Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Antoine Pin ile Bvlgari Saatleri Üzerine

3 Haziran 2024
Antoine Pin ile Bvlgari Saatleri Üzerine
Bvlgari Saat Bölümü Genel Müdürü Antoine Pin’in göz kamaştırıcı, umulmadık ve yenilikçi diye tarif ettiği Bvlgari’nin 140 yıllık İtalyan mirasını konuştuk.

Bu sene 140. yıldönümünü kutlayan İtalyan markası Bvlgari, yalnız Antik Yunan ve İtalyan ruhundan esinlenen parıltılı mücevherleriyle değil, saatleriyle de oldukça ünlü. 2023’te 75. yılını kutlayan Serpenti, markanın ilk akla gelen saat koleksiyonlarından. Defalarca incelik rekoru kıran Octo Finissimo’dan da söz etmemek olmaz. Mücevherler kadar göz alıcı Bvlgari saatlerini Saat Bölümü Genel Müdürü Antoine Pin’den dinliyoruz.

Saat dünyasındaki yolculuğunuz ne zaman başladı?

Saat sektöründeki kariyerime 1994’te TAG Heuer’de pazarlama direktörü asistanı olarak başladım. Daha sonra yine TAG Heuer’de ürün müdürü olarak görev aldım. İlerleyen yıllarda Boucheron’da, 2002’de ise Zenith’te pazarlama müdürü olarak çalışmaya başlayarak kariyerime LVMH’de devam ettim. İngiltere, Japonya ve Çin’de çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Paris’te Berluti’nin başkan yardımcılığı pozisyonuna, ardından 2019’da Bvlgari’nin saat kısmında devam ettim.

2019’dan bu yana da Bvlgari’desiniz. Markanın saat sektöründeki konumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

10 yılı aşkın bir süredir, Serpenti, Diva ve Octo gibi olağanüstü tasarımlarla sektöre katkıda bulunurken, bu harika tasarımlara kalibre geliştirme noktasında da sürekli gelişiyoruz. Finissimo kalibre serisini ve bugün sektördeki en küçük yuvarlak kalibre olan Picolissimo’yu geliştirdik. Ve bir de sektörde en saklı kalmış kalibrelerden biri olan çanlı kalibre koleksiyonumuz Virtuosissimo var.  

“Bvlgari saatleri: Göz kamaştırıcı, umulmadık ve yenilikçi.”

Marka olarak LVMH Saat Haftası’ndaki ana yenilikleriniz nelerdi?

Bu sene LVMH Saat Haftası’nda Octo Finissimo koleksiyonundan yenilikler duyurduk. Serpenti koleksiyonu için mimar Tadao Ando ile sanatsal bir işbirliğine imza attık. Bu tür işbirlikleri için uzun yıllardır Octo Finissimo koleksiyonunu kullanıyorduk, fakat bu sene Serpenti’nin ev sahipliği yapması gerektiğini düşündük. Tüm bunların yanı sıra 10. yıldönümünü kutlayan Lucea koleksiyonunu çelik, altın ve malakit materyallerdeki tasarımlarla sunduk.

Antoine Pin
Antoine Pin

Sizin favoriniz hangisiydi?

Teknik özellikleriyle Octo Finissimo Ultra COSC en beğendiğim saat oldu. Geleneksel saatçiliğin sembollerini en modern tekniklerle bir araya getirmesini kıymetli buluyorum. Özellikle platin versiyonunu gerçekten çok beğendim. Yeni Lucea koleksiyonu da Metiers d’Arts alanındaki uzmanlığımızı gösterdi. El yapımı eşsiz kadranlar yaratmak için kendi malakit kesimlerimizi kullandık, bu çok ince parçaları işlemek cidden maharet gerektiriyor. Malakit, ışık anlamına gelen Lucea serisine farklı bir ışık getirerek büyüleyici bir boyut kattı.

Bvlgari olarak 2024’ten beklentiniz nedir?

Bvlgari’nin İsviçre saat endüstrisine katkıda bulunan, İtalyan güzellik ve zarafet ruhunun bir elçisi olma itibarını pekiştirmeye devam etmesini bekliyorum. Tasarım ve tekniğin sınırlarını zorlayarak kreasyonlarımızda yenilikler yapmaya devam edeceğiz.

Sohbetimizi bitirirken Bvlgari’yi üç kelimeyle nasıl anlatırsınız?

Göz kamaştırıcı, umulmadık ve yenilikçi.