Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Modanın Forehand’i

25 Nisan 2023
Modanın Forehand’i

Spor ve modanın arasındaki danışıklı dövüş, moda sektörü bir tüketim alışkanlığına dönüştüğü günden beri hız kesmeden devam ediyor. Farklı branşların farklı disiplinlere tesiri, hem form hem fonksiyon denkleminde sağlama yapabilecek türden ürünleri huzurumuza sererken, kimi branşlar bir adım öne çıkıyor. Yüksek saatçilik sektörünün de yakın dostu bu branşlardan biri, son günlerde sadece bizim değil, yüksek modanın da radarında: Tenis.

Yıllardır süre gelen ve yüksek saatçiliğin sahiplendiği tenis branşı, şimdilerde kortlardan sokaklara nüfuz eden bir moda akımı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Stan Smith’in ikonik bir sneaker olmasından ya da Fred Perry’nin sokak stilini eleve etmesinden de öte, lüks moda markaları podyumlara taşıdıkları kıyafetlerinde bu algıyı yaratıyorlar.

Modanın Forehand’i
Modanın Forehand’i

Louis Vuitton, birkaç gün önce lanse ettiği Art of Living monogram koleksiyonuyla, tenis aksesuarlarına ikonik logo tasarımını entegre ediyor, yoga matları, dumbbell, jimnastik ipi gibi parçalardan oluşan seçkisine tahmin edeceğiniz üzere tenis topu, tenis raketi ve raket kılıfı da dahil etmeyi ihmal etmiyor.

Benzeri bir adımı son zamanların en popüler markalarından biri haline gelen Casablanca geçtiğimiz sezon attı bile. Charaf Tajer’in kurduğu Paris menşeli maison, geçtiğimiz sezon satışa sunulan Casablanca Tennis Club koleksiyonuyla, kapsül bir koleksiyonla sınırlı kalmayıp, tüm sezonunu tenise adadı. Üstelik bu koleksiyonu, Casablanca ve Bulgari’yi bir araya getiren, tenis temalı bir iş birliği de takip etti. Yani anlayacağız tenis, lüks modanın yeni oyun alanı haline gelmeye son sürat devam etti.

Sezonun en etkili tenis koleksiyonlarından biri, Hedi Slimane’in kreatif direksiyonda olduğu ve eski Celine’in esamesinin okunmadığı bir pozisyonda yer alan yeni perspektifiyle, Celine’in imzasını taşıyor. La Collection Tennis, maison’un alametifarikası haline gelen monogram logoyu, yine markanın ikonikleşen çanta tasarımlarına taşıyor, bu koleksiyon çatısı altında kortların ikonik görünümlerini pilili etekleri ve sporcu bra’larını Celine perspektifinden süzerek yeniden tasarlıyor. Sahalara ayak uyduracak sneaker’ları sokağın en hype sneaker’ları haline, tenis gözünden bakarak getiriyor.

Kendini tenise adayan bir diğer marka Prince, sportif lüks algısını besleyen Sporty & Rich ile bir araya gelerek, loungewear anlayışına eser miktarda tenis estetiği ekliyor. Önümüzdeki günlerde havaların ısınmasını fırsat bilen tenis severler, yaşam stillerini sokağa entegre etmek isterse, lüks modanın öncü isimlerini alışveriş listelerine ekleyebilirler.