Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

“Hızlı ve Öfkeli”de Zaman, IWC Kadranında Akıyor

17 Haziran 2021
“Hızlı ve Öfkeli”de Zaman, IWC Kadranında Akıyor

“Hızlı ve Öfkeli”nin dokuzuncu kez seyircisini selamlayacak olması oldukça heyecan verici, üstelik bu son film, saat tutkunlarını da heyecanlandıracak bir detaya sahip.

Aksiyon film meraklılarının uzun süredir merakla beklediği ve ha geldi ha gelecek derken vizyon tarihi üç kere ertelenen “Hızlı ve Öfkeli”, nihayet vizyona giriyor. Dünyanın en çok izlenen serileri arasında olan “Hızlı ve Öfkeli” 25 Haziran’da ABD’de gösterime girecek. Evlerimizde geçirdiğimiz ayların ardından filmin aksiyon dolu sahnelerinin yaşamımıza heyecan katması muhtemel, fakat filmin saat tutkunları için heyecan verici bir yanı daha var ki, o da filmin sahnelerinde gördüğümüz IWC Portugieser Chronograph (IW371610). Hem zaten bir “Hızlı ve Öfkeli” karakterinin bileğinde iyi bir kronograftan başka ne olabilirdi?

“Hızlı Ve Öfkeli”De Zaman, Iwc Kadranında Akıyor
“Hızlı Ve Öfkeli”De Zaman

Roman Pearce karakterine hayat veren Amerikalı oyuncu Tyrese Gibson’ın bileğinde gördüğümüz model, markanın 20. yüzyılın sonlarına ait tasarım mirasını yansıtan Portugieser Chronograph serisinden. İlk modellerinin üretildiği 1995’lerden bu yana Portugieser saatler tasarım miraslarına sadık kalsa da yüksek saatçilik dünyasındaki gelişmelere de ayak uydurmaktan geri kalmıyor. Mekanik anlamda yüksek kaliteye sahip bir kronografın dünyanın en gözde aksiyon filmlerinden birinde boy göstermesi bizi şaşırtmıyor. Gelin, saate daha yakından bakalım. 

“Hızlı Ve Öfkeli”De Zaman, Iwc Kadranında Akıyor
“Hızlı Ve Öfkeli”De Zaman

Portuguieser Chronograph (IW371610), “Hızlı ve Öfkeli” gibi bir filmde boy gösterdiği için saatin mekanik özellikleriyle başlamak istiyoruz. Portuguieser Chronograph, kalibre 69355 ile donatılmış: Klasik bir sütun-tekerlek tasarımı olan kronograf, enerjisini Pellaton mekanizmasına benzer çift yönlü bir mandallı kurma sisteminden alıyor. Mekanizmanın saatteki vuruşu 28.800, saatin güç rezervi ise 46 saat.

“Hızlı Ve Öfkeli”De Zaman, Iwc Kadranında Akıyor
“Hızlı Ve Öfkeli”De Zaman

18 karat altından yapılmış kasanın kalınlığı 41 mm. Arduaz rengindeki kadranı, saat 12 ve 6 yönlerinde iki alt kadran barındırıyor. Portuguieser Chronograph (IW371610), kadran rengine uyumlu olarak timsah derisi siyah kayışla birlikte tasarlanmış. Saati bir de filmin sahnelerinde görmek isteyebileceğinizi varsayarak yazının sonunu “Hızlı ve Öfkeli” fragmanıyla getiriyoruz, ki bu da bir saat yazısı için yaptığımız en heyecan dolu kapanış oluyor.