Saatolog.com.tr

Saatolog.com.tr Logo

Halit Kıvanç’ın Ardından

26 Ekim 2022
Halit Kıvanç’ın Ardından

Futbol yayıncılığının duayen ismi ve gazeteci Halit Kıvanç hayata gözlerini yumdu.

Halit Kıvanç’ın Ardından

Ben Halit Kıvanç’ı izleyerek büyümüş, Kıvanç’ın güzel Türkçesiyle anlattığı 23 Nisan törenlerine denk gelmiş nesilden değilim. Fakat yine de Halit Kıvanç’ı tanımam henüz çok küçük yaşlarımda, TRT arşivlerinden izlediğim siyah beyaz bir TRT programıyla olmuştu: Kıvanç, bir tekerleme okuması için mikrofonu Zeki Müren’e uzatır ve birkaç dakikalık harika bir seyir keyfi başlar. Bir Esin Engin hayranı olarak “Halit Kıvanç Sunar: Tangolar” plağı vardır benim için bir de, Halit Kıvanç’ın sunuşunu dinlemenin en az Esin Engin dinlemek kadar keyifli olduğu… Dün hayata gözlerini yuman Halit Kıvanç, hepimizin hafızasında başka başka yer ediyor, yazdıklarım ise benim hatırımda nasıl kalacağı.

18 Şubat 1925’te Fatih’te doğan spiker, sunucu ve gazeteci Halit Kıvanç, bir neslin TRT ekranlarıyla kendisiyle büyüdüğü, bugün gazetelerin başlıklarında yazdıkları gibi “Türkçe’nin en güzel seslerinden biri”. Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’un (1953), Alp Zirek ve Halit Tayarer ile birlikte kurucusu. Uzun yıllar boyunca TRT’de kültür-sanat ve eğlence programları sundu, bir nesil yaklaşık 20 sene boyunca 23 Nisan törenlerini Kıvanç’ın sunumuyla izledi. Dünya Kupası’nı sunan ilk Türk spiker oldu, aynı zamanda Papa ile röportaj yapan ilk Müslüman gazeteciydi de. Milliyet Gazetesi’nde Abdi İpekçi’nin yardımcılığını yaptıktan sonra BBC’den teklif aldı ve bir süreliğine Londra’ya gitti.

Halit Kıvanç’ın Ardından
Halit Kıvanç, Müşfik Kenter ve Yıldız Kenter BBC mülakatlarına hazırlanırken.

Bir seneye yakın BBC’de çalışıp Türkiye’ye döndükten sonra gazeteciliğin yanı sıra spor spikerliğine de başlayan Kıvanç, yıllarca futbol maçlarının sesi oldu. Brezilyalı efsanevi futbolcu Pele ile röportaj yapan ilk gazeteci ve Dünya Kupası’nı sunan ilk Türk spikeri oldu. 10 Dünya Kupası’nı yerinden izleyip naklen aktardı ve 4 Olimpiyat anlattı.

İstanbul Radyosu benim hayatımda gerçek olarak ilk işim değil, ilk sevgimdir. Hayatta yaptığım ilk güzel şey, İstanbul Radyosu’nda konuşmak. “Abi düzgün konuşuyorsun, sen niye radyoda konuşmuyorsun?” dediler, girdim.

Halit Kıvanç, İstanbul Radyosu ile ilgili hislerini verdiği bir demeçte böyle anlatıyordu.

Asteriks serisinin Türkiye’deki ilk çevirmenlerinden biri olan Kıvanç, NTV Yayınları’ndan çıkan Tele Safir adlı kitabında Türk televizyonculuğunu, İletişim Yayınları’ndan çıkan Futbol! Bir Aşk… kitabında ise futbol spikerliği ve yazarlık macerasını kaleme aldı.

BBC’den 5 sene sözleşme teklif edilmesine rağmen, “Ben öğrendiklerimi memleketimde uygulamak için gitmek istiyorum” diyen Halit Kıvanç, Türkiye radyo ve televizyon yayıncılığına güzel Türkçesi ile sayısız katkıda bulunarak hepimizin hafızasında yer etti. Yazının başında da dediğim gibi benim hafızamda ise çoklukla Esin Engin albümü için yaptığı açılış konuşmalarıyla yer etti Halit Kıvanç. Bu yüzden ben de yazıyı kapatırken Halit Kıvanç’a, “Beyaz gelinliği içinde nemli gözlerle yaptığı ilk dansı sorarsak annelerimize, hatta büyükannelerimize, ‘İşte, bu tangoydu!’ diyecektir hepsi.” diyerek yaptığı açılış konuşmasının olduğu bu tango ile veda ediyorum.