’un Q’ya söylediği şu cümleyle bitirmek istiyoruz: “Saatini birine gösterdim. Aklını başından aldı!”

“Ölmek İçin Zaman Yok” Kadınları

Filmdeki tek Omega saati James Bond’un bileğinde değil; filmin iki güçlü kadını Moneypenny ve Nomi’yi de birer Omega saatiyle görüyoruz.

Saatolog Picks: Bond Kadınlarının Saatleri
Lashana Lynch
Saatolog Picks: Bond Kadınlarının Saatleri
Naomie Harris

De Ville Prestij

“Ölmek İçin Zaman Yok”ta Naomie Harris, avcı yeşili deri kayışlı çelik De Ville Prestij saatiyle bilgili ve sezgileri güçlü bir MI6 dedektifi Moneypenny olarak geri dönüyor. Moneypenny’nin zarif şıklığına 27,4 mm’lik saatin ipeksi bir desen ve opalin kaplamaya sahip beyaz gümüş kadranı eşlik ediyor. Ne zaman ki Moneypenny, bir gizemi çözmek için elini çenesine doğru getirse sıyrılan gömlek kolundan görülen saatin karartılmış yontma ibreleri ve Romen rakamlarıyla süslenmiş kadranında altı adet karartılmış elmas tutucu bir gizem gibi parlıyor. James Bond’un dünyada güvendiği sayılı kimselerden biri olan Moneypenny’nin kendinden emin kişiliğini klasik bir De Ville tamamlıyor, tıpkı kendine güvenen her kadının stilini tamamladığı gibi.

Saatolog Picks: Bond Kadınlarının Saatleri
Saatolog Picks: Bond Kadınlarının Saatleri

Seamaster Aqua Terra 150M

Yeni bir çift sıfırlı kadın ajan; güçlü, hazırcevap, komik ve cesur bir kadın. Bu yeni kod adlı ajana da kendisi kadar gözü kara bir Seamaster Aqua Terra 150M eşlik ediyor. Nomi’nin NATO kayışla bileğine oturan bu paslanmaz çelik saat, yatay “tik” desenli siyah kadrana ve rodyum kaplama ibrelere sahip. OMEGA Master Chronometer calibre 8800 ile çalışan ve 15.000 gauss’luk manyetik alanlara dek dirençli olan bu model, çift sıfırlı bu ajanın kendinden kararlı çekiciliğiyle mükemmel uyum içinde. Bu yeni çift sıfırlı ajanın son rakamının ne olduğunu merak ettiğinizi tahmin etmek hiç güç değil, sürpriz için filmi izlemenizi şiddetle öneriyorum.

Saatolog Picks: Bond Kadınlarının Saatleri
Saatolog Picks: Bond Kadınlarının Saatleri

Üç hafta boyunca sizlere dünyanın en meşhur İngiliz ajanını ve bir İsviçre efsanesi olan Omega saatlerinden bahsettik. James Bond’un zamanı Omega saatlerinin kadranında akmaya devam ettikçe bizlerin de anlatacak daha pek çok hikâyemiz olacak; her anını kullandığımız zamanın Omega’yla takip edildiği daha pek çok hikâye…